 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
someone Neznanec

Pridružen-a: Tor 06 Nov 2007 14:22 Prispevkov: 2 Aktiv.: 0.01
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 2:39 pm Naslov sporočila: Elektrostatika v prostoru |
|
|
Lep pozdrav.
Nedavno sem obnovil poslovne prostore v katerih se izvajajo avdio - video storitve. Na novo je bila obnovljena električna napeljava(stara napeljava odstranjena), ki je po mnenju strokovnjaka, bila dobro opravljena. Na novo je bil položeni laminat, ki je na izolacijski podlagi, ta pa na starem, obstoječem parketu.
Vendar se od tedaj dalje pojavil problem elektrostatike(ob dostiku s kovinskimi materiali me strese) v teh prostorih. Tudi v primeru izklopa glavne varovalke se v vtičnicah pojavijo blagi znaki elek. napetosti.
Zanima me ali lahko rešim ta problem brez novih posegov v prostor oz. ali je ta elektrostatika škodljiva za občutljive avdio video naprave in jo je treba nunjo odpraviti.
Sam nisem strokovnjak na tem področju in bi prosil za nasvete.
Lp |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.69 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 2:55 pm Naslov sporočila: |
|
|
Elektrostatika za avdio in še posebej video naprave ni ravno koristna. Kot prvo elektrostatična sila zbira prah. Prah za video sploh ni dober, ker na trakovih in CD/DVDjih ni koristen. Iskrenje od statike tudi ni najbolje, še posebej ne na vhodu v razne ojačevalnike. Prasketanje isker se lahko tudi pri snemanju zapiše na medij.
Verjerno so za statiko kriva tla. Tla so neprevodna (talne obloge), ravno to je razlog za nastenek iskrenja. Tla se lahko premaže z antistatičnim premazom, pa še ozemlji se jih na sistemsko maso.
Za domačo uporabo je dober spray SCREEN 66 od Kontakt chemie. Spray je namenjen za čiščenje ekranov in drugih umazanih stvari. Rahlo prevaja elektriko. Poškropiš tla in z krpo razmažeš. Odstrani svinjarijo, tla pa prevajajo, brez iskrenja.
Trgovina HTE ima obešeno nalepko z imenom firme, ki jim je antistatično zaščitila prodajalno. Imena firme se ne spomnim, zdi se mi, da se začne na črko a...
Jur |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
someone Neznanec

Pridružen-a: Tor 06 Nov 2007 14:22 Prispevkov: 2 Aktiv.: 0.01
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 3:28 pm Naslov sporočila: |
|
|
Pozdarv!
Hvala za hiter odgovor. Če prav razumem se ta problem lahko odpravi s takšnim sprejem kot je SCREEN 66 od Kontakt chemie oz. kakšnikolim atistatičnim premazom vendar ni dolgoročna rešitev ali ?
Je mogoče tudi v Sloveniji kakšno podjetje, ki bi bilo primerno za rešitev mojega problema ?
Hvala, lp |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Misko Član

Pridružen-a: Ned 16 Apr 2006 15:15 Prispevkov: 549 Aktiv.: 2.35 Kraj: MS
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 3:39 pm Naslov sporočila: |
|
|
Ti je že jur povedal kje se lahko pozanimaš za firmo ki to počne! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.69 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 3:40 pm Naslov sporočila: |
|
|
Omenjeni spray (screen 99 in ne 66, kot sem prej napisal) ni trajna in profesionalna rešitev, čeprav deluje. Za ime antistatične firme pokliči v HTE in naj prodajalec prebere ime iz nalepke (rumeno-črna), ki jo ima obešeno nekje nad pultom. Antech, altech, ... ali nekaj podobnega, se ne spominjam točno.
Jur
Nazadnje urejal/a jur Tor Nov 06, 2007 3:43 pm; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
lucca brassi Član


Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46 Prispevkov: 4223 Aktiv.: 17.82 Kraj: KOČEVJE
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 3:43 pm Naslov sporočila: re |
|
|
kaj se ne dobijo neke gumaste podlage s ozemljitveno sponko - predvsem se rabijo za delovna mesta pri spajkanju in preizkušanju elektronike.
V RS ovem katalogu v poglavju 92 str 2791 pa naprej imaš take ali drugačne antistatične rešitve
lps _________________ Moments before detonation ,....... TT
Nazadnje urejal/a lucca brassi Tor Nov 06, 2007 3:50 pm; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.69 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 3:48 pm Naslov sporočila: |
|
|
Gumi antistatične podloge delujejo samo lokalno. Če imaš statična tla, prideš do mize, kjer je guma in te zruka, če je guma pravilno ozemljena. Za cela tla guma ni dobra, ker je črna (prevodnost ji daje primešani grafit), pa mehka je, tako da se stoli in mize vdirajo v tla. Za obstoječi pod je skoraj edina rešitev premaz, pa seveda kos žice, ki premazani pod dejansko ozemlji.
Dobijo se tudi posebej antistatične talne podlage. Ampak tiste, ki so v naših trgovinah, za elekrroniko niso dovolj prvodne.
Jur |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Highlag Član


Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42 Prispevkov: 4034 Aktiv.: 17.02 Kraj: Črnuče
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 4:05 pm Naslov sporočila: |
|
|
Po mojih izkušnjah je krivec za pretirano statiko ravno laminat. Imam doma enake probleme. Samo v dveh prostorih, kjer je položen. Če pravzaprav pomislim problema trenutno nimam, ker sem zamenjal copate, ki imajo očitno podplate iz drugačnega materiala in tresenja je cca 95% manj. Prej je bilo pa obupno. Seveda to velja tudi za stole in ostalo opremo, ki se premika po prostoru.
Za laminat dobiš tudi čistilna sredstva, ki pojav zmanjšujejo.
Na statiko drugače vpliva močno tudi suh zrak. Vlaženje pomaga pri zmanjšanju statične elektrike. _________________ If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
VolkD Član


 
Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58 Prispevkov: 14228 Aktiv.: 60.03 Kraj: Divača (Kačiče)
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 7:37 pm Naslov sporočila: |
|
|
Jur, firma, ki se je ne spomniš je ATech. _________________ Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
BluPhenix Član

Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54 Prispevkov: 1018 Aktiv.: 4.29 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Tor Nov 06, 2007 9:12 pm Naslov sporočila: |
|
|
Ja laminat je vzrok za elektrostatiko. Imel že podobne izkušnje.
Pravilna rešitev je ta, da se pod laminatom položi namensko mrežo, ampak za to se mi zdi, da je že prepozno. Očitno so bili čudni postavljalci laminata.
Kaj doseti sedaj delati ni nevem koliko mogoče. Za delavce je vsekakor najlažje, da nosijo strap-ozemljitvenike (tiste zapestnice), ko kaj šraufajo. Lahko poizkušate najti tudi čevlje, ki ne bodo pretirano "reagirali". |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.69 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Sre Nov 07, 2007 10:53 am Naslov sporočila: |
|
|
Ja, Atech ali nekaj takega. Gledam na webu, pa antistatične zaščite ni videti v ponudbi.
Bluphenix: Ozemljitev pod laminatom ne pomaga nič. Elekrika nastane pri trenju izolatorja na površini. Potrebno je narediti prevodno in ozemljiti površino tal.
Jur |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Highlag Član


Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42 Prispevkov: 4034 Aktiv.: 17.02 Kraj: Črnuče
|
Objavljeno: Sre Nov 07, 2007 1:44 pm Naslov sporočila: |
|
|
Pri Atechu poglej pod trading .... nimajo kakšnih katalogov, ker samo prekupčujejo. _________________ If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 497 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|