www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Upravljanje senzorja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 1:33 pm    Naslov sporočila:  Upravljanje senzorja Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem skupaj. Rabim pomoč pri projektu nadzora dostopa do nekega prostora. V trgovini bi nek ločen prostor želel varovati tako, da bi se ob vstopu vanj nekoga brez moje vednosti oglasil recimo piskač, ki bi ga jaz slišal.

Do tukaj vse v redu, saj je IR senzor že vgrajen in lepo deluje. Sedaj pa pridete na vrsto vi, saj se moje znanje tule konča.

Rad bi naredil sistem tako, da bi se senzor začasno izklopil, ko se mu jaz približam na recimo dva metra, ter ponovno vklopil ko se oddaljim. Ali bi tule prišel v poštev kakšen oddajnik/sprejemnik na zelo kratki razdalji, ki bi ga nosil v žepu, ali obstaja še kaj drugega?

Za kakršnokoli sugestijo, link ali načrt se v naprej zahvaljujem.

_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 5:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole se mi zdi zanimiva tema zato jo dajem v "Aktualno". Upam, da se bo razvila zanimiva debata. Potreboval bi nekaj podobnega kot deluje sistem varovanja artiklov v trgovinah, le da bi delal obratno. Ti bi moral imeti na sebi tisto stvar, ki se prilepi na artikel. Nekoč mi je "kralj" pokazal neke "gumbeke", (vrjetno gre za pasivno zadevo) ki služijo temu namenu. Kako izgleda sprejemnik nimam pojma Crying or Very sad Mogoče bo Kralj napisal kaj več o tem. Podobno glede na to kako deluje tisto varovanje v trgovinah sem nekoč odprl na EN. Debata je bila kar obsežna a koliko se spomnim je bilo zgolj "ugibanje" Confused. Tukaj imamo kar nekaj strokovnjakov z področja VF Slowfly, Branez,.. Lojz, ... Iskra .... itd. Mogoče kdo ve kako tista stvar deluje oz. kako napraviti tak sprejemnik oz. napravo, ki jo potrebuje mirkatmir
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 8:51 pm    Naslov sporočila: icon_impressed  Odgovori s citatom

Če misliš na tiste trakce , ki so na artiklih in jih mora trgovka položiti na poseben del pulta, potem imam jaz za naše "forumaše" res zanimivo temo. Mogoče je že kdo slišal za kovinsko steklo ? Pred kar nekaj deset leti se je o tem zelo veliko pisalo in eksperimentiralo , sedaj ko pa so velike firme to osvojile , pa je vse potihnilo. Eden takih stranskih produktov tega razvoja so tudi tisti trakci.
Stvar je sicer na videz enostavna , vendar pa izvedba povzroča težave.
Me zanima ali se je še kdo s tem kdaj ubadal , v stari JUGI je najdlje na tem prišel inštitut v Zagrebu.
l.P . iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 8:54 pm    Naslov sporočila:  Senzor Odgovori s citatom

Ja takole je,zadeva ki jo omenjate ni prav primerna za izklop senzorja.Te zadeve delajo pasivno in približno kot "grip dip meter".Tisti ki so se ukvarjali z radijskimi postajami že poznajo način delovanja.Menim da podrobnega opisa ni prav primerno opisovati ker niso vsi pošteni in bi lahko gdo zlorabil takšne zadeve.
Za izklop senzorja predlagam enostaven oddajnik in sprejemnik (neki podobnega kot je bilo tisto opisano v brežičnem zvoncu).
Na izhod sprejemnika je potrebno dodati flip flop in pri vsakem sprejemu kode bo naprava spremenila stanje (vklop-izklop).Moram povedati da bo potrebno dodati še zakasnitev pri vklopu ker senzor potem ko zapustimo prostor še določen čas ostane vklopljen.
Upam da bo pomagalo
Vlado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaščit je več vrst - tiste pod etiketo imajo neko tuljavo - če bom domanašel katero bom pripel - imel sem tudi en tisti velik beli gumb, ki se daje na obleke - sestra je nekoč kupila nekaj v Californija Shopu - tam kjer vozijo robo s vseh koncev. Na enem kuplenem kosu je bil tisti obsek. Trgovina ni imela tovrstne zaščite tako, da tiste stvari niso mogli snet. Sam sem se kar pošteno namučil da sem ga snel - sem ga potem tudi razkopal - moram pogledat če še leži kje v delavnici. V njem je bila le tuljava ter en kondenzator. Kralj mi je takrat kazal gumbek zelo podoben immobilizerju. Ne vem točno čemu je zadeva služila - mislim, da za indifikacijo izdelka ali uporabnika.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
...Menim da podrobnega opisa ni prav primerno opisovati ker niso vsi pošteni in bi lahko gdo zlorabil takšne zadeve. ..


Vlado,
Post ni bil postavljen s tem namenom, zato vrjetno obstajajo drugi forumi Wink
Zanimivo je kako stvar deluje. Osebno mislim pa, da razen mehanske poškodbe zaščite zloraba bolj malo možna.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mirkatmir,

Ko sem tole pisal sem se spomnil tudi na immobilizer (kodni ključ) S stvarjo sicer še nisem imel opravka, tako, da ne vem, če je dobavljiva pri nas. Poglej na microchipovo domačo stran: www.microchip.com

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kralj
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Apr 2003 20:18
Prispevkov: 196
Aktiv.: 0.88
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 9:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti gumbek na katerega je opomnil Silvo je služil enako kot brezkontaktne identifikaciske kartice za pristopno kontrolo. Tisti gumbek je imel svojo ID številko. Pod to številko pa so bili v računalniku vsi ostali podatki o uporabniku. Gumbek v velikosti kovanca za 1 Sit si preprosto dal med kovance v denarnici. Ob približanju čitalcu na cca 15-20cm je čitalec zaznal gumbek in izvedla se je predpisana akcija. To bi bilo za omenjeno nalogo seveda uporabno le precej čitalcu bi bilo potrebno povečati občutljivost. Sam gumbek je čisto pasivna zadevca. Ko sem se jaz ukvarjal z temi stvarmi sem to nabavljal pri podjetju , ki je na spodnji povezavi.

jantar

l.p.

_________________
Zakaj ljudje verjemejo, da je na nebu nešteto zvezd, ne da bi jih šteli,
če pa na klopi piše "sveže pleskano" pa morajo preverit?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 9:52 pm    Naslov sporočila:  senzor Odgovori s citatom

Silvo!Vem da post ni bil postavljen z namenom da bi gdo zlorabil opis delovanja,ampak . . .
Sam praviš da si razdrl eno priponko in da noter razen tuljave in kondenzatorja ni drugega.Če vzameš ta nihajni krog in dober dip meter iamš to napravo.Zaradi velikosti antan in še česa je tudi domet teh naprav veliko večji.
Kodni ključ ni problem narediti vendar je potrebno že poznati procesorje.Jaz sem kodne ključe delal z 1WIRE (DALLAS) elementi.Mislim da še vedno imam nekje program napisan v Bascom-u,vendar menim da je to prevelek zalogaj za tistega ki je postavil post ker že sam prizna da ne obvlada toliko da bi si rešeil zadevo .
Dajmo mu pomagat da reši svoj problem potem.
Vlado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravi immobilitzer (v osnovi se uporablja kot dodatna zaščita pred krajo avtomobila) je pasivna zadeva ter je običajno kar vlita v držalo kontaktnega ključa. Je brezkontaktna ter brez napajanja.
***Klik*** Povezava na microchipovo stran

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2004 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno danes sem prebral tisto o Amerčianih in Rusih , nalivcu katerga razvoj je trajal 10 let , porabili pa so miljone dolarjev , ter navadnem svinčniku....
Torej opažam , da se večina osredotoča na probleme , namesto na rešitve, ob tem pa komplicira do nezavesti.
Za konkretno zadevo nimam rešitve , že zaradi premalo "vhodnih podatkov".
Kot prvo , ali je prostor zaklenjen , koliko oseb ima dostop , ali je možen dostop tudi tistim , ki niso zaposleni , ali je tisti ki ima nadzor nad prostorom res vedno pri "piskaču" , torej ali bo vedno vedel ,da nekdo nepooblaščeno vstopa v prostor , zakaj mora njemu izklopiti alarm samodejno (zakaj ni mogoča uporaba enostavnih sistemov - čip kartica , kodiran daljinec , šifrator.....konec koncev lahko uporabi tudi čitalec prstnih odtisov , ali pa čitalec irisa(šarenice) desnega očesa mogoče tudi DNK analizator- (zadnje tri omenjene stvari so karikiranje , da ne bo kdo mislil , da se norčujem iz kogarkoli) , kako pomembne stvari so v tem prostoru itd....
Tudi kakšna skica tlorisa prostorov bi prišla prav.Več podatkov je na razpolago , laže je najti rešitev , ali pa vsaj razmišljati v pravo smer , potem se nekomu že "posveti" Idea
Vsekakor obstaja enostavna(poceni) in hkrati elegantna rešitev Mirkatmir-ovega problema , samo malo bolj detaljno bo ga moral opisati , ter povedati kakšno ceno je pripravljen plačati za to , oz na kakšne kompromisne rešitve je pripravljen.


lp Slowfly
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 6:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V prilogi fotografija "razkopane" zaščite, ki se daje na tekstilne izdelke ter se le ta pri blagajni s posebnim orodjem sname. Vse kar vsebuje je tuljava ter kondenzator.
Na drugi fotografiji pa je low cost zaščita, ki je skrita pod etiketo s črtno kodo. (tole je bilo prilepljeno na škatlici z DVD filmom) Po mojem mnenju je princip delovanja obeh enak, le, da se v drugem primeru zaščita na blagajni uniči. Po mojem je na vezju en šibak element - na blagajni pa pride tuljava v zelo močno magnetno polje ter tisti element skuri. Videl sem še eno vrsto zaščite - dva paralelna lističa. Tisto ne liči na kako tuljavo ter nimam pojma kako tisto deluje.



P5130126.jpg
 Opis:
Razdrta zaščita artiklov, ki je običajno nameščena na tekstil. Le ta se s posebnim orodjem na blagajni sname.
 Velikost datoteke:  413.86 KB
 Pogledana:  25 krat

P5130126.jpg



P5130122.jpg
 Opis:
Low cost zaščita pogled "pod" etiketo.
 Velikost datoteke:  403.81 KB
 Pogledana:  24 krat

P5130122.jpg



P5130124.jpg
 Opis:
Pogled "med" etiketo
 Velikost datoteke:  410.79 KB
 Pogledana:  27 krat

P5130124.jpg



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No pa sem zopet nazaj. Dostop do I-neta imam samo v službi. Zelo lepo je zjutraj pogledati, kaj vse se je dogajalo popoldan, preko noči do jutranjih ur. Forum že zelo dolgo prebiramn od začetka do konca, nekajkrat pa se tudi javim. Fantje najlepša hvala za vsa razmišljanja in predloge. Upam, da bomo kaj pogruntali.

Da malo bolj razjasnim problem. V omenjenem prostoru je majno priročno skladišče, ki naj bi bilo sicer zaprto, vendar ker je kolega malo razstresen, pušča vrat bolj ja kot ne vedno odprta. Ko streže stranki, hodi po trgovini gor in dol, druge stranke pa si med tem časom ogledujejo razstavljene artikle, ki so tudi blizu tega skladišča. Tako je velika verjetnost da kdo izkoristi nepazlivost kolega, ter "skoči" v prostor ... Sedaj sem mu izdelal IR oddajnik na eni strani in sprejemnik na drugi. Ob prehodu (prekinitvi snopa) piskač zapiska. Lepo bi bilo, da piskač ne bi piskal takrat, ko kolega vstopa v prostor ali pa se zadržuje v njem. Prostor je velikosti cca. 3 x 3 metre.

Po stroki nisem sicer elektronik, se pa "spravim" izdelat kakšno TIV (sedaj kar z CNC mašino), in spacam kaj skupaj. Začel sem nekaj malega tudi z AT89C2051 in Bascom-om. Zaradi tega sem tudi razmišljal v smeri TX / RX 433 MHz, vendar bi moral domet drastično zmanjšat. (kaj bodo sedaj rekli tisti, ki poizkušajo domet teh modulov povečati, ha ha). Dosti heca. Vsem lepa hvala zaenkrat. Verjetno bomo že kaj pogruntali, saj moramo naše možgančke imeti vselej v formi. Predlagane linke pa bom poizkusil danez malo pregledati.

_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 3:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer ni ravno štromarska rešitev , je pa enostavna in poceni . Na vrata montiraj ključavnico s sistemom kljuka- ključ (ključ z zunanje strani prostora ) z notranje strani pa močno vzmetno zapiralo. Da pa bo le vsaj malo štromarska , pa namesto navadne ključavnice montiraj električno. Odpiranje od zunaj lahko rešiš z uporabo kodiranega oddajnika , čip kartice ali kaj podobnega, znotraj , torej ob izhodu pa se odpre z kljuko.


lp Slowfly
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 5:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Very Happy Mogoče pa ta finta: v trgovini namestiš kamero in TV sprejemnik , tako da bodo stranke videle , da so "nadzirane" . Tako boš vzbudil prepričanje, da tudi ponoči ni varno "operirati" po trgovini. Z na forumu opisanimi TV odajniki , pa lahko spremljaš dogajanje v trgovini tudi na drugi lokaciji Wink
L.P. Iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group