www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop stružnice

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ezermester
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 11 Apr 2023 6:55
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 7:02 am    Naslov sporočila:  Priklop stružnice Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Kupil sem stružnico potisje z 11kw trifaznim motorjem.
Sedaj sem pa v dilemi, če bodo glavne varovalke to zdržale.
Glavne varovalke so 24A gospodinjski odjem.
Pred nakupom smo stroj priklopili na 3x16A varovalke in je šlo.
Tok pri grobem struženju je bil 13A. Varovalke so zdžale.
Zagon je zvezda-trikot. Lahko pa dodam tudi mehki zagon, če bo boljše.
Bo zadeva zdržala?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 7:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glavne varovalke ti omogočajo koriščenje moči do 17 kW. Razlika je torej 6 kW, sedaj pa razmisli, koliko moči ostalih porabnikov bo ob delovanju stružnice priključenih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.56
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 10:36 am    Naslov sporočila:  Re: Priklop stružnice Odgovori s citatom

Ezermester je napisal/a:

Bo zadeva zdržala?

Ja glavne varovalke bodo zdržale, seveda, če ni nekih drugih močnih porabnikov sočasno vklopljenih.
Druga stvar je pa elektro pogodba, na njej ti namreč piše kolikšna je tvoja
"Obračunska moč" (ta podatek imaš tudi na elektro računu).
Konkretno jaz imam doma 3 x 20A in obračunsko moč 7kW, na enem drugem objektu pa imam prav tako 3 x 20A in obračunsko moč 14kW. Od tega je seveda odvisno kako močan je lahko enojni porabnik, oziroma stalna poraba. V kolikor to presegaš boš dobil od Elektra najprej opozorilo, nato pa ti dvignejo skladno s tvojo porabo tudi obračunsko moč. (tako je vsaj bilo pri meni, zato ti to pišem iz lastnih izkušenj)

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priključna in obračunska moč sta lahko enaki ali pa je obračunska moč nižja. Obračunska moč je nižja v primerih,
- ko gre za godpodinjski tok
- ko gre za zmanjšanje obračunske varovalke
V obeh primerih gre za zmanjšanje prispevka na moč, porabo energije pa plačuješ po veljavni tarifi.
Pri tebi gre za prvi primer, kjer lahko uporabiš celotnopriključno moč za 3 x 20 A = 14 kW, prispevek pa plačuješ za moč 7 kW.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.56
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:

Pri tebi gre za prvi primer, kjer lahko uporabiš celotnopriključno moč za 3 x 20 A = 14 kW, prispevek pa plačuješ za moč 7 kW.

Tega jaz nisem zapisal, gre za dva različna objekta v obeh primerih so varovalke 3 x 20A, ampak na prvem objektu plačujem omrežnino 7 kW na drugem objektu pa omrežnino za 14 kW.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2023 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda sem to jaz zapisal, ker poznam oz. sem poznal obračun priključne moči. Za gospodinjstva je bil ali je še subvencioniran, zato se je prispevek na priključno moč plačeval manj. Ti govoriš o dveh objektih kar jaz razumem, da je eden gospodinjski odjem, drugi pa ostali odjem.
Ampak, ne glede na vse, če imaš vgrajene glavne varovalke 3 x 20 A, potem ti te varovalke omogočajo priklop naprav do ca 14 kW.
Lahko se tukaj prepričaš.
https://www.elektro-maribor.si/omre%C5%BEje/distribucijsko-omre%C5%BEje/mo%C4%8D/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group