www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava tiskanine-modifikacija strojcka za plastificiranje
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 12, 2007 10:29 pm    Naslov sporočila:  Izdelava tiskanine-modifikacija strojcka za plastificiranje Odgovori s citatom

Lotil sem se modifikacije strojčka za plastificiranje, za izdelavo tiskanin po tejle metodi:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm
Ker se poizkušam vedno dokopati do rešitve po čim krajši poti, sem takoj zavrgel avtorjev predlog z mikrokontrolerjem in diodo. Preveč dela, programiranje Embarassed ,pa še posebej napajanje.
Skratka, kupil sem poceni strojček za plastificiranje v Hof**u. Vsebina je sila enostavna. Malo mehanike z dvema silikonskima valjema in motorčkom, ki ju poganja, termostikalo, ki vzdržuje delovno temperaturo na 120 stopinjah Celzija, varnostni termostat za 175 stopinj Celzija ter "signalno" termostikalo za vklop led diode, ko naprava doseže temperaturo za leplenje folij.
Po brskanju po internetu, sem zasledil, da je potrebna temperatura za printanje v laser tiskalnikih nekje okoli 190 do 220 stopinj celzija. Najenostavneje bi bilo torej termo stikalo gretja zamenjati s takim za 220 stopinj celzija, vendar tega nisem našel (razen v daljni Angliji). Razmišljal sem v smeri kapilarnega termostata za kuhinjske pečice vendar so le ti veliki in nerodni.
Iztok@elektronik.si je predlagal termostat likalnika, kar se je pokazalo kot odlična ideja. (Še sedaj ne morem verjeti, da se nisem spomnil tega. Iztok hvala!
Torej, razdreti je potrebno škatlo in odstraniti originalni termostat z varovalom, ki izgleda takole:





Nato je potrebno najti primeren likalnik:





To ostane od likalnika po odvzemu termostata (Le zakaj hudiča je grelec napajan čez eno 1N4007 diodo???)





Nato sledi še montaža likalniškega termostata v strojček za plastificiranje (bivši!)





in umerjanje temperature: Tukaj je prikazana maksimalna, ko termostat izklopi grelec.




in minimalna, ko ga ponovno vklopi (hvala "sponzorju" Smile , da mi je posodil termometer):




Še zadnja kontrola:



Stvar torej nekako deluje. Sedaj še testno vezje. Linije so od 0,2mm do 1mm
Uporabljen papir za printanje je bil iz Necker***n kataloga. Izberite stran z čim šibkejšimi barvami. Photo papirji za ink-jet printerje se niso obnesli (vsaj meni ne) ker so izredno debeli in se v vodi nočejo raztopiti niti po eni uri.






Za "kovača" med katere se štejem sam, je mašinca odlična.

Še nekaj opažanj:
Grelca potrebujeta ob prvem vklopu kar nekaj časa, da dosežeta tako visoko temperaturo (cca 10min). In to pri sobni temperaturi! Če boste to počeli v kakšni hladni garaži na +5 st C verjetno do tja ne bosta prišla niti po eni uri Sad.
Diodo Ready sem prevezal tako, da je paralelno z grelcema, torej, ko dioda ugasne, je stvar "Ready" (malo kontra logike ne škodi).
Moje mnenje je, da je plastika na tako visoki temperaturi že na robu "mehčanja", zato je pametno strojček takoj po končanem pre-tiskanju ugasniti, ker najbrž ne bo zdržal celodnevnega delovanja (grelci namreč dosežejo notranjo temperaturo blizu 400 stopinj C.
Za ostala vprašanja sem na voljo tu.

Edini minus vsega skupaj je termometer, ki ga morate imeti. Poizkusil sem tudi z brezkontaktnim, vendar je kazal vse prej kot temperaturo (niti na aluminiju, niti na grelcih ni bil niti približno blizu!!!) Zato sem si moral izposoditi malo boljšega.

Adi


Nazadnje urejal/a s55m Pon Feb 12, 2007 10:41 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sulc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Jan 2005 20:34
Prispevkov: 473
Aktiv.: 2.13

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 12, 2007 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Foto papir samo potegneš stran. Ne rabiš namakati v vodi, prav tako se ti papir in barve ne lepijo na vezje, kar se pri papirju iz revije dogaja. Sam sem za vezja porabil ravno en zavitek Epsonovega glossy papirja, tako da govorim iz prve roke.
_________________
LP Aljaž
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 12, 2007 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aljaž, jaz sem poizkusil z epsonovim in ko ga odtrgam stran, gredo tudi piste Sad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 12, 2007 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz zaenkrat porabljam plastifikator v njegovi osnovni funkciji.
Edino, kar sem predelal je, da sem grelec vezal preko dodatnega stikalca.
Tako lahko grelec izklopim, motor pa se vrti in lepo enakomerno ohlaja valja.
Imam pa poceni "Breskvico" iz Sp*ra.
LP,
Igor

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sulc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Jan 2005 20:34
Prispevkov: 473
Aktiv.: 2.13

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 13, 2007 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž premalo pogreješ in pritisneš. Moraš res na hitro zagret in močno pritisniti. Sam uporabljam likalnik nekje na začetku temperature za platno in dosegam skoraj perfektne rezultate. Se pa cel obesim na likalnik in toliko časa drgnem da je papir že malo rjav. Steklo mi ni še nikoli, edino robovi ostanejo na papirju, če ni dosti segreto ali pritisnjeno.
_________________
LP Aljaž
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 13, 2007 3:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsekakor, četudi uspe, je to dražja oblika izdelovanja tiskanine. Mene je prepričal kataloški papir Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker sem tak človek, da ne verjame dokler ne poskusi, sem vzel pot pod noge (čitaj:aktiviral sina za šoferja) in se odpeljal do s55m.
Moram reči, da sem bil hudo pozitivno presenečen nad postopkom. Zdelo se mi je kar neverjetno, da je toner tako trpežna stvar.
Ja v redu, v redu prepečen na 220°C in tako dalje, ampak, da lahko z zobno ščetko drsaš po njem je bilo pa tudi zame preveč. Lak je precej bolj občutljiv.
In ker sem pač nejeverni tomaž, sem s seboj vzel ključek z datotekami za izdelavo TIV .
Pa ne enostranskega ! Nekaj telovadbe je bilo preden smo porihtali, da je spodnja stran točno pod zgornjo, a nazadnje je uspelo.

Na slikah se vidi, da je potrebno še nekaj retuše. Jedkal še nisem. Kasneje priložim še to sliko.

Velikost ploščice je 145x90 mm.



cnc-ctrl1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  54.01 KB
 Pogledana:  138 krat

cnc-ctrl1.jpg



cnc-ctrl0.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  51.29 KB
 Pogledana:  63 krat

cnc-ctrl0.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sulc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Jan 2005 20:34
Prispevkov: 473
Aktiv.: 2.13

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 12:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če primerjaš ceno positiva v spreju in čas izdelave vezja, se kljub vsemu izplača. Vezje imam narejeno v manj kot 10 minutah, če se potrudim skoraj v 5 minutah. Jedkanje ni problem, saj je toner precej odporen in je lahko zmes precej agresivna, kar pohitri postopek.
_________________
LP Aljaž
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 12:44 pm    Naslov sporočila: icon_great  Odgovori s citatom

Zanimivo je tole. Ker so na tiskanini tako velike površine kot zelo tanke vezi bo z retušo verjetno kar nekaj dela. Zanimivo bi bilo videti rezultat jedkanja brez naknadnih popravkov. Zanima me pa tudi kako boš po končanem jedkanju spravil dol tako "hrustljavo" zapečen toner iz tiskanine?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2318
Aktiv.: 10.44
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 12:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, tudi sam sem bil nad zgornjim postopkom prijetno presenečen, saj sem pred časom že preizkušal podoben sistem z likalnikom.
V petek sem se spotoma oglasil še v trgovini kjer prodajajo "Rex-a" in ga na srečo dobil (zadnji kosi za 18€). Zadevo sem s pomočjo zgornjih slik uspešno predelal, ampak žal imam doma najvišji termostat za 180 st. C. Zadevo sem preizkusil in kljub nizki temperaturi postopek dela. Za testno vezje sem narisal vezi debele 6/8/10/12/20/32/40/60 MILS in skoraj ves tisk se je obdržal na vezju. Nekaj tankih vezi se mi je odlepilo, ampak mislim da je bil tu problem moja neučakanost, saj se je kasneje ko je bila zadeva ohlajena odlepilo precej bolj.
Bom v naslednjih dneh naredil še kakšen test in poročam.

P.S. Iščem termostat za 220 st. C

LP, Peter
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
(Le zakaj hudiča je grelec napajan čez eno 1N4007 diodo???)


Verjetno imata likalnika za 230V in 115V omrežje enaka grelca, le da ima 230V verzija diodo, da je grelec vklopljen le pol periode, kar zniža moč na polovico. Podobno rešitev imajo feni z dvemi stopnjami gretja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Retuše je bilo res nekaj, a ne pretirano mnogo. Na mojo nesrečo, pa sem v zagnanosti zagrabil navaden namesto vodoodporen flomaster. No vezje je kljub temu uporabno. Ni pa seveda tako kot bi lahko bilo.

Na velikih površinah mase se vidi slabost laserskih tiskalnikov, da dajo več tonerja na robove kot na površine. Tako se tu in tam vidi kaka pikica, kjer je lak najedel.



cnc-ctrl2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.4 KB
 Pogledana:  143 krat

cnc-ctrl2.jpg



cnc-ctrl3.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.72 KB
 Pogledana:  82 krat

cnc-ctrl3.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 1:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še nekaj je opazno. Predvsem tam kjer so majhni napisi. Izgleda kot da bi se toner nekoliko razlezel.

Izdelava s TIV s pomočjo fotopostopka je torej natančnejša. Tale način pa je cenejši in predvsem mnogo hitrejši, še posebej, če računamo, da moramo pri dvostranskih tiskaninah čakati, da se lak na eni strani posuši preden nanašamo na drugo stran.
Tudi problemov s prahom tu ni.

Za manj zahtevna TIV je opisani postopek zelo v redu.

Sam bom odslej delal na oba načina. V odvisnosti od potreb.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 1:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Šele sedaj sem opazil, da sem pred jedkanjem dal 2x isto sliko, le da je obrnjena za 180 °. Žal sedaj tega ne morem več popraviti. Vezja so že izjedkana in toner je pobrisan.
Toner obrišem z acetonom, a moram povedati, da gre P501 lepše in hitreje dol. Predvsem pa potem nisi podoben črncem.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 18, 2007 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PPG78 je napisal/a:
No, tudi sam sem bil nad zgornjim postopkom prijetno presenečen, saj sem pred časom že preizkušal podoben sistem z likalnikom.
V petek sem se spotoma oglasil še v trgovini kjer prodajajo "Rex-a" in ga na srečo dobil (zadnji kosi za 18€). Zadevo sem s pomočjo zgornjih slik uspešno predelal, ampak žal imam doma najvišji termostat za 180 st. C. Zadevo sem preizkusil in kljub nizki temperaturi postopek dela. Za testno vezje sem narisal vezi debele 6/8/10/12/20/32/40/60 MILS in skoraj ves tisk se je obdržal na vezju. Nekaj tankih vezi se mi je odlepilo, ampak mislim da je bil tu problem moja neučakanost, saj se je kasneje ko je bila zadeva ohlajena odlepilo precej bolj.
Bom v naslednjih dneh naredil še kakšen test in poročam.

P.S. Iščem termostat za 220 st. C

LP, Peter


Vsaj jaz ga nisem našel! Farnell ima samo 200st C in 250 st C. probal sem z 250st
vendar na žalost ni uporabno. Najdi kakršen koli termostat od likalnika ali kapilarnega od električne pečice. Opazil sem, da je regulacija skoraj nujno potrebna, ker je veliko odvisno od specifične predelave (kakšen kontakt je med termostatom in greto površino-grelcem) pa tudi od ohišja, ki mora biti predelano, da lahko vstavljamo TIV. Pri velikih vezjih je velika verjetnost, da bodo v originalu zobniki preskakovali, vezje se ustavi in možnost, da se toner razpacka je večja. (je narejeno tako, da s pritiskom na gumb ustaviš valje). Še to odpravim, pa bo skoraj popolno Smile.

Adi

P.S.
Kot stranski produkt sem meril temperaturo na konici WELLER spajkala WS50. Po napisanem na njegovi analogni skali "kiksa" za 20st C v plus (skala 150st-dejanska T 130st C). Dobro je vedeti Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Naslednja
Stran 1 od 25

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group