www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

10S BMS 15A
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
934692
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Apr 2008 12:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 07, 2023 9:29 pm    Naslov sporočila:  10S BMS 15A Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Ker so avgustovske poplave zalile električni skiro, je spustila dušo tudi baterija. Nabavim nove celice ter nov BMS (https://www.aliexpress.com/item/1005004280015525.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.35.630418029Q58zf)

Ko sem ga lepo prilkopil na baterije mi na polu P- spušča skozi samo -6,5V. Na polu B- mi kaže -41V. Prav tako mi polnilec noče polnit baterij.

Ali imam napačno povezavo ali pa je za v kanto?

Povezano imam

B-, B1, B2, .......B9, B+ ter B-, P- in C- skupaj, B+ in P+ skupaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 6:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na napisano, pozabil si povezat B0 in B10, tako da BMS ne zaznava napetosti celice 1 in celice 10, zato je izklopljen.

Praviloma je B0 povezan na B-, ni pa nujno da je to interno tudi zares povezano.

B+ in P+ sta seveda vidno povezana skupaj, ni pa nujno da je interno povezano z B10.

C- porta ne vidim, torej se polni/prazni preko P-, vse OK, je pa pri BMS z večjo amperažo normalno da ima C- terminal ločen in pogosto je za C- en MOS FET, za P- pa jih je več in ja, polnjenje gre preko vseh tranzistorjev, praznjenje pa samo preko tistih, ki jih je več. Vedno sta dva ali dve skupini tranzistorjev zaporedno, obrnjeni obratno, ker MOS FET imajo vsi parazitsko diodo na DS.

Tanke žice za nadzor napetosti posameznih celic moraš priklopit vedno vse, ki so na voljo, tako kot je pravilno. Nikoli se ne zanašajte, da je B0 mogoče povezano z B-, ker pogosto ni povezano, enako velja za B10 in B+, sploh ni nujno da je interno povezano... je pa zagotovo povezano, če B10 žice ni, potem jo nadomešča B+ ker je interno povezano.
Če je za 10 celični BMS 11 žic za nadzor napetosti, je zelo verjetno da internih povezav z B- in B+ ni, lahko pa je povezano preko upora, vse sorte verzije obstajajo.

Kupil si BMS brez balanserja, tehničnih podatkov prodajalec ni dal, nobene sheme, nobenenih podatkov o balansirnem toku, nič, maček v žaklju. No, na tem BMS se od daleč vidi, da ima en čip za vse, gre za nadzor napetosti, balanserja ni, tudi če bi bil, je to za majčken tok nekaj mA. Da je BMS vreden naziva, morajo biti na njem še praznilni upori, ki praznijo preveč ali najbolj napolnjene celice, temu se reče balanser oziroma da ima balansirno funkcijo.

BMS brez balansirne funkcije, ima zgolj zaščitno funkcijo, deluje dobro, brez težav, dokler ne pride do razbalansiranja baterijskega paketa.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
yacksy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2009 8:27
Prispevkov: 499
Aktiv.: 2.84
Kraj: Okolica Šmarjeških toplic

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 9:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Kupil si BMS brez balanserja, ...

To lahko "popraviš" tako, da dokupiš neodvisno vezje za balansiranje baterijskega kompleta. BMS in balanser sta lahko povsem ločeni in neodvisni vezji, ni nobene potrebe, da je to eno vezje.

_________________
[slovenščina je zame španska vas] happens.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je, balansirno vezje se lahko doda naknadno in/ali posebej.

Pogosto dodam dodatno balansirno vezje poleg BMS ki že ima balansirno funkcijo, če je balansirni tok BMS majhen in je baterijski paket večje kapacitete. Zaželjeno je, da je balansirni tok primeren kapaciteti, najceneje ja kar z dodatnim balansirnim vezjem.

Kupujem pri temle: https://aliexpress.com/item/33034672930.html
Za 10S uporabiš 2x 5S balanser, ki je na vezju 8S, material gor je samo za 5 celic.
Za 13S 48V verzijo uporabim 5S + 8S.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tv6865
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2015 15:43
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Povezanih imam vseh 11 žičk. Kaj pa predstavlja B0 v mojem primeru?

Kakšen BMS priporočate da ni prevelik in da bi biv primeren?

Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislil sem, da sem jasno in nedvoumno napisal

v.j. je napisal/a:
... Praviloma je B0 povezan na B- ...


Če je povezanih vseh 11 žičk, bi morali biti MOS FET tranzistorji vklopljeni, seveda pod pogojem, da so vse celice v napetostnem območju nad 2,50V, do 4,20V.

Glej data-sheet čipa na BMS, če slučajno ni oznake, lahko samo iščeš kateri bi lahko bil oziroma iščeš drug BMS, tega pa reklamiraš pri prodajalcu. Prodajalcu si že zatežil za navodila? shemo priklopa?

Si pomeril napetosti posameznih celic? verjetno so po 4,10V če si napisal da imaš 41V. Pomeri direktno za konektorju na BMS, pazi da s tipalkami voltmetra ne narediš kratek stik.

Kaj pa priključki NTC1 in NTC2? Ni nujno da bi moral biti, lahko da bi morali biti klixoni, oziroma termična stikala. Da deluje, mora biti prevezava, pogosto so na vezju upori 0ohm, če jih ni, je lahko to vzrok za izklopljen BMS.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1872
Aktiv.: 8.39
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

So NTC vezani, če so bili v paketu ?
Morda tam izhaja problem vendar je brez dokumentacije težko kaj reči.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tv6865
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2015 15:43
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne NTC jev ni bilo zraven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1139
Aktiv.: 5.57
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bo tole v pomoč?


image_2023-10-08_122754486.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  212.92 KB
 Pogledana:  4 krat

image_2023-10-08_122754486.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 2:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema je že v redu, vendar ni prava za BMS ki ga tv6865 oziroma 934692 ima. BMS ki ga ima, nima C- priključka, ima samo P- ki se uporablja za breme in polnilnik.

Upoštevajmo, da je avtor te teme na forum registriran z dvema uporabniškima računoma: tv6865 in 934692
Je to sploh dovoljeno po forumskih pravilih? rulez2

Zagotovo je to zoprno in nerodno, če v isti temi nastopa z dvema imenoma. Nekako še razumem, da ima dva ali več računov, ampak da v isti temi nastopa z dvema, je pa absurd Evil or Very Mad

Še eden za na ignore listo Think

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1139
Aktiv.: 5.57
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 6:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem iskal po slikah in nalimal napačno, verjetno bo tale ustreznejša.


image_2023-10-08_185654705.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  286.33 KB
 Pogledana:  3 krat

image_2023-10-08_185654705.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tv6865
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2015 15:43
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 08, 2023 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam priklopljeno po zadnji sliki in mi stvar ne deluje domim samo 6.5 V. Sem premeril napetosti in so sledeče:
B0=41V
B1=4V
B2=8,1V
B3=12,2V
B4=16,3V
B5=20,4V
B6=24,5V
B7=28.6V
B8=32,7V
B9=36,8V
Med B0 in B+ =41V
B-=41V
P-6,5V

Zanimivo je to ko sem imel odklopljene kontrolerje mi je pa na P- rastla napetost po 4 urah je kazalo 33V. ko priklopim pa kontrolerje pa v trenutko pade na 6,5V.

Prosim Administratorja da briše moj račun z uporabniškim imenom 934692. Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 09, 2023 7:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priklopi polnilec gor oz. kratkostici B- in P- za sekundo.
Nekateri BMSi rabijo "aktivacijo", da spustijo strom ven po tem, ko priklopis celice.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tv6865
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2015 15:43
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 09, 2023 8:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi to sem že naredil, pa ni bilo učinka.

Če ne bo pač potrebno nabavit novega, takšnega z balanserjem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 09, 2023 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo, da si se odločil, iz katerega "nick name" boš pisal: tv6865 oziroma 934692 Evil or Very Mad Exclamation Shame on you

B0 ne more imeti 41V, ker:

B0 = B- je najbolj negativni potencial baterijskega paketa.

P- je spojen z B- kadar so tranzistorji vklopljeni, lahko jemlješ, da se tranzistorji obnašajo kot stikalo.

B10 = B+ = P+ je najbolj pozitivni potencial baterijskega paketa

P+ je direktno spojen z B+

Zavedati se je potrebno, da je tukaj stikalo (tranzistorji) v negativni veji napajanja, razlog so N-kanal MOS FET tranzistorji...

Napetosti meriš:
1. celica med B0 in B1
2. celica med B1 in B2
in tako naprej in tako tudi napišeš Exclamation

Na B- ne more biti 41V, ker je B- potencial 0V Exclamation
Če B- meriš proti B+, potem bi bil B- kvečjemu -41V Exclamation

Več kot očitno je, da ti napetostni nivoji in osnove niso preveč domače, zato ti moramo razložiti na način, da boš razumel, upam.

Še vedno ne vemo kateri čip je na BMS, ti pa očitno tudi ne, ker najbrž sploh nisi pogledal, še manj pa iskal data-sheet. Zakaj ne sodeluješ pri iskanju napake, želiš pomoč in odgovor na podlagi nič podatkov, želiš odgovor na srebrnem pladnju. Potrudi se Exclamation Evil or Very Mad

Če je vse povezano tako kot je treba in so napetosti vseh celic ustrezne, videti je, da so, potem bi BMS moral biti vklopljen. Vedno se v tem primeru preveri napetosti na G MOS FET tranzistorjev, tistih velikih, močnostnih. Meri se napetost med G in S elektrodo, to sta: leva je G, desna je S, srednja je D, seveda gledano tako, da gledaš in vidiš napis na tranzistorju v normalnem položaju... mora biti vsaj ene 8V, običajno je 10V, lahko tudi 12V. Če signala na G ni, potem je jasno, da je tranzistor izklopljen, išče se dalje po vezju zakaj signala ni... greš tja do kontrolnega čipa, zato pa rabiš data-sheet.

Če se ti ne da ukvarjat s tem, potem se ne da tudi nam, bo najbolje da kupiš drug BMS.

Pa profil imaš tudi prazen, če bi vpisal kraj bivanja, bi se ti mogoče že kdo ponudil da pridi in pomeri namesto tebe... lahko prideš do mene Wink


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group