www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Elektro paneli poškodovani od toče - uporabnost ???

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.03
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 10, 2023 7:47 am    Naslov sporočila:  Elektro paneli poškodovani od toče - uporabnost ??? Odgovori s citatom

Videl sem kar nekaj teh poškodovanih panelov od toče, je to sploh še kaj uporabno za proizvodnjo energije ??? ali je potem ,ko je načeto samo steklo dokončno neuporaben za proiz. energije ? Če je poškodovano steklo ne tako hudo, da ne pride vlaga v notranjost ? Če je kje na kakem vogalu ali bolj ob robu, bi se dalo še kaj z prekrivanjem cca 1 / 3 iz panela iztržit kaj energije , ali se prekrije par takih panelov na tak način .....

Kolika je sploh napetost iz teh panelov, da ne iščem preveč te podatke ?

To bi bilo za kak eksperiment, porabe cca kakih 0,5 - 1 A v začetni fazi za polnjenje kakega napol starega 12 V akumulatorja , kasneje morda še kak A več ??? za kak svetilnik

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 10, 2023 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dokler silicij ni onesnažen, bo najbrž delalo s polno močjo, razen, če niso že zdaj mehansko poškodovane silicijeve rezine in povezave med njimi.

Da preprečiš umazaniji, da pride skozi razpokano steklo, lahko nasilikonaš še eno šipo čez, ampak naj bo res zatesnjeno, sicer se bo notri rosilo, posledično bo tudi umazano prej ali slej.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3254
Aktiv.: 33.09

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 10, 2023 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Niti stekla ni nujno. Najbolje, daš panel na sonce, izmeriš napetost odprtih sponk, potem pa z umetnim bremenom izmeriš tok pri različnih konstantnih napetostih bremena. Iz UI karakteristike boš hitro videl pri čem si. Tisti z dovolj moči so vredni nadaljne obdelave. Lahko nameseš prozoren epoxy, glavno da je zaščiteno pred vlago in oksidacijo.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.75
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2023 12:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

İzmeri tok kratkega stika.
Lp, Jože
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3181
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 11, 2023 12:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s57bic je napisal/a:
İzmeri tok kratkega stika.
za vsak podstring posebej, če doza ni zalita.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.72
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 09, 2023 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem, če je tole še aktivno, si bom malo sposodil.

prvo še dodam komentar in sicer 1. če je steklo počeno pride do senčenja. s tem lahko fino pade napetost. in 2. kot je že omenjeno, prej ali slej bo prišlo do oksidacije.
je pa možno, da bo pv delal popolnoma vredu.

Mene pa zanima, kot telebana, ali je možno iz 48 v panel predelati v 2x 24? kolikor razumem so celice povezane vzporedno in zaporedno. verjetno odvisno od modela, že v samem panelu in potem še v škatli z diodami. bi se dalo v tej škatli prekinit zaporedje?
je morda kdo že eksperimentiral ali videl?

hvala za nasvete
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 09, 2023 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni tako enostavno, da bi kar v priključnici prevezal na novo...
Kako veš, da je panel 48V Question
Običajno so paneli bolj 36V ali manj...

Tudi če je v priključnici dostopna polovična povezava, je treba povezave prekiniti in polovici povezati vzporeno... in ja, seveda je možno, prerežeš zadaj belo folijo, da prideš do povezav, narediš kar je potrebno, zalepiš, zatesniš in upaš, da si naredil dobro.

Verjetno je v današnjih časih, ko so MPPT pretvorniki cenovno ugodni, bolje uporabiti to in panele pustiti take kot so, izkoristek bo večji... no, odvisno od panela, kakšen je v resnici, predvsem pa, predelave niso potrebne.

Kar se tiče razbitih panelov... razpoka ne vpliva toliko kot misliš, sploh pri difuzni osvetlitvi, nima nekega posebnega vpliva. Več razpok, se obnaša drugače, razsuto steklo z mrežo razpok, spet drugače, popolnoma razsuto steklo, ... dela dokler dela, tudi če dela, nihče ne ve koliko časa bo in kako bo delalo. Ko pa pride umazanija na silicij, potem pa .... Rolling Eyes

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.72
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 10, 2023 6:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gledam specifikacije mojega MMPT...
Max PV voltage Voc 145 VDC
PV voltage range for MPPT 30-120VDC
Maximum PV power 1500W

Panel pa ima Voc 49.7 v
Vmp 41.9V
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 4:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot lahko vidiš iz podatkov, paneli niso 48V Exclamation

Predvidevam, da bi s tem rad polnil tvoj zgrešen sistem povezanih 12 svinčevih celic, torej 24V svinčev akumulator... ki mora biti napolnjen na 28,8V da je poln.

Da bi tvoj nesrečni panel uporabil tako kot si mislil, bi moral imeti napetost vsaj 57,6V, tvoj tega ne dosega niti Voc, kaj šele Vmp.

Res bi bilo bolje, če bi odprl novo temo. Vprašanje o razpokah postavil v tej temi, vprašanje o predelavi pa v novo temo.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.42
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 7:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Najbolje, daš panel na sonce, izmeriš napetost odprtih sponk, potem pa z umetnim bremenom izmeriš tok pri različnih konstantnih napetostih bremena. Iz UI karakteristike boš hitro videl pri čem si.


Uproabno, vendar mi lahko kdo pove kje dobiti primerno breme? Torej merimo napetost obremenjenega panela? In te meritve primerjamo z več paneli istega modela?
Ker imam par enakih panelov a napetosti na vseh treh panelih so do druge decimalke enake ob isti osvetlitvi a če ena vzporedna veja v kakšnem panelu več ne dela tega do obremnitve ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A merjenje kratkostičnega toka ni v redu? Res ta podatek ni popolnoma vse, kar se rabi vedeti, ampak pove pa ogromno.

Kaj je zate primerno breme?
Znajdi se, lahko uporabiš razne žarnice, grelce, močne upore, ...
Idealen bi bil verjetno kakšen "DC load", ampak saj ne rabiš merit celotnega območja, točka najvišje moči, oziroma napetost točke najvišje moči, pa se spreminja glede na osvetlitev.

Za hiter test je tok kratkega stika skoraj dovolj, poleg napetosti odprtih sponk, v nadaljevanju lahko meriš še napetost pod različnimi obremenitvami in primerjaš z enakim brezhibnim panelom.

Z napetostjo odprtih sponk že lahko ugotoviš, če je posamezna celica v stiku. S kratkostičnim tokom izveš, če so vse povezave še v redu, da tok sploh teče, da ni kaj prekinjeno. V glavnem ta dva podatka in primerjava z dobrim, zadostuje. Za merjenje karakteristike in krivulje, bi rabil še kaj več kot "primerno breme".


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.72
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 4:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Kot lahko vidiš iz podatkov, paneli niso 48V Exclamation

Predvidevam, da bi s tem rad polnil tvoj zgrešen sistem povezanih 12 svinčevih celic, torej 24V svinčev akumulator... ki mora biti napolnjen na 28,8V da je poln.


Sistem ni zgrešen, dokler mi lepo dela in je uporaben. pottrebujem pa še nekaj A da bo hitro polnilo.

Nebi nič predeloval ta panel, samo priključil z obstoječim, če lahko recimo vzporedno priklopiš panele z različnimi Voc? moj obstoječi ima 39.7 Voc, ta dodatni pa 49.7.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko dodatnega priklopiš zraven, bo delalo, ne bo pa polno izkoriščen, ker se bo napetost sesedla, da prime še tisti z nižjo napetostjo. Preverjeno deluje na MPPT SRNE solar ML2430
https://www.akumulator.si/izdelek/S2%2002%200030/mppt-solarni-regulator-30a-12v-24v
Kolega ima en panel cca 240W 60 celic in vzporedno vezana dva zaporedno po 100W 36 celic, skupaj torej 72 celic in dela v redu, ni idealno, po meritvah popolnoma v redu. MPPT sam najde najbolj ugodno napetost pri kateri potem dela. Tisti z višjo napetostjo se napetostno sesede, maksimalni tok pa je kakršen je.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.72
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 7:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MPPT ne morem menjat, ker je integriran na inverter. Ker imam ravno streho sem mislil obstoječi panel pustiti tako kot je, orientiran proti J, drugega pa proti JZ, da bo lovil še popoldanske žarke. Tako bosta imel približno enako moč.

imam pa tudi rezervni PWM in lahko en panel priključim na njega. Kar bi bilo še najbolje.
Vse to začasno, dokler ne naredim sistem za sledenje.....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 12, 2023 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj nisem napisal, da moraš kupit točno ta MPPT, jaz sem napisal samo, da na tem modelu preizkušeno deluje... in seveda, vsi MPPT delujejo na praktično enak način, tako da pričakujem, da bo delovalo na vsakem MPPT, ki to tudi v resnici je.

Na PWM pozabi, ne bi bilo najbolje, zagotovo ne. Priklopi zraven, pa bo, da boš zares videl, če deluje, najprej poskrbi, da bodo akumulatorji precej izpraznjeni, da bo potem polnjenje delalo na polno, potem pa glej, s kakšnim tokom polni... V nadaljevanju, dodatni panel priklopi, odklopi, primerjaj kaj se bo zgodilo, za koliko bonarastel oziroma padel tok polnjenja. Niti ni pomembno, ali je sonce na polno ali ne, zanima te primerjava, vsekakor pa bo najbolje, da to stestiraš v jasnem vremenu, ko bo osvetlitev stabilna, ne spreminjajoča, kot je to v oblačnem vremenu. Tisto, kar se sonce premika glede na panel, se dogaja prepočasi, da bi pri tem poskusu vplivalo. Seveda lahko dodatni panel orientiraš drugače, tako kot si napisal.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 86 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group