www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Namizni stebelni vrtalnik
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
yacksy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2009 8:27
Prispevkov: 499
Aktiv.: 2.86
Kraj: Okolica Šmarjeških toplic

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2023 10:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se tiče vrtanja z manjšimi obrati, imaš tudi možnost "sam svoj mojster" pristopa.
_________________
[slovenščina je zame španska vas] happens.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2023 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

144300, hvala, se mi je kar zdelo.
Vsekakor ne potrebujem nekaj hudo preciznega. Zgleda, da sem bil premalo detajlen pri opisu. Popolnoma domača hobi uporaba izključno za lastne namene. Tudi uporabljal se ne bo pogosto, bolj to, da rad sam naredim marsikaj. Me pa mine, če nimam pravega orodja.
Kje sem rabil stebelni vrtalnik in ga nisem imel. So pa v planu drugi domači projekti.
Zadnja slika nož, je ravnokar v izdelavi. Bom pa naredil tudi večjega, ta je dolg 25cm.



C5EBB7E8-A025-422E-88CB-63FA6E233250.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  195.65 KB
 Pogledana:  11 krat

C5EBB7E8-A025-422E-88CB-63FA6E233250.jpeg



C7AAECF0-9DDE-42A8-A2EB-AA72BE62298D.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  160.09 KB
 Pogledana:  9 krat

C7AAECF0-9DDE-42A8-A2EB-AA72BE62298D.jpeg



D0877B7F-BE97-4CD3-BCD0-E96C93EB084C.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  70.11 KB
 Pogledana:  13 krat

D0877B7F-BE97-4CD3-BCD0-E96C93EB084C.jpeg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2023 2:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
......in določenih materialov ne moreš vrtati z visokimi obrati(aluminij)


Malo ga pokaš , ravno alumunij se obdeluje z večjo rezalno hitrostjo kot na primer jeklo. OK

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2023 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
144300, hvala, se mi je kar zdelo.
Vsekakor ne potrebujem nekaj hudo preciznega. Zgleda, da sem bil premalo detajlen pri opisu. Popolnoma domača hobi uporaba izključno za lastne namene. Tudi uporabljal se ne bo pogosto, bolj to, da rad sam naredim marsikaj. Me pa mine, če nimam pravega orodja.
Kje sem rabil stebelni vrtalnik in ga nisem imel. So pa v planu drugi domači projekti.
Zadnja slika nož, je ravnokar v izdelavi. Bom pa naredil tudi večjega, ta je dolg 25cm.


Ta nožek ti je pa super lep, še če si izbral pravo kvaliteto materiala ,ter če ga boš optimalno termično obdelal, si zmagal. Upam, da bo še tudi sam ročaj vrhunski, hi.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2023 3:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

144300 je napisal/a:


Ta nožek ti je pa super lep, še če si izbral pravo kvaliteto materiala ,ter če ga boš optimalno termično obdelal, si zmagal. Upam, da bo še tudi sam ročaj vrhunski, hi.


To bo moj prvi, materjal Bohler N690(1.4528)
Kalil ne bom sam, ker nimam peči in potrebuje odsotnost kisika in globoko hlajenje.
Za ročaj bom uporabil dvobarvno mikarto, modro-črno v plasteh.
Gre pa počasi, ker ima dan samo 24ur. Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.92
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 04, 2023 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

144300 je napisal/a:
Dorijan je napisal/a:
......in določenih materialov ne moreš vrtati z visokimi obrati(aluminij)


Malo ga pokaš , ravno alumunij se obdeluje z večjo rezalno hitrostjo kot na primer jeklo. OK
Prav imaš. Sem delal po spominu iz CNCjke, ampak tam je bil aluminij edina kovina, ki sem jo obdeloval in imel v spominu, da preveliki obrati niso delali opilkov.


_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 19, 2023 7:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dolgo nisem nič napisal, pa...vsaj nekaj, da mi ne pade "aktivnost" na nulo.

Testiram namizni vrtalnik, katerega sem kupil pred kratkim.
Za moje potrebe je več kot dovolj.
Zelo sem zadovoljen z nastavitvijo globine vrtanja in prikaza le tega.
Prikaz je digitalen na prikazovalniku, ne pa nekakšna skala.
Je tudi omejevalec globine, z katerim nastaviš globino nastavljeno na prikazovalniku, da ti ni potrebno nič gledati kako globoko, gre sveder.
Pomakneš kompleten NV po osi, globina vrtanja je takšna kot si jo prvotno nastavil.
Motor je zelooo močan, 710W, in ne "počepne" pri nobenem normalnem vrtanju in ne izgublja obratov pri obremenitvi.
Malo je mogoče preveč glasen. To mu je edina napaka. Ali sem pa jaz preveč občutljiv.
Pomik gor dol pri vrtanju je uležajen, ne pa samo nekakšna puša pa da drsi po drogu.
Katera se znuca, in je vse prej kot natančno vrtanje.
Še ena pomembna stvar pri tem vrtalniku je ta da se obdelovanec vedno nahaja na dnu, na sami mizici čisto spodaj, ne pa nekje na pomični mizici na sredini.
To se pravi: kompleten NV premikaš gor dol po osovini.
Zraven je še pritrdilni mehanizem s katerim držiš to kaj vrtaš.
Ima luč za osvetlitev, lasersko luč...nima pa glazbene želje, za ta denar.

Moj je tak

Razmišljal sem o predelavi takšnih na jermene, na motor od PS.
Nič spodobnega nisem našel, vse sam "kljump", za hobiste za normalno ceno.
Potem sem razmišljal o lastni izdelavi namiznega vrtalnega stroja, ker imam tudi stružnico in veliko ostalega potrebnega orodja.
Hitro sem odstopil od namena, ko sem videl tega na linku.
Za kaj?
Ker ga ne rabim za drugo kot za hobi.
Je majhen, močan, in ni preveč težak za prestavljanje. Pa je na enofazni tok, kar je tudi meni pomembno, kljub temu da imam v hiši vse tri faze.



IMG_20230519_182327.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.62 MB
 Pogledana:  14 krat

IMG_20230519_182327.jpg



IMG_20230519_182333.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.33 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20230519_182333.jpg



IMG_20230519_182732.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.65 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20230519_182732.jpg



IMG_20230519_182748.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.21 MB
 Pogledana:  11 krat

IMG_20230519_182748.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 24, 2023 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp
Hvala za tvoje mnenje. Na tvoj odgovor sem se spomnil, ko sem odprl današnje Hoferjeve reklame, kjer je ta vrtalni stroj za 109€.
Čeprav ni to kar sem iskal, ugotavljam, da za 300-400€ dobim še vedno samo hobi namizni vrtalnik.
Zato mislim, da bo ta v večini primerov zadosti. Še posebej za ta denar.
Razmišljam pa že katero orodje si bom kupil za razliko v ceni. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 25, 2023 10:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je imel kdo možnost v praksi primerjati tega Scheppach-ovega in tega Bosch-evega: https://www.bosch-diy.com/si/sl/p/pbd-40-0603b07000 ?

Ali razlika v ceni upraviči kvaliteto ali je vse skupaj samo malo lepše zapakirano pod Bosch znamko?

Pa še vprašanje za ta dva vrtalna stroja - ali je možno zamenjati vrtalno glavo? Kako je fiksirana - Morse konus?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 25, 2023 12:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

402,99 € Mr. Green Mr. Green Mr. Green ta cena je samo za hec
Na nemškem Amazonu ga dobiš za 253€ + poštnina 12€.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 25, 2023 1:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sem pogledal in že prej našel, hvala vseeno. Razumem priporočeno ceno in ne kupujem po le-tej. Prilepil sem samo uradno stran zaradi tehničnih podatkov.

Bolj me zanima uporabniška izkušnja, ker ranga 60€ več ni tako hudo, pa imam Bosch namesto čungalunga Hofer... Če je pa isti klinac potem je pa tudi tistih 60€ škoda. Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 25, 2023 7:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
Bolj me zanima uporabniška izkušnja,

Poglej malo Youtube, vsak svojo malho hvali, v glavnem pa so vsi zadovoljni z enim in drugim. Očitno je Bosh malce bolj robusten, kar pa ni toliko pomebno, če stroj rabiš redko in vrtaš v mehke materiale n.p.r les in kakšen aluiminij.

Je pa vsem nekaj skupno, vsi pljuvajo po običajnih stebernih vrtalnikih.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 25, 2023 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imel sem hofr/lidl vrtalnik. Pa sem ga podari osnovnošolcu,l bodočemu avtoserviserju. Je bil vesel "kot radio", ko mu ni bilo treba več vrtat z ročno iskrino vrtalko. Jaz pa tudi, da sem se znebil tega ropotalnika.

Prednost boscha je zvezno nastavljanje obratov. Ima dvostopenjski mehanski menjalnik. Elektronska regulacija drži obrate in vrtanje 12mm ni nobena muka za stroj (tudi jermen nima kaj spodrsavati). Hitrovpenjalna glava pride prav pri vrtanju različnih lukenj. Občasno uporabim tudi vgrajen globinski šubler ali mehanski omejilec. Oboje je hitro pripravljeno in priročno.

Minus je, da ima glava tudi na tej malo lufta. Sicer občutno manj kot pri kitajcu. Vrtanje s svedri za PCB premera 0,4mm svedra ne zlomi, torej je opletanje dosti manjše od tega.

Skratka tale boš je vreden razlike v ceni in predstavlja univerzalni vrtalni stroj, ki ima širok spekter uporabe v vsaki delavnici. Kupiš, razpakiraš, vklopiš in delaš. Seveda pa ni to poltonska prvomajska s trifaznim motorjem, tako da je tudi treba vedeti, kaj pričakuješ od takega stroja.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 26, 2023 4:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
s54jp
Hvala za tvoje mnenje. Na tvoj odgovor sem se spomnil, ko sem odprl današnje Hoferjeve reklame, kjer je ta vrtalni stroj za 109€.
Čeprav ni to kar sem iskal, ugotavljam, da za 300-400€ dobim še vedno samo hobi namizni vrtalnik.
Zato mislim, da bo ta v večini primerov zadosti. Še posebej za ta denar.
Razmišljam pa že katero orodje si bom kupil za razliko v ceni. Wink


Ja, v letaku je. V Hoferdostavi pa ga ni omenjenega za 01.06.2023 (četrtek)
Kaj to pomeni?
Ne vem. Predvidevam da ga NE bo. Jaz sem za svojega dal na isti "firmi" 129€ iz prejšnje akcije. Prvotno so pa ga prodajali po 189,90€ kar je identično kot v Bauhausu, ceneje pa kot Mimovrste, Obiju, in pri:
Temu oderuhu
Pač, različni so apetiti pri različnih trgovcih, eden je bolj lačen kot drugi, pa rabi več.

Tale Bosch-ev mi se čini kopija DP60, motor isti, elektronika (prikazovalnik, meniji) tudi, ima pa butaso ročico, kolut, to je bitna razlika. In cena, seveda.
Tudi tale Bosch je "čunga lunga", ne vem samo v kakšnem procentu.

Mogoče so pa ga pocenili za to za 20€ ker v prejšnji akciji v nekaterih paketih ni bilo vijaka in podloške za pritrditev ročice?
Jaz sem vijak dobil, podložke ne, prijatelj pa ni dobil ne vijaka, ne podložke.
Kupil je pa naslednji dan za mano, v isti "firmi".
Potem je šel v trgovino reklamirat.
To je pa šlamparija proizvajalca, ne prodajalca, ker paketi so bili original zapakirani.



Hoferdostava.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  67.68 KB
 Pogledana:  0 krat

Hoferdostava.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 26, 2023 3:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp

Kakšna je razlika med tvojim in tem, ki ga opisuje mosqito?

mosqito je napisal/a:


Prednost boscha je zvezno nastavljanje obratov. Ima dvostopenjski mehanski menjalnik. Elektronska regulacija drži obrate in vrtanje 12mm ni nobena muka za stroj (tudi jermen nima kaj spodrsavati). Hitrovpenjalna glava pride prav pri vrtanju različnih lukenj. Občasno uporabim tudi vgrajen globinski šubler ali mehanski omejilec. Oboje je hitro pripravljeno in priročno.

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group