www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Požari PV sistemov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.76
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 4:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DC varovalka pri meni.

Lp, Jože



DC varovalka.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  298.38 KB
 Pogledana:  2 krat

DC varovalka.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Halon
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Apr 2010 10:02
Prispevkov: 80
Aktiv.: 0.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Požarni načrt mora imeti vsak, ki ima sončno elektrarno povezano na javno omrežje.
Pomeni, če imaš SE že priklopljeno, pa še nisi dal en izvod požarnega načrta gasilcem, si že v prekršku. Po tolmačenju požarnega inšpektorja bi morali vsi ponudniki SE ob predaji dokumentov zraven dati tudi požarni načrt. Ampak tega na žalost ne delajo. Prepuščajo lastniku SE naj se sam znajde.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s57bic je napisal/a:
DC varovalka pri meni.

Mislim, da tukaj mešate dve stvari, eno je zaščita povsem nekaj drugega pa izklop naprave.
DC talilna varovalka je namenjena zaščiti ni pa namenjena izklopu pod obremenitvijo.
Po drugi strani pa lahko DC zaščitni avtomat izključiš tudi pod obremenitvijo.

Montažerji seveda vgrajujejo tisto kar je najcenejše. Briga jih, kako boste vi kaj odklapljali, to je vaš in ne njihov problem.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.76
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 8:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tej smernici je mnogo tega opisano:

https://www.szpv.si/wp-content/uploads/SZPV-512_2016.pdf

Ne vem pa, če obstaja novejša na isto temo.

Pa še ostale smernice:
https://www.szpv.si/smernice/

lp, Jože
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1617
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 10:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri električnih vozilih sem nekje zasledil, da obstajajo varovalke - oziroma odklopniki s pirotehničnim sredstvom. V primeru nesreče, rahla eksplozija razklopi kontakta v takem odklopniku in s tem loči baterijsko napetost.

Ali obstaja kaj podobnega za fotovoltaične sisteme? Sliši se kot malce rigorozna rešitev, toda če lahko s tem odklopi vode čim bližje panelom, potem ne bi bilo tako slabo...?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2023 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odkrivanje tople vode, ce imas optimizatorje (ki pocnejo TUDI to).

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2023 2:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tigo TS4-A-F. Proizvajalec ponuja tudi merilne module in optimizatorje (ki vključujejo izklop).

Veliko PV sistemov ima podobne napetosti kot avtomobili, torej bi lahko eksplozivni odklopnik uporabil tudi tam. Eden, ki sem ga jaz gledal (za avtomobilsko industrijo), nima kontaktov, ampak prekine vodnik z batom. Bat tudi zapolni prostor. Torej za enkratno uporabo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ELEkt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Sep 2023 12:30
Prispevkov: 23
Aktiv.: 2.98

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2023 10:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te zaščite ni že v kakšnih optimizatorjih ?
Delamo v SLO kej na tem PVRSE in PVRSS ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2023 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
DC talilna varovalka je namenjena zaščiti ni pa namenjena izklopu pod obremenitvijo.
Po drugi strani pa lahko DC zaščitni avtomat izključiš tudi pod obremenitvijo.

Točno tako...
Če ima določena veja recimo 20A potem ne daš 20A varovalko ampak samo 16A. Ker varovalka zdrži tudi 190% obremenitev (preverjeno), bo ta delovala že nekako pod obremenitvijo. In čim bo prišlo do neke še dodatne manjše obremenitve, jo bo takoj izklopilo. Pri meni to deluje BP.
Lahko rečemo, da ima varovalka 2 funkciji, 1. ko še nič ne gori in 2. ko že gori Cool
In sigurno je bolje imeti DC varovalko kot brez! ...če je, potem obstaja možnost, da bo odklopilo...če je ni, potem pa....

...ne mene poslušat, delajte na lastno odgovornost... Exclamation
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.68
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2023 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tretjic je napisal/a:
Mucek je napisal/a:
DC varovalke komot izklopis pod obremenitvijo: imajo noter magnet, ki unici oblok. Ne pa seveda dajat AC varovalk tja ...

Na elektrarnah sem vedno videl talilne varovalke (tudi ta na sliki izgleda tako). Imajo tudi te (oziroma ležišče varovalke) magnet, če jo ročno izključiš?

Nimajo. Tisto, kar smeš izklopiti pod obremenitvijo, je DC inštalacijski odklopnik. Ta ima znotraj ob kontaktu magnet, ki potisne oblok v gasilno komoro.
Če hočeš izklopiti varovalčni ločilnik na DC strani, najprej ugasneš razsmernik, ali pa mu prekineš napajanje na AC strani in se bo ugasnil sam in šele nato potegneš ven DC varovalko, ko tok tam ne teče več.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 12:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:
...ne mene poslušat, delajte na lastno odgovornost... Exclamation

Brez skrbi, ne bomo te, sploh nismo imeli namena... in ja, vsekakor delamo na lastno odgovornost.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@v.j. vem, da si ti elektro guru, nisem pa vedel, da si zastopnik vseh ljudi.....
Lahko pa das svoje mnenje, poudarjam svoje mnenje in ne mnenje vseh, ki jih zastopas, zakaj je bolje brez varovalke kot moj način. Morda se bomo laiki kaj novega naučili. Če boš prepričljiv bom popravil moj napačen sistem. Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 302
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:

Če ima določena veja recimo 20A potem ne daš 20A varovalko ampak samo 16A. Ker varovalka zdrži tudi 190% obremenitev (preverjeno), bo ta delovala že nekako pod obremenitvijo. In čim bo prišlo do neke še dodatne manjše obremenitve, jo bo takoj izklopilo.

Samo tale je res bosa.
16A varovalka bo pri toku ca 30 A (kar je približno 190%) pregorela v 400 s, res pa je, da bo 20 A zdržala kakšno uro pa pol. Seveda pišem o certificiranih varovalkah.
Sicer pa varovalka v inštalciji ščiti kabel, ki se ne sme pregreti nad 70°C, če ima PVC, oz. 90°C, če ima XLPE izolacijo.
Da bi pa dajal v tokokrog, kjer pričakuješ 20 A, 16 A varovalko pa ti kar daj, čeprav ti verjamem da tebi to deluje, če imaš obremenitev pod 1 uro in ponovni vklop, ko se varovalka ponovno ohladi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 11:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je treba sprobat da verjameš. Nobenega ponovnega vklopa, ni nobenega izklopa.

Me pa zanima, kakšne porabnike imaš ti v hiši, da ti več ur neprekinjeno vleče recimo 16A. Pa da se ti žice tako grejejo. Pri meni več ur neprekinjeno, sedaj ko je kmalu tema, dela samo ena luč 21W ter PC 120W. Vse ostalo pa na intervale. Največji porabnik ti je TČ ki pa dela od 500-3500W v intervalih. To je za hišo. No edino grelec v zalogovniku mi dela nekaj ur 700W. Se pravi dobre 3A na 2.5mm2 vodniku. Če bo pa to gorelo potem pa kar naj.
Če pa imaš kmetijo, delavnico/proizvodnjo potem je pa malo drugače.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 302
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jakost varovalke se določi na osnovi pričakovanega koničnega toka v tokokrogu. Na osnovi jakosti varovalke in dovoljenega padca napetosti, se potem določi presek kabla (za fiksne inštalacije je pač predpisan minimalni presek 1,5 mm2, ne glede, da bi lahko na pričakovani tok v tokokrogu, bil presek tudi manjši).
Sedaj, če imaš ti nek tokokrog varovan z 20 A, potem seveda lahko brez skrbi jakost varovalke zmanjšaš tudi na 4 A, če je nanj pač priključeno neko breme ca 500 W ali še manj.
Vendar je to nekaj drugega, kar si trdil ti, da daš v 20A tokokrog 16 A varovalko, ker baje zdrži 190% preobremenitev.
Dalje tega ne bom več komentiral, ker bi verjetno samo zasmetila temo. Ti bom pa z veseljem odgovoril, če boš imel konkretno vprašanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group