www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

metalizirane luknje
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2006 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

fogl, mažem "pasto" ki je pravzaprav grafit v acetonu. Mažem jo s tanko rostfrei spatulo (nekakšna sploščena žlička), potem ploščico posušim in s kompresorjem odpihnem odvečni grafit. Trenutno tuhtam kakšno vezivo bi dodal, ker se mi zdi, da bodo še težave pri majhnih luknjah...

Ker preveč tipkam in premalo mislim dodajam popravek k prejšnjemu postu: lepša površina in mali kristalčki so posledica hladnejše raztopine. Včeraj sem imel n začetku cez 40°C, ker sem redčil H2SO4...

Volk, trenutno ni kaj dosti za videt Wink



IMG_6604s.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  103.22 KB
 Pogledana:  51 krat

IMG_6604s.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fogl
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Sep 2004 22:37
Prispevkov: 80
Aktiv.: 0.36
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2006 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole prodajajo pri nas (v sosednji vasi Laughing )
http://hopsasa/files/cupracidblp4ua.pdf
http://hopsasa/files/galoplastcp4uf.pdf

_________________
lp, klemen
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2006 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa se da dobiti te zadeve v manjših količinah?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jurem
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Dec 2003 15:53
Prispevkov: 408
Aktiv.: 1.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2006 12:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

fogl je napisal/a:
Tole prodajajo pri nas (v sosednji vasi Laughing )
http://hopsasa/files/cupracidblp4ua.pdf
http://hopsasa/files/galoplastcp4uf.pdf


Klemen,

zanimivo - vendar je uporabljeno toooliko kemikalij, da se mi zdi neuporabno za manjša podjetja (zaradi varovanja okolja - iztrošene kemikalije moraš odpeljati v podjetja, ki kemikalije predelajo), za fizične osebe pa že kar nevarno...

Pasta, ki sem jo omenil je zakon, enostavna za uporabo, nobenih posebnih zaščitnih sredstev ne potrebuješ, da ne govorim o odpadnih kemikalijah, pH metrih, termostatih in podobno.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spy
Član
Član



Pridružen-a: Sre 06 Sep 2006 20:43
Prispevkov: 403
Aktiv.: 1.89
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2006 1:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

fogl je napisal/a:
Tole prodajajo pri nas (v sosednji vasi Laughing )
http://hopsasa/files/cupracidblp4ua.pdf
http://hopsasa/files/galoplastcp4uf.pdf


Daj, no...stvari so pred nosom, pa jih nisem videl Surprised

Samo, če berem ta navodila, bi moral biti pravi kemik, da bi vse prav zmešal. Verjetno za samo delovanje ni potrebno vsega zmešati. Bi to v Atotechu povedali? Bi sploh prodali fizičnim osebam?

Fogl, a greva tja? Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2006 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tele zadeve, ki jih prodaja Atotech so samo raztopine za galvanizacijo, kar niti ni največji problem. Meni se zdi večji izziv narediti stene lukenj prevodne...

Jaz bi se raje odločil za kislo bakrenje, kjer le nima toliko parametrov za kontrolirat kot pri tisti alkalni zadevščini...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fogl
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Sep 2004 22:37
Prispevkov: 80
Aktiv.: 0.36
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2006 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če kdo rabi literaturo na to temo, imam je za več kot 1000 strani, mu jo lahko posodim...jest sem na tem projektu omagal že pred časom (pomanjkanje časa, premalo potreb po metalizaciji).
_________________
lp, klemen
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spy
Član
Član



Pridružen-a: Sre 06 Sep 2006 20:43
Prispevkov: 403
Aktiv.: 1.89
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2006 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potrebe po dvostranskih TIV so, kjer pa je metaliziranje dobrodošlo. Razen, če je vse skupaj preveč zakomplicirano, potem res ni smiselno.

So aditivi res tako pomembni (leveler,..) ali so to samo lepotni dodatki? Katere tekočine so najosnovnejše, da metaliziranje lahko poteka?

Če kdo to izstreli s prve roke, drugače bom google-ov...

@fogl: 1000 strani? Cool Če bom kaj rabil, te kontaktiram.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na kratko: potrrebuješ H2SO4 (žveplova kislina) CuSO4 (modra galica), nekaj HCl (klorovodikova kislina) in nek aditiv (brightener/leveller)...

S postopkom, kot sem ga opisal zgoraj sva s kolegom uspela lepo pobakriti luknjice do 0,7 mm, manjšega svedra nimava.
Postopek izdelave PCB se podaljša za kake pol ure, kolikor traja galvanizacija + kakih 15 minut za čiščenje ploščice in nanašanje grafita...

Tule si preberi (Acid copper): http://www.pfonline.com/articles/pfd0014.html
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej zelo na kratko!
V dvostransko kaširano ploščo (bakrena folija po celi površini) zvrtaš luknjice, naneseš grafit (tu bi lahko bil malo bolj konkreten- postopek), zadevo potopiš v kopel elektrolita , priklopiš usmernik na anodo in katodo, nastaviš tok, ter počakš, da se luknjice pobakrijo. Sedaj pa imaš n-krat električno povezani obe strani ploščice.
Kaj pa sedaj? Si poskusil nanesti tudi fotolak, pozicionirati filme, osvetliti, razviti, ter izjedkati ploščico, da bi dobil uporabno dvostransko tiskano vezje?

lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

piroman je napisal/a:
S postopkom, kot sem ga opisal zgoraj sva s kolegom uspela lepo pobakriti luknjice do 0,7 mm, manjšega svedra nimava.


Če želiš ti pošljem FR4 z luknjicami 0.35 mm. Lahko priložim tudi košček teflonskega laminata, da vidimo kako se postopek obnese tu.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slowfly: nikakor ne trdim, da je postopek izdelan in da bodo šle naslednje stopnje izdelave brez problemov. Če ne drugega, fotolak steče skozi luknjice na drugo stran - tu si bo treba še nekaj izmisliti.
Sam postopek galvanizacije tudi še ni natuhtan - površina je mat namesto lepo svetleča. Sicer se cin lepo prijema (če malo dlje greješ se tudi razlije v luknjo do druge strani). Treba je ukrenit nekaj v smeri aditivov oz. nabave komercialnega aditiva za galvanizacijo.
Manjkajo primerne anode (baker s precej fosforja) in vreče za anode (prevlečejo se s tanko črno plastjo, ki se malce lušči, če se dotakneš anode).
Skratka, sam princip dela, metodo pa je potrebno še dodelati. Ne vem tudi koliko je postopek ponovljiv - tu ne čutim težav, treba pa bo testirati, mogoče prerezati ploščico čez luknje.
Nameravam izmeriti tudi hitrost odlaganja bakra pri določenem toku. To bom naredil ta teden v službi - rabim zelo natančno tehtnico...

VolkD: seveda me zanima. Ti bom dal naslov na PM.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj te nisem mislil kritizirati, le zanima me, kako si si zamislil nadaljevanje, do uporabnega izdelka. Tudi sam sem precej razmišljal o tem, pa se česa pametnega nisem domislil. Še najboljša varianta, je fotoobčutljiva folija, ki jo "naprešaš" na ploščo, osvetljuje pa se s filmom, ki nima luknjic na padih.
Nekje doma imam zelo star priročnik za gavanizacijo. Opisani so različni postopki (recepture), sestave elektrolitskih kopeli .......Bom poiskal, mogoče bo pa kaj uporabnega.


lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Luknjice je treba nekako zapret ali pa nanšat lak (uporabljam P501) po nekem drugačnem postopku. Tudi foto folija pride v poštev, vendar šele potem ko mi bo zmanjkalo idej. Rad bi se izognil še enemu osvetljevanju, razvijanju...
Rad bi naredil čim bolj preprost postopek izdelave "maske" za luknjice. Že tako je izdelava PCBja precej zamuden in meni malo "odveč" postopek...

Če se ti ljubi v priročnik pogledat, če je omenjen kak aditiv za kislo bakrovo kopel bi ti bil precej hvaležen... Sem na netu našel kar nekaj literature vendar se večina receptov konča v stilu: "dodajte aditiv po priporočilih proizvajalca" Mad
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lagrange
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Okt 2003 10:07
Prispevkov: 164
Aktiv.: 0.74
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2006 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

P501 leze skozi luknje! Mogoce bi lahko luknje zapolnil s kakim lateksom. Samo potem se lak ne bo lepo razlil okoli lukenj in za namecek amonijak v lateksu posteno nacne baker. Nekako se navdusujem nad fotoobcutljivo folijo.

V cezluznju ni pretirano draga. Kje bi se jo lahko dobilo pri nas pa ne vem. Ne vem niti kako se jo zlaminira na ploscico. Ali je v ta namen v redu pisarniski laminator ali se folijo sploh da rocno rezat in poloziti (glede na to, da je tanka si predstavljam, da lahko nastanejo gube).

Jej, koliko je ce-jev. Sad
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 2 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group