www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoc - vezava stropne luci
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 13.03

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 3:28 pm    Naslov sporočila:  Pomoc - vezava stropne luci Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Ze kar nekaj casa doktoriram glede montaze stropne luci v stanovanju narejenem v 80. letih… probal sem ze vse logicne in nelogicne kombinacije in mi ni uspelo, da bi se luc prizgala. Zdaj nekaj razmisljam da bi eno od stirih zic moral vezati na ohisje luci ali da ena izmed zic sluzi za ozemljitev, ampak nebi rad da koga ubije elektrika ko bo menjal zarnico. Stanje je nekako tako:

Na stari luči je bil nek čuden sistem, da ko si prižgal luč pri vratih, si s tipko pri postelji ugasnil luč na stropu in se je prižgala luč pri postelji ... tisti ki je obnavljal stanovanje, je odstranil luč na stropu in ni pogledal kako je bila stara luč zvezana, tako da zdaj tavam v temi ... Hočem pa naredit tako, da bi se luč na stropu prižigala/ugašala samo s tipko pri vratih - tipka pri postelji je v bistvu sedaj neuporabna, sem pa na obe mesti montiral menjalno stikalo ...

Stanje na stropu je sedaj tako:
- 2 modri žici, ki sta pod stalno napetostjo
- ena siva žica ki tudi približno ne vem kaj je
- ena bela žica, katera mislim da je nula, ker ni nikoli nobene napetosti ...

Probaval sem dobesedno menda vse možne (logične in nelogične) kombinacije vezave žic na stropu in se nikoli ni prižgala žarnica ... Zanimivo se mi npr. zdi, da če skupaj vežem eno modro in tisto sivo, na drugi modri napetost izgine ... isto če to drugo modro vežem s sivo, izgine napetost na prvi modri ...

Včeraj sem nekaj meril na žicah s pripomočkom od strička "kitajčka" pa mi niso te vrednosti najbolj jasne (na obeh modrih izpiše cca. 2.4V - zdej mogoče kitajček uporablja to enoto za 240V - na sivi se napiše 0,8V, na beli pa ni nobene napetosti) ... na stikalu pri vratih sta 2 zici brez napetosti, na eni pa se izpiše 0,8V ... Naj poudarim da so v stikalu vse tri žice črne barve.

Kakršnakoli ideja kako bi zvezal žice na stropu, da se bo luč prižgala??? Logika me je že zapustila… probal sem ze zvezati vse tri zice v stikalu skupaj, da bi potem na stropu najdel pravo kombinacijo in mi ni uspelo.

pa prilagam še filmček o tistih vrednostih 2,4V in 0,8V ...

https://www.youtube.com/shorts/_b-5z9QDSrI

Hvala že vnaprej, bom hvaležen za kakršnokoli pomoč Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 313
Aktiv.: 2.14

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, težka bo.
Pa si imel varovalko, ko si meril napetosti vključeno?
Če bi bila normalna vezava z dvema menjalnima stikaloma bi vezava potekala tako:
- faza od varovalke bi prišla na skupni kontakt menjalnega stikala 1,
- faza na luč biprišla preko skupnega kontakta menjalnega stikala 2,
- nula pride direktno na luč,
- prosta kontakta na menjalnem stikalu 1 sta direktno povezana s prostima kontaktoma menjalnega stikala 2.

V breznapetostnem stanju, ko varovalko odklopiš, potem z ohm metrom poišeč posamezne vodnike in si jih označiš. Ostal ti bo vodnik na enem stikalu, ki ti ne bo v nobeni kombinaciji pokazal ohmske vrednosti. Ta bo faza.

Ne razumem pa sedaj, kako se je z istim stikalom ena luč ugasnila, druga pa prižgala. Kako pa si potem to drugo luč ugasnil? Ugibam. Lahko da si pripostelji imel dvojno menjalno stikalo in bi potem vodniki pri luči imeli naslednje pomene:
- en vodnik direktna nula
- en vodnik odvod direktne nule na luč pri postelji
- en vodnik od mejalnega stikala
- en vodnik PE
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.84
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro bi bilo da poveš tudi barve izolacij žic kjer imaš stikala, torej barve pri stikalu1 in barve pri stikalu2. Mogoče tako dobimo lažjo predstavo katere od teh žic gredo proti luči. Pri merjenju, če sem prav videl si imel (črno)merilno tipalo zataknjeno na kovinski nosilec. Je na tem nosilcu bila povezana katera od žic iz stropne doze. ker tega nisem videl. Tako da so prikazane meritve lahko napačne oziroma niso v pomoč.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 13.03

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V stikalu so 3 crne zice oz. Ena ima pod crno izolacijo rumeno zeleno barvo… na nosilec ni bila povezana nobena zica, samo tipalo sem zataknil tja.

Po spominu so bile luci (tudi meni ni najbolj jasno - stanovanje je od mame) povezane precej neumno ja… prizgal si luc na stropu pri vratih, s tipko nad posteljo si prizgal luc nad posteljo v tem trenutku se je ugasnila luc na stropu, ko si s stikalom ugasnil luc nad posteljo, se je prizgala na stropu in si jo ugasnil s tipko pri vratih sobe. Tudi zaradi te cudne vezave (ker meni edina logicna bi bila da prizigas in ugasas luc na stropu s katerikolim od dveh stikal) bi zelel imeti sedaj funkcionalno samo stikalo pri vratih, da nebi bilo potrebno na novo vlect kablov, ker so druga dela v sobi koncana…
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 13.03

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 9:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole so zice pri tipki pri vratih … edina zica ki ima rumeno zeleno barvo je na polozaju 2… sem pa po nasvetu probal iskat kombinacijo na stropu tudi tako da sem vse te tri zice povezal skupaj, pa ni uspelo.


IMG-8074.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.73 MB
 Pogledana:  17 krat

IMG-8074.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.84
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je PPR kabel (ploščati z razmaknjenimi žilami)
Čeprav ne vidim notranjih barv bi lahko bilo tako:
Sedaj imaš vodnik rumeno zelena na priključku L (mogoče je siva)
vodnik modra na priključku 2
vodnik črna na priključku 1
Te barve so na notranji izolaciji pod zunanjo črno izolacijo.
Ugotoviti bi še moral kje dobiš dovodno fazo, na stikalu pri vratih ali na steni pri postelji.
Malo me bega ker omenjaš tipko, tipka se načeloma vrača v osnovni položaj oziroma predhodno stanje.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.84
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro, torej na 2 je rumenozelena
na 1 je črna
na L je modra ?

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
integrerc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Sep 2006 14:50
Prispevkov: 424
Aktiv.: 1.97
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preizkusi vse kombinacije, ena bo prava....
_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5778
Aktiv.: 25.81
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
Dobro, torej na 2 je rumenozelena
na 1 je črna
na L je modra ?

-rumeno zelena je običajno ozemljitev,
-maodra je običajno nula,
-črna pa faza (L).

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 313
Aktiv.: 2.14

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja potem je tako, kot sem v mojem postu opisal. Vodnika iz kontaktov 1 in 2 gresta direktno na stikalo 2 prav tako na kontakta 1 in 2 (ali pa je mogoče kje vmes še kakšna razvodna doza. Tretja žica iz kontakta L pa je ali faza ali gre na luč.

Ali lahko, ko luč ugasneš pri prvem stikalu, prižgeš na stikalu pri postelji ali ne?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.84
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
prel1 je napisal/a:
Dobro, torej na 2 je rumenozelena
na 1 je črna
na L je modra ?

-rumeno zelena je običajno ozemljitev,
-maodra je običajno nula,
-črna pa faza (L).


v praksi so tudi neobičajne izvedbe....
Recimo sem naletel na primer, da je bila elektro instalacija narejena z raznovrstnimi kabli (kar je prišlo pod roko), celo telefonski se je uporabil za vtičnico. Nekega dne je počilo in pol stanovanja v mrku.
Pri vtičnicah naj bi bilo tako kot si omenil z opombo, da rumeno zelena ni ozemljitev ampak barva izolacije zaščitnega vodnika.....saj tudi meni uide

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 544
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2024 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri menjalnih stikalih je tako:
poiščeš stikalo, kamor pride faza. To je prvo stikalo v vezavi. Faza je na žici, ki ima črno izolacijo - žice, ne zunanjega plašča (PPR kabel)
Ta žica gre na stikalo na kontakt L
Ostali dve žici (rumeno/zelena in modra) gresta na kontakt 1 in 2 - vsaka na svoj kontakt.
To povežeš in greš na stikalo dva. Zopet povežeš žice (rumeno/zelena in modra) na kontakta 1 in 2. Črna gre na kontakt L - od tu gre na luč. Na luč pride N (ničla - plava) in PE (ozemljitev - rumeno/zelena) direktno iz razvodnice.

Če je povezano na stikalih drugače, ne bo delovalo. To je vezava menjalnega stika, kjer prižigaš oz. ugašaš luč z dvema stikaloma.

Kot pa razumem opisano situacijo, je verjetno samo eno menjalno stikalo in deluje tako:
prižgeš luč na stropu - stkalo v enem položaju. Ko jo s tem stikalom ugasneš pa preko druge žice pošlješ fazo na luč pri postelji.

Napisano po mojem razumevanju situacije. Potrebno je pregledati kako so položeni kabli in kako je vezano v razvodnici. Če nisi dovolj v stroki, poišči pomoč, da ne bo res kaj narobe
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 13.03

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
Dobro, torej na 2 je rumenozelena
na 1 je črna
na L je modra ?


Na stikalu sem dal:
- rumeno zeleno na 2
- na 1 sem dal crn kabel na katerem “fazenbrifer” ni posvetil
- na L sem dal pa crn kabel na katerem “fazenbrifer” posveti

Ko sem menjal stikala je stara luc prizigala in ugasala tako kot mora… sedaj imam pa tezavo, ker ne najdem kombinacije na stropu, ker ne vem katera je prava kombinacija, pa tudi gradbincem ki so staro luc dali stran, nimajo pojma kako je bila stara luc povezana.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.84
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andr3jM je napisal/a:
prel1 je napisal/a:
Dobro, torej na 2 je rumenozelena
na 1 je črna
na L je modra ?


Na stikalu sem dal:
- rumeno zeleno na 2
- na 1 sem dal crn kabel na katerem “fazenbrifer” ni posvetil
- na L sem dal pa crn kabel na katerem “fazenbrifer” posveti

Ko sem menjal stikala je stara luc prizigala in ugasala tako kot mora… sedaj imam pa tezavo, ker ne najdem kombinacije na stropu, ker ne vem katera je prava kombinacija, pa tudi gradbincem ki so staro luc dali stran, nimajo pojma kako je bila stara luc povezana.


Nisem ravno prepričan, da ta opisana barvna označba vodnikov drži. Trožilni PPR kabel vsebuje tri različne barvne oznake vodnikov pod zunanjim plaščem kateri je v tvojem primeru črn. Iz slike razločno zaznam samo črno na priključku 1. Na priključku 2 mi sicer nekoliko deluje da bi bila modra, nisem pa prepričan, omenjaš da je tu rumeno zelena. Na priključku L pa iz slike ne vidim barvne označbe vodnika.
Na priključku L omenjaš,da je prisotna faza, v tem primeru kako imaš vodnike povezane na drugem stikalu ali so vsi vodniki narazen-nepovezani?

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 13.03

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je drugo stikalo… nad tem je bila na steni luč, ki smo jo odstranili… fazenbrifer posveti na tem stikalu na črni žici.


IMG-8699.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  86.56 KB
 Pogledana:  4 krat

IMG-8699.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 102 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group