www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nadležni oglasi po nakupu
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 822
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 10:59 am    Naslov sporočila:  Nadležni oglasi po nakupu Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Pred vsakim večjim nakupom precej raziščem splet. Hitro se pojavijo reklame tudi na straneh kjer tega nisem iskal. Dokler še nisi odločen kje in kaj, je to lahko dobrodošlo. Ko pa se odločiš in nakup opraviš, postane moteče.
Recimo stebelni vrtalniki, zalivalni sistemi za kaplično namakanje, stikalne ure se mi še vedno pojavljajo. V teh dneh sem kupil nov telefon za hčerko in bodo reklame sigurno prisotne še kakšen mesec.
Obstaja kakšen način, da sporočim širnemu internetu, da sem nakup opravil in naj nehajo pošiljat dotične reklame?
Morda pa ideja za razvijalce aplikacij? Tu želim 1% Dancing Dancing

Naslednje, kar sem več krat slišal omeniti od drugih, mislite, da je res?
Pametni telefoni in računalniki, ki imajo mikrofon, da spremljajo naše pogovore in zaznajo naše želje po nakupih, ki nam jih nato predvajao v obliki reklam na različnih omrežjih. Nazadnje mi je to rekla žena, to me je spodbudilo k temu vprašanju, da je s sodelavko govorila o vrtni kosilnici, da jaz tudi razmišljam o nabavi. Sama o temu nima pojma in ni nikoli iskala nič na spletu. Popoldne odpre Facebook in tam reklama za vrtne kosilnice.
Ali je to samo zato, ker smo na istem routerju?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1619
Aktiv.: 8.15
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 11:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si poskusil izbrisati kekse?

Me pa zanima če tole z mikrofonom deluje tudi pri kakšnih trdih Prekmurcih ali Oplotničanih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 924
Aktiv.: 5.59
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Adblock plus prepreči marsikaj. Samo na 24kur potem ne boš gledal njihovih filemčkov.
_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5342
Aktiv.: 24.67
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Speech recognition je baje urbani mit. Je enkrat en googlov rekel, da tega niti ne rabijo Wink Vidijo pa, kje in s kom si, tako da se recimo s sodelavcem pogovarjas, da bi si on kupil pletilke Smile in se oglasi zanje zacnejo kazati tebi. Ne na osnovi speech recognition-a, pac pa, ker so algoritmi ugotovili, da sta bila vidva skupaj in je on to iskal, valda bodo pletilke zanimive pol tud tebi!

Drugace pa: brskaj za zacetek v safe mode-u, to ze veliko

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.37

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa https://duckduckgo.com/ in uporaba katerega od VPN produktov. Pomaga malo zabrisati sledi danes, za prihodnost nikoli ne škodi...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.49
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred leti je bil programček sandbox ali nekaj takega se ne spomnim točno.
Bolj proti zaščiti pred nesnago, ki bi jo lahko dobil na pc. Mogoče bi delovalo tudi za reklame.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.32
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s53al je napisal/a:
Adblock plus prepreči marsikaj. Samo na 24kur potem ne boš gledal njihovih filemčkov.
Potrebno je dodati pravilo, potem pa filmi spet delujejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 544
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vpeter je napisal/a:
s53al je napisal/a:
Adblock plus prepreči marsikaj. Samo na 24kur potem ne boš gledal njihovih filemčkov.
Potrebno je dodati pravilo, potem pa filmi spet delujejo.


Namestil sem Adblocker ultimate, pa je stvar rešena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 872
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 10, 2023 7:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
Pa https://duckduckgo.com/ in uporaba katerega od VPN produktov. Pomaga malo zabrisati sledi danes, za prihodnost nikoli ne škodi...
Dvomim. Tvoj brskalnik pozna vso zgodovino kadarkoli priključenih USB naprav na dotičnem računalniku. Ne vem zakaj to rabi.

Pa verjetno ve še veliko drugega, os, cpu, ram, disk, grafična, ..., tako da te ni težko identificirati tudi preko VPN-ja, ko prideš na neko spletno stran.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 10, 2023 12:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je, "prstni odtis računalnika" je pogosto ID, oziroma se uporablja poleg drugih ID.
V bistvu bi potreboval brskalnik, ki zna posredovati drugačen, naključen prstni odtis in/ali ga je mogoče po želji modificirati.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
milan57
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2023 14:24
Prispevkov: 14
Aktiv.: 1.24
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 10, 2023 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Speech recognition je pred leti delala FB aplikacija, so ji dokazali. Pa še marsikaj drugega, na primer MAC sniffing. Se pravi, ko si prijavil telefon v domače Wi-fi omrežje, je zbrala in zatožila MAC adrese vseh naprav, ki so bile prijavljene vanj. Mac adresa je 48-bitna številka, vsaka naprava ima svojo, podobno, kot serijska številka. Računalniku in routerju jo lahko spremeniš, kakšnemu printerju bolj težko. Google v Androidu in Apple v IOS prav zaradi FB appa v vsaki verziji operacijskega sistema vedno bolj ožata dovoljenja, do katerih podatkov telefona lahko aplikacije sploh pride. Kar pa ne pomeni, da Google ali Apple ne prideta. Smile

VPN ne pomaga prav nič, dokler uporabljaš naprave s svojim ID-jem. To so: Google Andriod (vanj si se prijavil s svojim gmailom, če se še spomniš), vse Apple naprave, Windows 10 in 11. Tukaj se da pomagati.

Telefoni: Na nekatere androidne telefone se da naložiti Android brez googla, npr. Lineage, /e/, Calyx, Copperhead, Graphene. Treba je preveriti pred nakupom. Gre na primer na Xiaomi-je, Motorole in Pixle, ne gre na Huawei, Samsung. Za Lineage je link tukaj: https://wiki.lineageos.org/devices/ Applovih naprav se ne da deApplati, še več, noveši telefoni se ob izklopu prelevijo v Airtag. Se pravi, tudi za ugasnjenega se ve, kje se nahaja, dokler ima še kaj v bateriji.

Računalniki: Tu smo precej na boljšem. Zaenkrat gre na vse računalnike Linux, distribucije nudijo okolja za vse okuse. Na starejše računalnike gre še Xp ali Windows 7, ki se ga da s pazljivim izbiranjem in izločanjem nekaterih popravkov prepričati, da deluje brez "telemetrije".

Kogar zanima le brskanje brez reklam: Brave ali Firefox+uBlock origin+privacy badger.

Na telefonu podobno, za še boljšo izkušnjo si naložite Newpipe (najprej F-droid). Igra tudi v ozadju. Dober naj bi bil še reVanced, ki ga še nisem preizkusil.

Področje računalniške zasebnosti (IT security in IT privacy ni ista stvar) me zanima že dlje časa. Veliko o tem povesta Rob Braxman in The Hated One na Youtube. Braxman sicer precej dolgovezi, je pa velik privacy zanesenjek. Izdelal je tudi svojo verzijo degooglanega Andriod telefona, ki je pa malo drag, 500 eur. Sem si raje sam degooglal Xiaomija.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.58

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 11, 2023 10:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Revolut pa ostale podobne mobilne banke ti normalno delujejo na degooglanem telefonu?
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan57
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2023 14:24
Prispevkov: 14
Aktiv.: 1.24
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 11, 2023 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za Revolut in N26 uporabljam en star telefon, ni degooglan. Vključim ga parkrat na mesec, ko ga potrebujem. Ko bom imel čas in voljo, se bom poigral z Magisk, pravijo, da gre brez večjih problemov. Po trgovinah plačujem z gotovino.

Drugače, kdor želi iti manj hardcore v čuvanje zasebnosti, naj uporablja vsaj več brskalnikov, vsakega za svoj namen. Piškotki in ostali načini sledenja uporabniku se med brskalniki ne vidijo. Več o tem je v naslednjem posnetku:

https://m.youtube.com/watch?v=9z3_Em4S99g
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.37

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 12, 2023 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, tu je zdaj govora o resnem skrivanju, to so drugi nivoji. Načeloma mi pa VPN deluje, ko iščem najbolj ugodno ceno za izdelke, storitve. Pa tudi pri prijavah na nekih nezavarovanih omrežjih je bolje z kot pa brez. Tu imam v mislih, da preko enostavnega skrivanja odstranim možnost 95% nekih vdorov, ki jih delajo fušarski hekerji. Proti resnim je verjetno bolj malo možnosti, da se zavaruješ. Tudi nimam nobene potrebe, ker ne operiram s takšnimi podatki.
Prvotna objava mi ni dajala občutka, da se hoče nekdo varnostno odrezati od digitalnega sveta, pa sem napisal dvoje, ki se mi zdi da malo pomaga, če si reden pri uporabi...
Tudi o uporabi več telefonov sem že slišal, samo vse skupaj je za moj okus za normalno in enostavno življenje malo nepraktično.

Za drugo se obrnite pa na resne strokovnjake. Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marans
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Dec 2022 21:36
Prispevkov: 26
Aktiv.: 1.47

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 13, 2023 8:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Speech recognition je baje urbani mit. Je enkrat en googlov rekel, da tega niti ne rabijo Wink Vidijo pa, kje in s kom si, tako da se recimo s sodelavcem pogovarjas, da bi si on kupil pletilke Smile in se oglasi zanje zacnejo kazati tebi. Ne na osnovi speech recognition-a, pac pa, ker so algoritmi ugotovili, da sta bila vidva skupaj in je on to iskal, valda bodo pletilke zanimive pol tud tebi!

Drugace pa: brskaj za zacetek v safe mode-u, to ze veliko

Lp, G

Eno je speech recognition, ki najverjetneje sploh ni potreben. Verjetno dovolj drugih sledi, ki porabijo drastično manj resursov.

Drugo pa je povezovanje naprav z istim uporabnikom s pomočjo frekvenc izven slišnega spektra. Nisem gledal, če so to področje že kaj regulirali.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 94 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group