www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Slabi spoji in posledica

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.40
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2023 11:29 pm    Naslov sporočila:  Slabi spoji in posledica Odgovori s citatom

Slabo pospajkani spoji v kombinaciji s slabimi elektroliti pripeljejo do zanimivega rezultata. Rolling Eyes FR4 je dobesedno požgan v globino. Zgornji pcb je za primerjavo. Bom potegnil dol še TH komponente na drugi strani, da vidim, kako izgleda tam. Tole po mojem prevaja na vse konce.

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1787
Aktiv.: 8.01

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2023 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred časom sem nekaj takega popravljal.
Dobesedno sem izrezal luknjo v PCB, nove komponente pa potem namestil po metodi pajkove mreže nad luknjo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.27
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2023 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni nujno slab spoj. V kombinacii termperatura - vlaga - višja napetost začne FR4 prevajat. Po navadi se vidi kot sprememba barve.

Davno... mislim, da sem problem objavil tudi na forumu... sem popravljal en regulator z TDA1023 za regulator temperature vode v "industrijskem" avtomatu za napitke.
Da ne dolgovezim... zadeva ni delala tudi potem, ko sem na plati zamenjal VSE elemente. Potem sem dobil delujočo ploščico, ter začel primerjat napetosti na čipu. Na določenih pinih je bilo precejšno odstopanje. Spet je sledila menjava elementov z delujoče na nedelujočo....delujoča je delala z vsemi elementi snetih z nedelujoče. Brick wall Nedelujoča ni delala z zamenjavo elementov. Potem sem začel meriti napetosti na podnožju brez čipa. Na pinih na katerih ne bi smelo biti nobene napetosti se je pojavljala napetost.
Čip se napaja direk z omrežne napetosti. Na vezju je v ta namen en močnejši upor, ki se tudi segreva. Upor je v neposredni bližini čipa. Vezje pod uporom je nekoliko spremenilo barvo, ter očitno začelo prevajat. Plazeča napetost do pinov čipaje bila dovolj viskoka, da je zmedla čip... Skratka naredil sem novo vezje in zadeva je delovala.
Ps
Ravno par dni nazaj pri pospravljanju sem našel eno tako narejeno ploščico.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group