www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ei Niš Ljubljana Stereo radio
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 8:55 pm    Naslov sporočila:  Ei Niš Ljubljana Stereo radio Odgovori s citatom

Pod roke mi je prišel zelo redek (o njem ni nobenih podatkov na spletu) radijski sprejemnik Ei Ljubljana Stereo.

Vizualno je sicer dobro ohranjen, je pa notranjost katastrofalno. Manjka mrežni trafo, žice so porezane, manjka en zvočnik, lampe, itd.

Šasija je zelo podobna tisti iz Ei Simfonija, z nekaj spremembami. Lampe so naslednje: ECC85, ECH81, EBF89, ECL86, ECL86, EZ81, EM84.

K sreči imam eno šasijo od Ei Simofnija AF (ohišje je bilo v slabem stanju), s katere lahko porabim večino delov. Takšen je tudi moj plan: spraviti zadevo v originalno stanje oz. blizu tega. Žal mi je načrte že v štartu prekrižal prekinjen eden izmed obeh izhodnih trafotov. Tudi ECL86 lamp nimam. No tudi kakšna shema bi prišla prav Smile

Ima morda kdo kakšne rezervne dele (izhodni trafo in ECL86 lampe) ali shemo zanj?



IMG_4501.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.36 MB
 Pogledana:  12 krat

IMG_4501.jpeg



69920927656__D2F53425-F71D-476A-9098-E6B47D97CDA8.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.32 MB
 Pogledana:  13 krat

69920927656__D2F53425-F71D-476A-9098-E6B47D97CDA8.jpeg



IMG_4549.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.44 MB
 Pogledana:  9 krat

IMG_4549.jpeg



IMG_4552.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.05 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_4552.jpeg



IMG_4551.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.11 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_4551.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj slik:


IMG_4550.jpeg
 Opis:
Ostali deli
 Velikost datoteke:  1.45 MB
 Pogledana:  5 krat

IMG_4550.jpeg



IMG_4554.jpeg
 Opis:
Detajl skale
 Velikost datoteke:  1.68 MB
 Pogledana:  4 krat

IMG_4554.jpeg



IMG_4556.jpeg
 Opis:
Šasija od Ei Simfonija, s katere bodo pobrani manjkajoči deli
 Velikost datoteke:  1.88 MB
 Pogledana:  6 krat

IMG_4556.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.42
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nikjer ne vidim stereodekoderja?
Ali pa je stereo samo za gramofon oz magnetofon?

_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 11:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da je od modela: Tarantela Stereo Ei zelo podobna shema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2023 2:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cici je napisal/a:
Mislim da je od modela: Tarantela Stereo Ei zelo podobna shema.


Hvala!
Malo googlanja jo je celo našlo Smile



tarantela - ljubljana.jpg
 Opis:
shema
 Velikost datoteke:  1.18 MB
 Pogledana:  32 krat

tarantela - ljubljana.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2023 2:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lado je napisal/a:
Nikjer ne vidim stereodekoderja?
Ali pa je stereo samo za gramofon oz magnetofon?


Bo držalo, stereo je samo za zunanje vhode... No morda celo dodatno vgradim stereo dekoder, ampak pot do tja bo še dolga Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2023 12:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Začel sem s premontažo komponent, pa rabim en nasvet:

Mrežni trafo Ei Simfonija AFC je očitno manjši od originalnega (krajši cca 1 cm) - na šasiji se namreč vidi odtis, kjer je bil prej stari trafo.
Zdaj ta je dizajniran za porabo 50W, Ljubjana Stereo pa ima deklarirano porabo 60W.
Domneval sem, da sta oba trafota enaka, pa očitno ni tako.

Vprašanje je, ali bo tak trafo prešibek za 10W višjo porabo?
Ker potem je škoda, da karkoli počnem, saj brez ustreznega mrežnega trafota zadeva nikoli ne bo delala kot treba - ali pa vsaj ne dolgo Wink

Seveda lahko spremenim delovno točko izhodnih lamp (povečam vrednost katodnega upora) in s tem znižam anodni tok in porabo, pa bo morda šlo skozi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaidd
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Jul 2019 20:36
Prispevkov: 143
Aktiv.: 2.44
Kraj: Zagreb

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zivjo!
menim da "klasicni" simfonija trafo ne bo zdrzal, tu je cca. dupla anodna struja in ogrev...
potreban je neki mrezni za podobni "stereo" radio ali neki z EL84 PP izhodom.

izhodni trafoi so identicni kot vsi Ei za EL84
(ECL86 je cca. EL84 + 1/2 ECC83)

pocakati in poskusiti nabaviti koliko je mogoce vec "original" delov (ne menjati katodne upore...)

elektronke imam, in izhodne trafoe...poslji ZS
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2023 7:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prestavil sem že večino komponent, manjkajo le še izhodni trafoti, magično oko in prekloplnik zvočnikov.

Zdaj ustrezen mrežni trafo bo verjetno kar težko dobiti, saj teh radiev res ni bilo veliko.
Tudi jaz sem šel preračunati anodne tokove in kurjave, in pride cca 10W več pri Ljubljana Stereo napram Simfoniji (55W proti 45W).

Zaenkrat bi naredil takole, glede na to da je tako eden izhodni trafo prekinjen: Vstavil bom le eno ECL86, namesto EZ81 dal EZ80, zvočnika pa povezal skupaj. Radio bo mono namesto stereo, tako pa kaj dosti ne bi izgubil, saj je že tako stereo le za zunanje vhode. S tem bo poraba identična Simfoniji.

Katodni 85 ohmski upor bom odklopil, saj je skupen obema ECL86 in namesto njega vezal 180 ohmskega, kaj drugega pa mislim, da ne bo potrebno narediti.

V kolikor pa dobim ustrezen trafo kdaj naslednjič, pa ne bo težko povrniti v čisto originalno stanje Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 09, 2023 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Radio že dela, odklopil sem eno nožico 85R upora in namesto njega prispajkal 180R 1W. Vstavil lampe (eno ECL86 - edino, ki sem jo imel, in EZ80, ter še ostale) in to je to.

Prej seveda popravil vse prekinjene povezave (oz. raje rečeno zamenjal večino kablov). Napetost na katodi je 5,8V pri 220V napajalni napetosti, ostale napetosti so skoraj identične tistim na shemi od Ei Simfonija.
Kot donator žic je služila šasija Ei Niš 865 TV-ja, kjer sem našel kable enake dolžine in barve. Tudi dva dovolj dolga avdio koaksa sem našel na njej. Včasih se splača kaj prišparati Smile

Našel sem tudi ustrezen izhodni trafo (nahajal se je na eni drugi šasiji), vendar sem se odločil, da ga ne bom menjal, saj nima smisla.

Lahko še dodam, da sem tudi našel najverjetnejši vzrok odpovedi izhodnega trafota. Vezni kondenzator med triodnim in pentodnim delom ECL86 je bil zelen iskrin (papirnat), ki je močno prebijal. Brez vstavljene lampe je bilo na mrežici kar 260V, z obzirom, da je bila anodna nekaj čez 300V. In točno ta lampa je vezana na prekinjen izhodni trafo. Velika verjetnost je, da je nekoč zaradi tega slabega kondenzatorja lampo do konca bias-alo, in je preko lampe tekel izjemno velik tok, ki je močno segrel in na koncu skuril izhodni trafo. Morda je pri tem nastradal tudi mrežni trafo in EZ81, tega ne vemo.

Tudi ostali zeleni in roza iskrini kondenzatorji so bili zelo slabi, eden je pa celo bil čisto prekinjen (le nekaj pF kapacitete, namesto 10nF). Kot zanimivost še dodam, 2x50uF elko se je po testih obnašal nenavadno. Ena sekcija je bila ok, druga pa je enkrat imela visok ESR, drugič zopet ne, itd. Kondenzator sem nato počasi formiral z zunanjim napajalnikom na nazivno napetost, ampak po testih se je še vedno enako obnašal. Vzrok je bil slabo zakovičen aluminijast kontakt na spodnji strani. Kontakt se je majal in občasno izgubljal kontakt. Po kovičenju je tudi ta elko dober (sicer bi ga bilo zaradi starosti dobro zamenjati). Nenavadno se je obnašal tudi 3,3uF 70V elko v ratio detektorju. Po meritvah je imel sicer ustrezno kapaciteto in ESR, ampak "V-loss" (izguba napetosti), je bila zelo visoka. Kot test sem ga tudi poskušal formirati, ampak je pri napetosti malo nad 20V prišel v kratek stik... Smile


Zdaj me čaka le še izdelava manjkajočega difuzorja svetlobe pred skalo, modifikacija kazalcev postaj (drugačni kot pri Simfoniji) in montaža feritne antene za AM bande. Aja pa nekje moram najti še drug zvočnik
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 11, 2023 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ima kdo fotografijo šasije Ei Simfonija s sprednje strani (brez skale)?

Zanima me kako je izveden difuzor (papir) za skalo. Ni mi najbolj jasno, kje je vpet v nosilce. Mislim, da je enak sistem, kot pri mojemu.

Ei Simfonija AFC (donatorska šasija) je namreč imela drugačen sistem (brez difuzorja)...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.52
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 12, 2023 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje na podstrešju imam po spominu šasijo Iskra Ljubljana, ki je bila z gramofonom. Upam, da me spomin ne vara, bila je z vsemi elektronkami, ohišje pa razsuto. Poiščem in javim. Če le kaj koristi?
Ja bila je pa menda mono izvedba? Vsekakor grem iskat...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 12, 2023 4:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hoj, kolikor poznam te stare radie, je Iskra imela čisto drugačen tip šasije od tiste od Ei. Iskra Ljubljana je verjetno zelo podobna podobnim Iskrinim iz tistega časa (Portorož, Drava, Sava, ipd.).


Drugače pa kljub 1h googlanja, mi ni uspelo najti nobene fotografije Ei šasije (sprednjega dela, brez skale), kako ima izvedeno vpetje difuzorja
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.52
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 12, 2023 5:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem. Spregledal sem, da je proizvajalec EI. Moja Ljubljana je pa Iskra. Žal... Pa sem mislil, da bom lahko pomagal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
darkwarrior
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Dec 2014 20:16
Prispevkov: 121
Aktiv.: 1.07
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 12, 2023 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Hoj, kolikor poznam te stare radie, je Iskra imela čisto drugačen tip šasije od tiste od Ei. Iskra Ljubljana je verjetno zelo podobna podobnim Iskrinim iz tistega časa (Portorož, Drava, Sava, ipd.).


Drugače pa kljub 1h googlanja, mi ni uspelo najti nobene fotografije Ei šasije (sprednjega dela, brez skale), kako ima izvedeno vpetje difuzorja


Ce ne bos najdel, bi lahko improvizirov tako kot mislis da je bilo narejeno. Saj je znotraj radia, in glede na to da komponente tako niso vec vse originalne, je vsaj zame vseeno ce je tud difuzor malo drugace vpet.

Je pa vazno kako se svetloba prenese po skali. To lahko vidis kaksni fotografiji osvetjene skale.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group