www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Polnjenje plina na črpalki v jeklenko
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 19, 2023 8:24 pm    Naslov sporočila:  Polnjenje plina na črpalki v jeklenko Odgovori s citatom

Pozdrav
Sem še frišen autodomar in nisem še prišel do situacije, ko ti zmanjka plina nekje v tujini.
Pomislil sem na opcijo, ali bi šlo "natočit" plin na črpalki LPG v plinsko jeklenko?

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 19, 2023 10:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A to misliš plin v jeklenki za kuhat, za plinski hladilnik, ... ?

Večinoma v jeklenkah ponujajo butan-propan mešanico nekje v razmerju 70:30 in je za notri za kuhat, tako kot poleti zunaj, popolnoma v redu. Problem mešanice butan-propan je v tem, ker butan v mrazu noče izhlapevat.
No, v primeru zunanje uporabe, še posebej v hladnem ali v mrazu in če je odvzem plina večji, potem mora biti samo propan, ker izhlapeva oziroma vre pri nižji temperaturi, ne vem iz glave pri kateri... se da malo pogooglat.

LPG oziroma utekočinjeni naftni plin je menda pretežno propan, kar je po svoje logično, ker je jeklenka pozimi mrzla, pa še hitro mora izhlapevat, odvzem iz jeklenke je lahko velik, če je za pogon motorja, dodatno zmrzuje še pri uparjanju na sesalnem kolektorju in še kje... za avto je butan-propan težaven, se pa da z ogrevanjem...
Če je LPG mešanica, je pogosto 95% ali več propan in do 5% butan ali še kakšen drug plin, verjetno ni čisti propan, je pa možno da je precej čist, nisem prepričan.

Ne vem kako je s polnjenjem v jeklenko, najbrž bi moral imeti enak priključek kot avti na plin, da bo to na črpalki sploh pasalo, najbrž bo treba zagotoviti enake pogoje kot jih ima jeklenka v avtu na plin, pa bi moralo delat. Poraba plina bo verjetno na enak način.

Kakšne tlake mora zdržat jeklenka ne vem, nimam informacije ali mora jeklenka v avtu držat večji tlak ker je polnjena bolj prisilno, ne vem, ugibam, če ne boš našel odgovora tu, vprašaj na strojnistvo.com, sigurno bo kdo vedel.

Jaz polnim malo jeklenko 2kg ali 3kg za kampiranje in podobno kar sam doma, ker mi jo nočejo več polnit zaradi datuma atesta. Vzamem 10kg jeklenko, jo postavim na glavo, povežem jeklenki in pustim da počasi teče dol v malo jeklenko in spremljam na tehtnici. Če je 10kg jeklenka polna, gre hitreje in lažje, pomaga tudi gretje velike in hlajenje male. Kakor koli, če je 10kg polna, gre brez težav in dokaj hitro.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čisti butan je celo boljši kot mešanica. Za zimske čase se uporablja slednje.
Edina težava je v tem, da ne smeš preseči 80% napolnjenosti jeklenke. To se da seveda z tehnico. Ampak ne vem, kako to prakticirajo ostali?

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 394
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Edina težava je v tem, da ne smeš preseči 80% napolnjenosti jeklenke.

To velja za določen plin (npr. propan) ali velja za vse "gospodinjske" pline v jeklenkah (se pravi tudi za butan-propan)? Kaj/kdaj se (lahko) zgodi, če napolniš do vrha?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 3:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na črpalki ne dovolijo polnjenje LPGja v jeklenke, čeprav se to da na eni črpalki v okolici Ljubljane.
Adapter ni problem naredit in zagotovo bi šlo, če te črpalkar ne vidi.
Eden od mojih znancev je hodil polnit in kot je povedal, je lepše gorelo in tudi dalj časa je trajala jeklenka (lahko, da je bila tudi bolj napolnjena), pa še ceneje je, a ne?
Bom pa črpalkarja povprašal kako je zadaj s tem, samo, da ga srečam.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 210
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 3:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker vozim na LPG in kuhamo na plin sem se pozanimal in se odločil malce privarčevati pri nabavi jeklenke 10kg. Plin je isti oz. štedilnik ne zazna razlike.
Dobi se adpter (bolha, itd...), s katrim lahko polniš na črpalkah za avtomobile.
Jeklenke sicer po pravilih ne smeš polniti - določeni varnostni problemi, vendar na samopostrežnih do sedaj ni bilo težav.
Nimajo vse države v evropi enakega priključka za polnit avte.
Glede količine: na črpalki je podatek v litrih, 1L je cca. 0,5kg. Polnim 20 litrov v prazno. Ne vem koliko bi še spravil noter, gotovo pa črpalka ustavi, ko doseže določen tlak. Do 80% kapacitete jeklenke se polni zaradi termičnega raztezka plina. Da ti je ne raznese, če postaviš hladno na sonce.
Cool

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, da polnite LPG na bencinskih.
Nekako finančno po mojem ne pije. LPG je kot pogonsko gorivo z višjimi trošarinami kot pa gospodinjski plin.
No lahko, da se motim, sem nekaj časa razmišljal ravno obratno. Iz jeklenke v LPG (avto).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3243
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 20, 2023 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simon ima v mislih izjemne razmere, ko ti zmanjka v nedeljo popoldne v neki Volkojebini.

Pazi v Italiji, kjer imajo večinoma CNG. Verjetno je konektor drug, a je tlak veliko višji.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 822
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 21, 2023 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123 je napisal/a:
Zanimivo, da polnite LPG na bencinskih.
Nekako finančno po mojem ne pije. LPG je kot pogonsko gorivo z višjimi trošarinami kot pa gospodinjski plin.
No lahko, da se motim, sem nekaj časa razmišljal ravno obratno. Iz jeklenke v LPG (avto).


Avtoplin: 0.829 EUR/L kar je približno 0,5kg
https://www.plinske-crpalke.si/cene
Za 5 kg plina v jeklenki boste odšteli 15,50 €, za 10 kg plina v jeklenki 31,00 €
https://www.petrol.si/za-dom/energenti/plin-v-jeklenkah

Na barkah imajo tudi manjše jeklenke in marsikdo si jih doma polni sam s pomočjo kuhinjske jeklenke in tehnice.

Se spomnim, kot otrok, smo doma pumpali plin iz kuhinjskih jeklenk v očetovo Lado. Menda se je precej splačalo. V Ladine rezervar so šle slabe 3 kuhinjske jeklenke.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 21, 2023 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaradi teh problemov sem se jaz raje odločil za ogrevanje avtodoma na diesel Webasto, ki si jemlje gorivo iz avtomobilskega rezervoarja.
Za samo kuhanje pa jeklenka (tamala) traja in traja in traja... Poleti sem jo pred daljšo potjo še ne prazno kar preventivno zamenjal, da ni zmanjkalo v tujini.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.68
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 22, 2023 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na cene, ki jih je napisal hudamravljica, je povsem jasno, zakaj te črpalkar ne sme videti, da točiš v jeklenko. Problemi z varnostjo? Ja pa ja....
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.86
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 23, 2023 12:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Glede na cene, ki jih je napisal hudamravljica, je povsem jasno, zakaj te črpalkar ne sme videti, da točiš v jeklenko. Problemi z varnostjo? Ja pa ja....
Od tukaj so ravno barvne jeklenke prišle, ker so bile vse oranžne ... nekaj podjetij ni testiralo jeklenk pred ponovnim polnjenjem.
Kljub vsem standardom za plinske hranilnike.
Osebno, vedno bolj ugotavljam, da vsi ti glupi zakoni in zahteve izhajajo iz čiste prakse. Ljudje, ki deljo(mo) neumnosti so redki, ampak, ker smo na balkanu in je nekdo že to poizkusil v redni praksi...
Polovice teh zahtev, verjetno še zdaj ni v skandinavskih državah, kjer zakon ne predvideva, da bo nekdo "mutil" ali naredil nekaj mimo zakona/sindikata/morale ... itd.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 1:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
Od tukaj so ravno barvne jeklenke prišle, ker so bile vse oranžne ... nekaj podjetij ni testiralo jeklenk pred ponovnim polnjenjem.
Kljub vsem standardom za plinske hranilnike.
Osebno, vedno bolj ugotavljam, da vsi ti glupi zakoni in zahteve izhajajo iz čiste prakse. Ljudje, ki deljo(mo) neumnosti so redki, ampak, ker smo na balkanu in je nekdo že to poizkusil v redni praksi...
Polovice teh zahtev, verjetno še zdaj ni v skandinavskih državah, kjer zakon ne predvideva, da bo nekdo "mutil" ali naredil nekaj mimo zakona/sindikata/morale ... itd.

Res me zanima kdo je pri nas v Sloveniji tisti ki "muti", na Hrvaškem so cene plinskih jeklenk čisto narmalne, 10kg jeklenka tam stane 17 eur, pri nas pa 31 eur. Očitno eni naši "slovenski balkanci" pospravijo razliko 14 eur v žep.

Sem že razmišljal ker se veliko domačega žganja skuha ravno s plinom iz jeklenk (vsaj druga kuha - prežig) da mogoče na ta način pobirajo davek od alkohola. Je lažje tako kakor delati kontrolo tistih ki imajo kotle za kuhanje žganja. To da veliko ljudi uporablja plin v jeklenkah samo za gospodinstvo jih pa očitno me briga. Mad

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A Hrvati pa nič domačega žganja ne kuhajo s plinom?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
A Hrvati pa nič domačega žganja ne kuhajo s plinom?

Ne vem kako imajo tam pobiranje davka iz te dejavnosti, če sploh imajo, ker lahko da se s tem, kako obrati vsakega kmeta za vsak zaslužen "fičnik", sploh ne ukvarjajo.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group