www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prekinitev polnjeja E-avta ( Dacia spring)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4604
Aktiv.: 20.58
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 31, 2023 2:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uredu, uredu zmagali ste. Ne prenesete drugega mnenja.
Samo to še rečem potem bom za vedno utihnil.
Ko so zečeli el. avti so bili.... saj vemo 20km in 24ur polnjenja
Po 20letih razvoja smo prišli to tega kar je sedaj.
Če bi 20let razvijali H2 avte .....

P.s. elektro avti so prišli do trde ovire, ki jo nekateri ne (nočete) vidite. Ne bom pisal kaj, ker bo zopet "krivoverno"

Da bo jasno. Nič nimam proti el. avtom samo mojo vizijo sem hotel predstaviti

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1139
Aktiv.: 5.55
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 31, 2023 4:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da niso oni tisti, ki ne sprejemajo drugega mnenja.
Prvi avto na vodikov pogon je bil predstavljen leta 1966,
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.09
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 31, 2023 5:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Uredu, uredu zmagali ste. Ne prenesete drugega mnenja.
....



Vsak svoje konje hvali...

Simon se prav spomnim - si ti nekoč izdeloval električni avto?

Sestra ima električni avto kake tri leta. Kupila je novega (e-golf). Tista "hvala" o vozilu je nekako utihnila. Z njim se vozi v službo ca 1km. Sicer imajo pri hiši še tri vozila z motorjem z notranim izgorevanjem. Zdi se mi, da je električno vozilo bolj nedeljsko oz. vozilo z strogo planirano potjo.

Moje mnejne - kmalu bom moral zamenjat vozilo. Moj bencinar je star 13 let. Niti slučajmo ne pogedujem za vozilom, ki bi bil kakršen koli "sorodnik" električnega.
Tudi moje sledeče vozilo bo sigurno čistokvrvni bencinar.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.81

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 31, 2023 6:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če govorimo o termičnem motorju, ki ga bi poganjal vodik, je razvoj star že krepko več kot 100 let.

Moje vprašanje se je nanašalo na to, zakaj bi pridobival vodik in ga pozneje kuril s tako slabim izkoristkom.

Če pogledaš razvoj baterij se je pa v 20 letih zelo veliko premaknilo, kapacitete so se zelo povečale in ni govora o kakšnem zidu.
Motorji z notranjim izgorevanjem pa so res trčili v zid, ker tam verjetno nikoli ne bomo prišli do (vsaj) 50%.

Je pa res, EV (še) ni za vsakogar.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.45
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 31, 2023 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še ena o vodiku
https://youtu.be/-Xtc_Bd18OA

@Silvo
Prvi ev sem kupil pred osmimi leti in še vedno dobro služi, hvalil se nisem nikoli a to ne pomeni, da je kaj narobe z njim Smile
Oglasi se, ko ga bo sestra prodala, zagotovo ga ne bo obdržala če ji ne služi dobro.
Drugače pa pozdravljam tvojo odločitev, da bo naslednji avto ICE. Vsak ima svoje preference.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1872
Aktiv.: 8.37
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 12:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Igor K je napisal/a:
Moje vprašanje se je nanašalo na to, zakaj bi pridobival vodik in ga pozneje kuril s tako slabim izkoristkom.


Vodik je dokaj enostavno proizvajati in predvsem regulirati njegovo proizvodnjo ob viških el. energije. Reguliraš (obremenjuješ) lahko vsako polperiodo omrežja, kar pa je malo težje pri ostalih elektrarnah, ki "regulirajo" omrežje - tudi črpalne HE Wink
O izkoristkih, ki jih znamo iz njega potegniti a raje ne bi.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4058
Aktiv.: 18.14
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hmm izkoristek....zakaj ga že rabimo... vse je stvar perspektive

- da se vozimo z 2 tonskimi pošastmi po mestu ?

- da imamo avto z 1-2MW motorjem in se vozimo pred hoteli v Londonu ali dirkamo čez Pelješac ?

- ali pa folk nategneš da sredi gozdov uporabljajo toplotne črpalke?

--------------------------------------------------------------

1. vzameš tisto kar je najbolj pri roki brez omejitev ( sonce , voda )

2. vzameš tisto kar najbolj obvladaš ( klasično industrijo s predelavami )

3. če si še socialno angažiran porazdeliš napredek / ( dobiček med dosedanje (kooperante , preprečuješ vojne in migracije )

4. po možnosti nimaš preveč odpadnih snovi predvsem tistih za segrevanja ozračja

4. resno se proučuje možnost uporabe raznih cevovodov za distribucijo
https://www.csis.org/analysis/exploring-hydrogen-midstream-distribution-and-delivery
https://www.energy.gov/eere/fuelcells/hydrogen-pipelines


5.razno https://savus.si/vodik-v-proizvodnji-stekla/

https://n1info.si/novice/slovenija/ljubljanski-avtobus-poganja-vodik-kako-poteka-polnjenje-video/

verjetno bi dodatna voda (para) po začetnem kaosu (previsoke temperature) na daljši rok pa ohlajevati zemljo in izpirati ozračje.

PS : sori za OOT

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.81

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Omrežje lahko zelo učinkovito reguliraš tudi z baterijami.

Ali se voziš po mestu z 2 tonsko ali 1 tonsko pošastjo je praktično nepomembno.

Si pa nekako ne želim sedeti na rezervarju vodika z 350 bari pritiska.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.09
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 7:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Še ena o vodiku
https://youtu.be/-Xtc_Bd18OA

@Silvo
.....
Oglasi se, ko ga bo sestra prodala, zagotovo ga ne bo obdržala če ji ne služi dobro.
Drugače pa pozdravljam tvojo odločitev, da bo naslednji avto ICE. Vsak ima svoje preference.


Glej, pišem v svojem imenu, ne pa v imenu sestre. Vozilo ji sigurno služi. Je pa daleč od ekonomske računice. (spet moje mnjenje in laični hiter izračun) Z njim se vozi v službo - kak km oz občasno ca 10km v obe smeri. Recimo da dela kakih 4-5 kkm na leto. To je dodaten letni strošek za gorivo za vozilo, ki sicer stoji ko se vozi z električnim ca 300€ (že registracija in zavarovanje za električno vozilo znese več tudi če bi bila energija zastonj)
Njen mož dela v Avstriji z električnim se pelje redko - ne sprašujem zakaj a očitno zaradi načina službe. Pogosto se vozita na hrvaško obalo, kjer imata vikend. Žal doseg vozila je premajhen, tako da nista nikoli razmišljala da bi šla z njim dol. Koliko se je sestra zanimala ima edino Tesla zagotovljen sistem "črpalk" polnilnic za tisto pot. Domnevam, da bo naslednje njuno vozilo Tesla oz bolj verjetno nekaj v stilu e-Power -ja. , ker imata tudi eno vozilo staro 14 let.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.45
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam zoe 8 let in leaf 3 leta, z obema sem zadovoljen, zoe sem precej preplačal in z mojimi kilometri nikoli ne bo ekonomske računice, vendar je tako tudi z novim ice.
Če je sestrin golf star tri leta , ga je kupila v akciji za 20 k€, kar je ceneje kot primerljiv golf bencinar, vendar vse skupaj izgubi smisel, če dela 5 k km na leto z njim.
Jaz sem pred l2015 imel p407 in p206, s prvim sem delal 15 k km, z drugim pa 5, ko sem l2015 menjal p206 z zoe sem z zoe delal 12 k km, ko pa sem leta 2018 menjal 22 kWh baterijo za 40 kWh pa je zoe postal takoj prvi avto z 20 k km na leto, p407 pa drugi z 5 k km
Moje mnenje je, če rabiš drugi avto v družini, lahko kupiš rabljen ev, za ugodno ceno, če pa hočeš ev za prvi avto pa moraš dobro premislit, ali se boš hecal s polnilno infrastrukturo.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4058
Aktiv.: 18.14
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 3:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Igor K je napisal/a:
Omrežje lahko zelo učinkovito reguliraš tudi z baterijami.

Ali se voziš po mestu z 2 tonsko ali 1 tonsko pošastjo je praktično nepomembno.

Si pa nekako ne želim sedeti na rezervarju vodika z 350 bari pritiska.


- seveda

- F*t=m*v ( LOL ) mimogrede VOLVO je hotel za ustavljanjein speljevanje po mestu
skladiščit energojo v giroskop ; toliko jim je pomembno:badgrin:

- ko grem v vodo imam ponavadi 230 bar na hrbtu ( ene 25 let že)
(330 bar je pa ful nerodna btw - pretežka) . Poznamo Hindenburga , vendar je pa šla
tehnologija daleč naprej - enako kot Litijeve baterije

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.09
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi je napisal/a:
Igor K je napisal/a:
Omrežje lahko zelo učinkovito reguliraš tudi z baterijami.

Ali se voziš po mestu z 2 tonsko ali 1 tonsko pošastjo je praktično nepomembno.

Si pa nekako ne želim sedeti na rezervarju vodika z 350 bari pritiska.


- seveda

- F*t=m*v ( LOL ) mimogrede VOLVO je hotel za ustavljanjein speljevanje po mestu
skladiščit energojo v giroskop ; toliko jim je pomembno:badgrin:

- ko grem v vodo imam ponavadi 230 bar na hrbtu ( ene 25 let že)
(330 bar je pa ful nerodna btw - pretežka) . Poznamo Hindenburga , vendar je pa šla
tehnologija daleč naprej - enako kot Litijeve baterije



Vsaj zame je jeklenka bistveno varnejša kot baterija. Skoraj je ni možno mehansko uničiti. Verjetno bi preživela tudi najtežjo nesrečo. Pri klasični visokotlačni jeklenki je najnevarnejše, da se odbije ventil. Potem jeklenka postane "raketa", ki bo rušila vse pred sabo. Recimo v delavnici imam jeklenko argona - polna tlak 150bar. Imam jo 2x privezano, da slučajno ne bi padla. Videl sem namreč kaj naredi kisikova jeklenka, če se ji odbije ventil. Sad

Baterije:
Tukaj je čisto druga pesem. V svoji delovni praksi sem doživel kar nekaj eksplozij baterij. Sam je k sreči nisem nikoli skupil. Sodelavec pa je bil zaradi ekspolzije vozne baterije viličarja mesec dni v bolnici.
Videl sem tudi kaj naredi lionova baterija če gre kaj narobe. Nekoč sem popravljal bateriski sesalec. Iz baterije ni bilo nič pa sem izvajal meritve po tisti kontrolni elektroniki. Potem sem naredil bedarijo. Sumil sem, da je na vezju en element varovalka katerega sem prebrikal s pinceto. Pa se je zgodilo - iz baterije se je začelo kaditi - Komaj sem jo spravil iz pisarne.
Drug primer - mali kitajski mp3 player. Baterija v njem je bila velikosti vrečke sladkorja za kavo, mehka čisto brez vsake zaščite. Pri ponovnem sestavljanju sem jo poškodoval. V trenutku se je vnela. Zadevo sem komaj pogasil. Vse skupaj sem vrgel na tla in pohodil. Sledi so še danes vidne na lesenem podu v stari delavnici. Skratka bojim se baterij "kot vrag križa" Sad

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.81

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 5:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
- F*t=m*v ( LOL ) mimogrede VOLVO je hotel za ustavljanjein speljevanje po mestu
skladiščit energojo v giroskop ; toliko jim je pomembno:badgrin:

Pa vseeno električni 2 tonski po mestu porabi 3x manj energije kot 1 tonski bencinar.

Citiram:
- ko grem v vodo imam ponavadi 230 bar na hrbtu ( ene 25 let že)
(330 bar je pa ful nerodna btw - pretežka) . Poznamo Hindenburga , vendar je pa šla
tehnologija daleč naprej - enako kot Litijeve baterije

Nič nimam proti temu, če ti je to všeč. Zelo verjetno pa se s tem tovorom ne premikaš 150km/h vsak dan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.45
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Skratka bojim se baterij "kot vrag križa" Sad

Kako potem polniš baterijo telefona?
Imaš sredi garaže kamnito ploščo in okoli vsaj en meter nič gorljivega Smile

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.09
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Silvo je napisal/a:
Skratka bojim se baterij "kot vrag križa" Sad

Kako potem polniš baterijo telefona?
Imaš sredi garaže kamnito ploščo in okoli vsaj en meter nič gorljivega Smile


Imam občutek da me malo ampak ja... polni se vedno na istem mestu. Dongl za polnjenje nikoli ne pustim vključenega. (kolegu je zagorelo čisto na novo obnovljeno stanovanje.) Vžgal se je dongl za polnjenje otroške igrače. Občasno prihaja na forum - če bo videl sporočilo morda napiše sam kaj več. Sicer pri meni ne boš našel napajalnika, ki je stalno vključen nekje za omaro ali pod mizo. Tam kjer so ti napajalniki stalno vključeni imam podaljške priterjene na steno in kar se da daleč od gorlivih stvari. Za veliko večino požarov, ki jih mediji smatrajo kot "kratek stik" so krivi ravno razni polnilni oz napajalni adapterji.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 98 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group