www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

300 kgf = ?? ( pretvorba v Newton)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 3:32 pm    Naslov sporočila:  300 kgf = ?? ( pretvorba v Newton) Odgovori s citatom

Pozdrav.

V datasheetu za moje baterije piše, da mora biti "sila" na baterije pod 300kgf.

Koda:
At 25 ± 2 ℃ , the battery under 300kgf
fixture : charging the cell with charge
current 1.0C(A) and constant voltage
3.65V,0.05C cut off,rest for
30min,discharge to 2.5V cut off with the
current of 1.0C(A),rest for 30min,and then
start the next cycle,end with the capacity
decrease to 80% of the initial capacity.The
number of cycles is defined as the cycle life
of the battery



Si nit pod razno ne predstavljam, kolikšna sila je to. Sem že videl slike od uporabnika "mucek" da jih je stisnil z navojno palico, samo bi rad imel predstavo koliko je to.

Če rečemo, da imam baterije zloženo vodoravno eno nad drugo (oz recimo imam samo eno, da ni potrebno upoštevati še lastne teže zgornjih), kakšno maso naj naložim na vrhu, da bo pritisk 300kgf? Površina baterije je 170x200mm

Po drugi strani sem imel pa do sedaj CATL LFP200Ah celice iz prejšnje dobave (iz leta 2020) zložene ravno nasprotno, med njimi sem imel še 5mm prostora, in v cca 50 ciklih so se lepo raztegnile/izbokle v ta prostor ( tudi do 5mm). Sem jih sedaj preložil v drugi okvir in jih na silo stisnil nazaj v tovarniške dimenzije, samo se bojim, da nisem naredil še več škode, ker sem moral uporabiti kar veliko silo.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 4:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Problem je, ker dejansko "dihajo" in mora by the book biti kompresija taka, da se temu prilagaja (tu sem ga jaz malo posral s fiksnimi maticami). Sodelavec je pri drugem paketu na aliju nabavil fedre za fi 10 palice in tako pred matice dal se fedre. Silo pa je nastavil preko meritve s strain gague modulom (8 modulov med 2 ploscama).

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tole sem našel, če bo kaj pomagalo...

https://www.unitconverters.net/force/kg-to-newtons.htm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa vzmet DIN2093 ?
več teh izmenično obrnjenih za več zračnosti?
https://www.sunzosprings.com/DIN2093-Disc-Spring-pd42299645.html

@malci
Do 5mm so se napihnile posamezne celice ali vse skupaj za toliko? ker 5mm za eno samo celico je res veliko


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
@malci
Do 5mm so se napihnile posamezne celice ali vse skupaj za toliko? ker 5mm za eno samo celico je res veliko

Ko sem zložil 10 celic v v vrsto je bilo za 20mm preveč, a niso bile vse enako. Ker sem imel prej med celicam ob straneh lesene letvice 5mm, sem potem opazil, da so izbokline pri marsikateri celici zapolnile vmesni prostor.

Citiram:
tole sem našel, če bo kaj pomagalo...

Če vnesem 300kgf, dobim 2941N (oz poenostavljeno skoraj 300kg če jih obtežim z vrha). Samo, a ni tukaj ( oz v navodilih) manjkajoč podatek o površini? Se mi zdi, da je razlika 300dN na 1m2 ali pa na 1dm2?


lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 6:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je podatek 300kgf za točno te celice, potem je to namenjeno površini, ki jo imajo te celice. Mogoče je za celice, ki so manjše kapacitete in imajo zato manjše dimenzije in manjšo površino, podatek kgf manjši? nisem gledal podatkov, tako da zaenkrat ugibam, tako se mi zdi logično, ker sicer bi moral biti dan podatek o sili na določeno površino.

Torej, 5mm zračnosti si namerno naredil ker si imel prostor, mogoče zaradi hlajenja?

@mucek
OK, predstavil si svoj paket tudi s fotografijami
https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=51521&start=37
tako da ja, celice so stisnjene, ko se želijo napihovati se sila verjetno povečuje, ampak preprečuje napihovanje, sila ni nujno da kar narašča in narašča, se verjetno poveča in ker prepreči napihovanje se mogoče nekje stabilizira in ustali, se neha povečevat.

Zagotovo je bolje če je neka vzmet vmes, saj raztegovanje povzroča že samo temperaturno nihanje in tega je najbrž treba kompenzirati. Če upoštevamo temperaturo, tudi vijak se segreje, ampak ne tako kot celice v notranjosti.

Zagotovo je nekaj dihanja predvidenega, ker so že električne povezave narejene tako, da lahko dihajo, niso kar ravne bakrene šine.

Imam CALB celice z debelim ohišjem, zaenkrat ni videti da bi bilo karkoli napeto, napihnjeno, tokovi so sorazmerno majhni, mogoče zato.
Vsekakor bom dogradil stiskanje, material imam pripravljen. Plošče sem izbral aluminij, ker ni bilo prostora za recimo 20mm ali več vezano ploščo + UPN profil.

Aluminij 12mm lita brušena plošča se mi zdi dovolj močna, pogosto imajo ustrezne odrezke v AlCu Kamnik, lahko bi izbral tudi 15mm ali celo 20mm in naredil vdolbine za matico da nič ne štrli ven.

Če ni prostora po dolžini, bi vzmeti lahko dal tudi natezne, v pralnih strojih dobimo kaj uporabnega ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

CALB z debelim ohisjem (narebrenim, tako kot Winston) niso glede tega sploh kriticne. Problem so te, ki ohisja nimajo.
Hvala za idejo z nateznimi iz PS, se mi zdi lepo izvedljiv hack v mojem primeru! Wink

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, torej so te baterije z ravnimi ploskvami precej bolj občutljive, no, saj je logično če je ohišje tanko, zato so tudi manjših dimenzij.

Imam te: https://www.evlithium.com/CALB_Battery/42.html

in te: https://www.evlithium.com/CALB_Battery/122.html pomerjeno 200Ah

Ali te sive prav tako niso problem, ohišje sicer ni narebreno ampak je kar debelo. Znanec jih ima v EV in niso nič stisnjene, po več kot 5 letih nič napihnjeno.

Vzmeti iz PS so kar močne, če je premalo, daš po 2, 3 ali 4 na vsako stran ali pa jih malo bolj zategneš. Pri stacionarni montaži je vseeno, plošče na koncu ne bodo nikamor zlezle, v luknje UPN profila daš vijak in očesno matico DIN582 ali uporabiš očesni vijak DIN580. Lahko pa dolge očesne vijake narediš sam, da lahko vzmeti poljubno zategneš.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel en video posnetek (na 2min40 je podatek o sili) kjer ima gospod izpopolnjeno verzijo navodil in lepo razloži. Videti je tudi podatek o raztezanju ob različnem SOC ( 30% >> 100% = +0,5mm). In tudi je videti, da je brez stiskanja življenjska doba 2500ciklov z stiskanjem pa 3500 ciklov.

In ja, 300kgf je za točne te celice in potem pride 12psi /square inch (kar pa sedaj niti ni pomembno). In teh 300kgf se mi zdi kar konkretna sila. Vprašanj je samo, kot je rekel v.j., do kje raste sila. Bom vseeno verjetno naredil z vzmetmi, samo okvirje moram sedaj malo predelati.

Imam doma en tak "presure sensor" in bom naredil test. A kako naložiti 300kg mase na tako celico ?? Think Razen če imajo ti senzorji linerani izhod, potem bo lažje.

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group