www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri exspresso kavni aparat?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.26
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ena izmed zelo pomembnih stvari pri kuhanju kave je voda. Sploh pri expreso aparatih.
Nekoč sem znancu pomagal pri servisiranju aparatov, ki jih je imel po firmah. (predvsem kar se tiče elektrike) Spomnim se, ko je na firmi, kjer sem bil zaposlen zamenjal filter za mehčanje. Točno je vedel kak bo "efekt" pa me je poklical zraven. Pred in po zamenjavi je natočil skodelico. Pred zamenjavo je bila "smetana" na kavi komaj vidna. Po zamenjavi jo je bilo 1cm. Ni spreminjal nobenih nastavitev. Res, če ne bi videl na lastne oči bi rekel, da je zamenjal in povečal doziranje kave.

Zato je tudi moja zahteva filter za mehčanje vode.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1790
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam doma Brita filter in to vodo uporabljam še za kaj drugega in ne samo za pitje kave. Tako je bistveno bolje izkoriščen in vse namenski.
Vedno je v hladilniku, tako da tudi v celoti nadomešča razne gazirane pijače.
Pa tudi na zalogi imaš samo en tip filtrov.

https://www.brita.si/vr%C4%8Di-za-filtriranje-vode?gclid=CjwKCAiA0syqBhBxEiwAeNx9N2pflHBniInEUoplVyCaxaJgrVro7yh5cVPez6LQ3fceV9NjdxHufhoCJVAQAvD_BwE
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko recem, da smo imeli direkt primerjavo Krups - Jura, ko smo menjali kavni aparat in kavo iz Krupsa pretresli v Juro. Razlika obcutna, navkljub isti kavi in vodi. Uporabljamo pa RO vodo, ja, je velika razlika.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.26
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Offtopic

Iščem po spletu pa ne najdem kaj konkretnega. Proteus, na kak način deluje ta filter? Zanima me predvsem mehčanje vode. Z mehanskimi filtri verjetno ne gre odstanit kalcijevih in magnezijevih karbonatov? Kaka kemija je v filtru? Si probal izmeriti trdoto pred in po obdelavi?
V industriji smo vodo mehčali z z osmozo in jonskimi izmenjevalci. Ko je voda tekla skozi tak filter je potekala substitucija. Če se prav spomnim so se kalcijeve trdote menjale z natrijevimi. Ko se je filter nasičil ga je bilo potrebno regenerirati s slano vodo.
Voda za parni kotel na firmi ni smela presegati 0.2Ň˙ Trda voda je imela okrog 12N˙ Tako mehčana voda naj ne bi bila primerna za pitje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti za profi kavne avtomate so ionski izmenjevalci s smolo, ja. Imam takega doma za celo hiso, mesecno "pokuri" cca 25 kil tabletirane soli.

Reverzna osmoza, ki pa jo imam za akvaristiko, je pa super (dejansko mehansko filtriranje H2O molekul Wink ), samo je veliko odpadne vode (cca dve tretjini ali se vec), ki jo poleti sicer porabim za zalivanje zunaj, pozimi pa gre v odtok. Je pa izkoristek odvisen tudi pd tlaka in temperature vode, pa seveda stanja RO membrane.

Lp, Gregor

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja, se to, v smoli ionskega izmenjevalca se Ca2+ in Mg2+ ioni zamenjajo z Na+ ioni.

Dobro ctivo:
https://blaz.at/akvaristika/Trdota-vode-II/

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1790
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 1:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Proteus, na kak način deluje ta filter?

Tako kot vsi tovrstni filtri, v glavnem aktivno oglje.
Do pred nekaj let nisem imel nič, nakar je začela voda v centru kokoši nenadoma obupno smrdeti po kloru. Ta smrad nedvoumno zelo dobro odstrani.
V reklami sicer trdijo marsikaj:
https://www.youtube.com/watch?v=oXgfDJNvpXs
tukaj pa še en test:
https://www.youtube.com/watch?v=fbrI__Z4PUc

In če je merilo "smetana" na kavi s tem nimam problema.

Sicer pa, dobro kavo in kavni aparat že na daleč zavohaš, še pokusiti ni potrebno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.26
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:

....

In če je merilo "smetana" na kavi s tem nimam problema.



Smetana je sigirno merilo za trdoto vode. Ena iz med primitivnih metod je bilo ugotavljanje trdote z milnico. V podjetju moje prve zaposlitve so imeli še kotel "danfarco" -parno lokomotivo, ki je šla na surovino malo prej kot sem se zaposlil. (pred dobrimi 40-timi leti ) Star kurjač je razlagal kako so ugotavljali trdoto. V 100ml vzorca vode se je dalo 3 kapljice milnice. Eprueta se je zaprla ter se 1minuto stresala. Količina pene je bil pokazatelj trdote. (to sem izvedel tudi kasneje, ko se m uporavljal izpit za strojnika visokotlačnega kotla) Točno kak je bil postopek mehčanja pa žal ne vem več.

Trdota vode se sicer ugotavlja s titracijami. Enota ta trdoto je Nemška stopinja.
Malo sem isklal po spletu - komplet recimo se dobi tukaj.

Žal obstajajo tudi zavajajoči opisi instrumentov.

Ta instrument ne meri trdote vode ampak vsebnost trdih delcev, kar je čisto nekaj drugega.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3243
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 16, 2023 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas pijemo lidl kavo in pisker na štedilniku. Imamo tudi kofe avtomat, pa komaj kdo skuha kaj. Sploh pa je nemogoče v tako kratkem času skuhati 2L kofeta s čimerkoli drugim kot na indukciji v piskru. Pač delujemo na kofe in šalce so tiste od čaja (2x dnevno).

Sicer pa poglej to ponudbo, če je kaj zanimivega (trenutno samo eden):
https://www.refurbed.si/c/coffee/

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.32
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 22, 2023 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Od kar sem kupil Link pijemo samo še to kavo.

Prepričalo me je predvsem to, da so zmagovali na precej primerjalnih testih, tako da ... jaz sem zelo zadovoljen.


lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group