www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kakšen hranilnik?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
anzy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Dec 2015 18:12
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2023 11:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@pirpy
To imaš verjetno razsmernik Deye SG04LP3 12 kW verjetno?
Če prav razumem, ko transfer switch zazna da v omrežju ni elektrike (ali pa da npr. zmanjka samo ene faze) odklopi (loči) od zunanjega omrežja. Kako potem inverter to zazna čeravno v časovnem bloku nima predvideno, da bi praznil baterijo?

Sončno elektrarno, baterijo, inverter imaš, transfer switch imaš verjetno priklopljeno v bližini glavne merilne omarice?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 9:35 am    Naslov sporočila:  Re: Kakšen hranilnik? Odgovori s citatom

anzy je napisal/a:
Začel sem razmišljati o hranilniiku, predvsem za rezanje konic.
Imamo kmetijo in sončno elektrarno. Težava pa je da imamo dvakrat dnevno - zjutraj in zvečer konici, kjer moramo zelo paziti, da ne izklopi glavne varovalke.
No pa hranilnik bo verjetno uparoben v bodoče zaradi večtarifnega sistema.

anzy je napisal/a:
Pranje mlekovoda terja 12 kW, skupaj s črpalko in ostalim pa nanese 15 kW. 12 kW grelec se sicer prižge samo za nekaj minut

Glede na novi akt o omrežnini se ti mogoče (bolj) izplača dvigniti priključno moč. Če nekaj minut pomeni 7,5 minut, potem je dovolj dogovorjena obračunska moč 7,5 kW, za to pa bi lahko imel priključno moč 30 kW (3x 40A). Res pa, da to najbrž nekaj stane, še posebej, če ti obstoječe soglasje tega ne omogoča.
Res pa, da bi s hranilnikom lahko šel še nižje, seveda ob zadostni kapaciteti glede na energijo v najvišjih blokih. Pa še kateri od sosedov bi mogoče bil zadovoljen zaradi manj upadov napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 11:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi imel natančno informacijo točno kdaj je konec in začetek 15 minutnega intervala, bi lahko pralni avtomat zagnal polovico časa gretja pred koncem tega intervala, tako bi tisto konico razdelil na dva intervala.

Kako vedeti, ugotoviti, kdaj je konec/začetek 15 minutnega intervala Question

Še vedno sem mnenja, da bi bila bolj smiselna predelava načina gretja, namesto 12kW električni grelec, bi dal plinski ali oljni grelec.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Če bi imel natančno informacijo točno kdaj je konec in začetek 15 minutnega intervala, bi lahko pralni avtomat zagnal polovico časa gretja pred koncem tega intervala, tako bi tisto konico razdelil na dva intervala.

Kako vedeti, ugotoviti, kdaj je konec/začetek 15 minutnega intervala Question .

Ura v števcu meri normalen čas od 0 do 24 ur. 15 min. intervali so definirani kot 0,25 ure (4 x 15 = 60). Torej lahko točno veš va katerem intervalu v uri se nahajaš. Gre pa za povprečno moč v tem intervalu, tako da ni nujno, da bi kratkotrajne konice povzročale prekoračitev dogovorjene moči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole izgleda pranje pri nas, rezanje špice nastavljeno na 8000w
Odčitki mreže so na 15 sekund. ostalo pa 5 sekund.
P.S.
Na grafu sta narisane 2 črte za baterije, ker imam zraven 12kW deye tudi sonnencore+ enofazni hranilnik z 20 kWh baterij in moč 4600W, ki kopira deye.



pranje.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  226.49 KB
 Pogledana:  24 krat

pranje.JPG



_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@anzy
Ja ta razsmernik imam.
Če zmanjka mreže se razsmernik takoj vklopi in deluje kot ups do ,v mojem primeru, 5 % SOC

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
v.j. je napisal/a:
Kako vedeti, ugotoviti, kdaj je konec/začetek 15 minutnega intervala Question .

Ura v števcu meri normalen čas od 0 do 24 ur. 15 min. intervali so definirani kot 0,25 ure (4 x 15 = 60). Torej lahko točno veš va katerem intervalu v uri se nahajaš. Gre pa za povprečno moč v tem intervalu, tako da ni nujno, da bi kratkotrajne konice povzročale prekoračitev dogovorjene moči.

Fajn bi bilo imeti signal direktno iz števca, dober bi bil impulz vsakih 15 minut točno v trenutku, ko se začne nov časovni interval.

Rešitev bi bila tudi ločena ura, ki je nekako sinhronizirana z uro v števcu. Nisem prepričan, kako točna je ura v števcu in če jo občasno kaj popravljajo, je sinhronizirana z omrežjem, frekvenco, ... Question

Ne vem koliko je smiselno investirat v dodatne samostojne števce, verjetno bi bilo za osnovo to dovolj, merjenje porabe pa na preprost način, optično branje lučke na števcu, ki utripne 1000x za 1kWh.
.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravkar sem primerjal uro 10-ih števcev L&G v našem bloku. Komunikacijo imajo preko omrežja. Ura je bila 10-20 sekund zadaj.

Moja radio-ura pa je narobe toliko, kot piše na tej strani. Seveda sem taisti podatek upošteval, ko sem jo nazadnje sinhroniziral ob prestavitvi ure. Od takrat tudi ni zmanjkalo elektrike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
pirpy je napisal/a:
Če zmanjka elektrike se cela kmetija preko transfer switcha preklopi na razsmernik in deluje offgrid, skupaj s solaredge elektrarno.
No tole pa tudi mene zanima. Imam namreč informacijo, da se trifazni razsmerniki ob asimetriji faz izklopijo, kar pomeni, da bi v off-grid delovanju morali biti priključeni samo trifazni porabniki.
Ne vem, mogoče se motim, me pa do sedaj ni še nihče demantiral.

Tole zagotovo ne drži Smile
Trifazni offgrid razsmerniki delujejo čisto ok ob asimetriji, paziti moraš le na obremenitev, če je razsmernik 10 kW potem lahko obremeniš eno fazo z 1/3 do 1/2 moči razsmernika.(deye12k 1/2)

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 13, 2023 12:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Za 3F sistem s 3x SPF5000 ti lahko s prve (no, druge!) roke povem, da simetrija ni problem, dokler si znotraj dovoljene moci po posamezni fazi.
Lp, G
Hvala za informacijo. Res je, vsaj z Growatt razsmerniki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 13, 2023 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
kvarkel je napisal/a:
pirpy je napisal/a:
Če zmanjka elektrike se cela kmetija preko transfer switcha preklopi na razsmernik in deluje offgrid, skupaj s solaredge elektrarno.
No tole pa tudi mene zanima. Imam namreč informacijo, da se trifazni razsmerniki ob asimetriji faz izklopijo, kar pomeni, da bi v off-grid delovanju morali biti priključeni samo trifazni porabniki.
Ne vem, mogoče se motim, me pa do sedaj ni še nihče demantiral.

Tole zagotovo ne drži Smile
Trifazni offgrid razsmerniki delujejo čisto ok ob asimetriji, paziti moraš le na obremenitev, če je razsmernik 10 kW potem lahko obremeniš eno fazo z 1/3 do 1/2 moči razsmernika.(deye12k 1/2)
Za Growatt inverterje izgleda da res drži, kar si zapisal, medtem ko za druge nisem prepričan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 13, 2023 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem mi povej za katerega to ne drži ?
_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 13, 2023 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem. Zato iščem informacije.
Največ informacij, da je problem asimetrija, sem dobil za trifazne razsmernike solaredge.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2023 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi te informacije mogoče delil z nami? da ne bodo samo babje čenče... slišal sem... nekje... nekaj... ne vem kaj ...
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2023 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V podatkih za SolarEdge Home Hub 5K, 8K in 10K piše, da je največje neravnovesje med fazami 1/3 polne moči, ravno toliko, kot moč po fazah. Torej je lahko ena faza neobremenjena, druga pa na polno. Ali morda podatki ne držijo?

Sicer pa so on-grid razsmerniki pogosto taki, da zahtevajo simetrijo vseh treh tokov in ničle v močnostnem delu sploh ne uporabljajo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group