www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Lownoise 12v hifi adapter
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.18
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej poskusi napajati z 12V akumulatorjem.
Če bo OK, si kupi (ali naredi, ali naj ti to naredi kdo drug) linearni 12V napajalnik primerne moči.

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.87
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 11:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DC DC so načeloma lahko OK za avdio, je pa potrebno paziti določene parametre.
Ripple & noise tam okoli 100mV pk-pk se še ne pozna
Drugo pa je frekvenca delovanja switcherja naj bo čim višja.

Našel sem recimo to, ki ima 150mV in deluje od 24-70kHz(izven slišnega območja)
https://si.farnell.com/xp-power/ver36us120-ja/adaptor-ac-dc-12v-3a/dp/2646341

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To, da je v igri gramofon je nov podatek. Ni nujno problem zgolj valovitost napajanja za eno ali drugo avdio komponento, lahko gre tudi za motnje v zanki (ground loop). Torej pomembna je kombinacija napajanj. Ali je izhod gramofona plavajoč in brez kakšnega internega predojačevalnika? Poleg tega je signal iz gramofona šibek in se razne motnje bolj poznajo.

Očitno je bilo to priključeno tudi na računalnik. Tudi tam je potencial za motnje v zanki (razen, če je bilo galvansko ločeno z zvočnik-mikrofonom). Če bo v redu, je problem zanka, sicer je res problem zgolj v ojačevalniku ali njegovem napajanju.

Poizkusi narediti kratek stik na gramofonskem vhodu in ob enaki glasnosti poslušaj.

Kot so predlagali, poizkusi z baterijskim napajanjem. Če nimaš drugega, imaš 12V na voljo v avtu (če ga imaš), seveda ob ugasnjenem motorju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 11:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sprobal na 12v akumulator, "smrtna" tišina. Gramofon nima veze, radio, CD player, računalnik, vse deluje ob enakem šumu na napajalniku. Torej na akumulatotorju OK. Bom moral sprobat več napajalnikov, enkrat bom našel pravega. Hvala za razprave in lep pozdrav vsem. Ivan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4591
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 11:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
..... A kot sem omenil, kitarski adapterji so samo 9V, jaz pa potrebujem 12V....


Že iz starta si se narobe lotil. Ne iskaj kvalitetnega napajalnika v kitajskih trgovinah. Sploh pa ne v cenovnemu rangu <10€

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem mnenja, da je problem z ozemljitvami. Ko daš baterijo, si galvansko ločil. Imam en podoben ojačevalnik, napajalnik 5a 24v in sem moral cviknit zemljo na napajalniku, da je utihnilo piskanje.
Na glavnem sistemu imam pa D klaso za pod 300hz in je bila rešitev tudi prekinitev zemlje na napajalnem kablu. Saj se sliši nevarno, ampak preko signalnih kablov gre po moje dovolj čez, da bi vrglo fid ven (ali to drži??) plus tega je ojačevalec v zaprti omari in ne moreš šlatat tam okrog.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2553889.m570.l1313&_nkw=low+noise+power+supply+12v&_sacat=0
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Jaz sem mnenja, da je problem z ozemljitvami. Ko daš baterijo, si galvansko ločil.

Točno tako. Namreč še vedno nimamo vseh potrebnih podatkov. Dobivamo jih v drobtinah. Še en poizkus: Pri napajanju iz baterije poveži minus na ozemljitev iz omrežja. Vendar tudi če bo v redu, to še ne pomeni, da prej ni bil problem z zanko.

Glede na to, da je zadeva močnostni ojačevalnik s porabo nekaj A (na začetku to ni bilo znano), mora biti filtriranje za vhodne stopnje narejeno znotraj naprave.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 4:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če šum prihaja iz napajalnika bo pomagala dušilka navita na navadnem železnem transformatorskem jedru induktivnosti približno 10mH merjeno pri 1kHz.

Če je šum zaradi prečnih tokov (ground loop) je lahko rešitev težave v audio ločilnih transformatorjih ki galvansko ločijo izhod gramofona od vhoda ojačevalnika. Pred kratkim omenjeno na temu forumu da se dobi nekje v Ljubljani.

Šum lahko pride tudi če je na gramofonu uporabljen izhod za zvočnike. Seveda je na gramofonu potem nastavljena najnižja glasnost in je potem razmerje signal / šum gramofonskega ojačevalnika zelo slabo. Tukaj pomaga preprost napetostni delilnik narejen z upori.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.62

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2023 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
ni podatkov, z ebaya neka zadeva, mislim da 2x 20W. Radio in aux, volumen in eq... Zmontiran v doma narejeno škatlo, bi moral celo razstavit da pridem do njega... Wink Imam ga že 5 let in me do sedaj ni motil šum, ker sem poslušal le radio (antena, signal pa take). Zdaj sem pa priklopil gramofon in me šum moti.
Vem da je finta v napajalniku-adapterju. Enak problem sem že imel s kitarskim efektom: na baterijo čist zvok, z adapterjem za 10EUR šum, z adapterjem za 35EUR brez šuma, kot na baterije. A kot sem omenil, kitarski adapterji so samo 9V, jaz pa potrebujem 12V....

Napravi mu transformatorskega, kot so ti svetovali. Stikalni napajalnik bo vedno smetil po spektru. Še nisem našel tako kvalitetnega, da tega nebi počel. Naprimer, ko je zraven DCF ure vklopljen stikalni napajalnik se ta ne bo veš uravnala z Frankfurtom, ker ji sprejem zaduši smetenje stikalnegega napajalnika.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 3:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi poizkusil še z linarnim napajalnikom. Tak za led je OK? Npr: https://www.ledakcija.si/80w-led-linearni-napajalnik--12v--sld-80-12-ac-dc-modul/
(ni reklama, pač med prvimi na googlu) Trenutno imam 5A FSP napajalnik. Pravzaprav kako se loči linearni od stikalnega napajalnika? Kakšna oznaka?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Navedeni napajalnik ni linearni v našem kontekstu. Velika moč zahteva velik trafo in ta ne gre tja noter. Tudi piše, da je stikalni - pulzni.
Oznaka je odvisna od vsakega proizvajalca. Standarda ni. Lahko če iščeš kakšen 'L' v tipu, ampak bolje je iskati 'linear' v opisu.

Poizkusi z dušilkami. Dandanes so stikalni napajalniki standard,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 5:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK, v opisu piše linearni...Sad
In kje se dobi jedro za dušilko? Sem vprašal v MB pri Čip-u in Nanoelektr. pa nimajo. Lahko uporabim kakšno matico M36 npr.?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.14
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 5:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tej sliki je linearni napajalnik.
Glavne komponente: trafo, diodni mostič, tranzistor..... Mr. Green



linearni napajalnik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.13 KB
 Pogledana:  6 krat

linearni napajalnik.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za sliko. In kje se pri nas dobi kaj takšnega? Vse kar mi googl prikaže je Aliexpress
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group