www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Venturi odprt kanal - kalkulator ali formula?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 6:17 pm    Naslov sporočila:  Venturi odprt kanal - kalkulator ali formula? Odgovori s citatom

Gre za merilec pretoka. Informativno bi rad preveril izračun, ki ga sicer naredi sam kontroler pretoka glede na vstavljene podatke venturi-jeve cevi.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 7:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A to rabiš za poročanje o vodah na državo ali za kaj imaš vgrajen ta merilnik?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
A to rabiš za poročanje o vodah na državo ali za kaj imaš vgrajen ta merilnik?


Ne. Gre za eno čisto paralelno meritev. Zadeva dolga leta (verjetno nikoli) - ni delovala. Sedaj sem jo usposobil. Rad bi samo preveril, če je izmerjena meritev pravilna.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na spodnji povezavi imaš primer za izačun, drugače pa imaš v projektni dokumentaciji (za Radlje in verjetno tudi za Muto) izračune, mere od projektanta za Venturi kanal.
verjetno pa rabiš za Ribnico. Imaš pa na spletu kar nekaj online calculatorjev išči pod "Open Venturi flumes calculator".
Open Venturi flumes

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 7:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Robi pozdravljen.
Ja precej stvari sem sicer našel. Nisem pa našel kakega kalkulatorja v katerega bi lahko vnesel parametre, ki jih lahko sicer vneseš v kontroler.
To so:B - Širina korita, b- širina zoženja L-dolžina zoženja, spodnja točka, h- točka 0 ter ter max točka.

Bom podal še nekaj več podatkov - mogoče pride komu prav.
Gre za siemensov kontroler Multiranger 200. Parametriranje je možno s simensovim "hand programmer" pa tudi preko kabla z ustreznim softwerom. Sam imam" hand programmer" ki je k sreči enak za druge siemensove UZ merilce kot so SITRANS Probe LU itd.
Kot transducer je uporabljen siemensov XRS-5

Težava je bila, da je bila meritev neuporabna. Nonstop je skakala od min do max in nazaj ne glede na razdaljo transducer-ja. Seveda sem sumil okvaro samega transducer-ja a vseeno sem se "spustil" v škatlo, da preverim nastavitev. Samih parametrov je mali miljon od 0 pa do 1000. Nekaj jih sicer vmes manjka. Dokumentacije je ca 300 strani. Ker tega še nisem kdaj parametriral, mi je vzelo kar nekaj časa, da sem stvar koliko toliko preštudiral. Ugotovil sem, da je bil kontroler spogramiran pravilno. Nekaj razlike je bilo edino pri podatkih za merilno korito. Tisti, ki je kontroler parametriral je točno poznal podatke merilnega korita tako, tako da je vpisal druge podatke (le max pretok in višino) Sam sem vnesel podatke, ki sem jih izmeril. Izračunani podatki so le malenkost odstopali od tistih vstavljenih pod drugimi parametri. Ravno zato me je zanimalo, kako je kontroler to izračunal iz vnešenih zgoraj omenjenih podatov.
Potem je ostal še edino transducer. Ko sem ga hotel odklopit mi je v oči padlo, da nima oklopljenega kabla. Ko sem bolj natačno pogledal sem videl da je ob uvodnici obrezan in odščipljen.(ohišje in uvodnice so plastične)
V sami dokumetaciji sem naletel na več mastnega tiska kot na primer:
(copy /paste)

Run the transducer cable in a grounded metal conduit, separate from other
wiring (except TS-3 temperature sensor wiring, if applicable).
Notes:
• Do not use coaxial cable because of electrical noise interference
• Do not connect the shield and white transducer wires together; wire to separate
terminals
• Disregard older transducer manuals that recommend these practices


Zato sem najprej snel izolacijo in oklop povezal v sponko za ta namen.
Shocked Čudežni oplet Shocked zadeva je začela delat Very Happy

Zaključek: Očitno sam transducer povzroča take motnje da moti sam sebe, kajti v okolici ni nobene druge naprave ali vodnika, ki bi lahko povzročal motnje. Transducer je cel plastičen - zalit.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glavno, da dela.
Še, online Calculator

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robertos je napisal/a:
Glavno, da dela.
Še, online Calculator


Potrebna je registracija - je plačljiv.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3242
Aktiv.: 33.09

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2023 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Inženirski priročnik, poglavje "merjenje pretoka".
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group