www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Senzanje bremena
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
arthurdent
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 19 Maj 2004 19:45
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00
Kraj: Bovec

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 19, 2004 8:16 pm    Naslov sporočila:  Senzanje bremena Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Rabu bi eno pomoč Razz
Izdelujem napravico, ki bi rabila naslednje. Rad bi naredil aplikacijo, ki bi gledala, kdaj je porabnik priključen na 220V/AC; vse skupaj bi potem peljal na en vhod od uC; moja zamisel je sicer taka, da bi uporabil pač en upor od nevem, 0.5ohm, ter na njem odvzel padec napetosti, vse skupaj usmeril in prideril v ustrezen TTL nivo, jasno preko optokuplerja. Mene pa samo zanima, če je kdo to že naredil, da nebi odkrival tople vode; malce me bega dejstvo da se lahko bremena različno spreminjajo, posledično bi pa imel tudi različne padce napetosti na uporu.

Za vsako pomoč bi bil zelo hvaležen.

LP arthur

_________________
Vse električne naprave deluejejo na dim. Ko ta uide iz njih, ne delajo več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 19, 2004 9:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stvari nisem najbolj razumel. Ti bi želel videt, če je uporabnik VKLJUČEN - torej, če teče tok ? Če je le ta priključen na omrežno napetost lahko "tipaš" z vezjem omenjenem TUKAJ
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem prišel do iste rešitve upor, padec napetosti in optokopler. Sem zadevo tudi že malo testiral, sicer bolj približno, sam ledica a izhodu optokoplerja je pa vseeno svetila Wink ko je bilo breme priključeno. Se pa pri tem uporu pojavijo lahko kar velike izgube (no odvisno od bremena)

Razmišljal sem tudi o kakem Hal-senzorju, samo ne vem nič o dobavljivosti, pa tudi cena ni preveč nizka.

Na izhod optokoplerja je potrebno dat tudi kak ojačevalec, ki skrbi za ustrezen nivo signala če hočeš tako kot jaz "digitalen" izhod iz vezja.

Mislim se zadeve bolj resno lotit verjetno naslednji teden.

Silvo: tisto je menda transformator za napajanje pic-a ne pa senzor za ugotavljanje ali je ena tretja naprava prižgana. Al se da zadevo tako uporabit?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V vezje namesto merilnega upora raje daj majhen tokovni transformator (navit na majhnem toroidu) , sekundarno stran zaključi z uporom vrednosti nekaj KE , za tem usmernik , operacijski ojačevalnik , dalje pa lahko delaš kar želiš.


lp Slowfly
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 10:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo!

Ker sem pod psevdonimom arthurdent nekaj za***** v nastavitvah, mi foruma noče prikazat Shocked , zato sem se moral regoistrirati pod drugim imenom...no nč hudga. Sam sem tudi razmišljal, da bi okoli priključne žice za napajanje ovil par ovojev, se pravi da bi pobiral napetost na samem vodniku, to pa ojačal itd...pa še galvanska ločitev je že izvedena. Kaj pravite na to? Hallova sonda bi pa tudi prišla v poštev najbrž...cena pa...nekaj 100sit, do kakega jurja...
Nvem, bom še malce peksperimentiral.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisto okrog same žice bo bolj težka. Poskusi tako kot sem napisal v prejšnjem postu-tokovni transformator.
Hall senzor , pa mislim da tudi ne bo najboljša rešitev , potrebuješ namreč sorazmerno močno magnetno polje , da ga prožiš.

Kar se tiče teksta v tvojem podpisu , pa si oglej tole http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=58&start=60
post št. 7 na tej strani , dogajalo pa se je zares!


lp Slowfly
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 1:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem malo študiral tokovne transformatorje in se mi zdijo bistveno boljša tešitev kot upor. Sploh, ker imam lahko v določenih primerih precej velike tokove (4A). Izgube se tako lahko precj hitro precej povečajo. Problem pa mi povzročajo jedra. Kje to dobit oziroma kdo bi znal kaj takega navijat?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
osmica
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Maj 2004 21:16
Prispevkov: 377
Aktiv.: 1.69
Kraj: savinjska

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nekje se mi zdi da sem videl shemo, ki ima tri diode vezane zaporedno na katerih je padec napetosti s katero proži optokupler. V obratni smeri ima eno diodo, da prevede drugo polperiodo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmica
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Maj 2004 21:16
Prispevkov: 377
Aktiv.: 1.69
Kraj: savinjska

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 3:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

na diodah je padec napetosti neodvisen od toka
(mislim da nisem v zmoti)
LP Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 4:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole kar je napisal osmica se mi zdi uporabno, enostavno ter delujoče.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 11:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj se jaz nisem spomnil tega? Embarassed

Bom jutri preizkusil.

Čeprav v mojem primeru tole verjetno ne bo delovalo, ker je naprava enkrat prižgana torej kuri 1-2,5A drugič pa je v stand-by-u pa pokuri 0,2A. Ta tok je pa še vedno dovolj velik, da bi se na diodi pojavil padec 0,7V. No bom videl jutri.

Vseeno hvala za vse ideje!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 24, 2004 4:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo!

Zahvaljujem se vsem za konstruktivne predloge! Mislim, da tale varianta z diodami je zame kot nalašč. Zadosti enostavna in poceni. Testiral sem pa tudi že.

Tako da zadeva deluje. V bistvu rabim samo da mi preverja prisotnost bremena. Drugo bi bilo, če bi rabil vedeti vrednost toka, ki teče čez breme. Pol bi bilo treba komplicirati s tokovnimi trafoti al pa z merjenjem padca na uporu. Ta z diodami je pa enostavna. Sej...več glav več ve.

LP Gorazd (arthurdent)

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 24, 2004 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za relativno majhne obremenitve , je to vsekakor zelo elegantna rešitev , pri večjih tokovih pa se znajo diode že kar solidno greti , tudi padec napetosti ni zanemarljiv. Pri uporabi tokovnega transformatorja , padca napetosti praktično ni , greje se tudi nič , izkoriča pa se v tem primeru dejstvo , da se v premalo obremenjenem sekundarnem navitju inducira relativno visoka napetost , tokovni trafo v tem primeru ne deluje kot pravi (merilni) tokovni trafo. Ni pa tak trafo nobena znanost. Na kakršnokoli toroidno feritno jedro naviješ nekaj deset ovojev lahko zelo tanke žice. S tem si naredil sekundar. Kot primar pa naviješ nekaj ovojev žice preseka , primernega obremenitvi. In to je to.


lp Slowfly
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 25, 2004 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slowfly živjo!

Bom preizkusil obe varianti, samo čas si moram vzeti.Čim končam ta projekt na katerem delam, ker ga moram dokončati, si bom vzel čas za eksperimentiranje.
Vsekakor je tvoja varianta najbrž bolj elegantna tudi če bi želel preverjati koliko toka breme vleče, je pa varianta z diodami cenejša in enostavnejša. Tole bom moral še tehati.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fricky
Član
Član



Pridružen-a: Pon 22 Sep 2003 15:37
Prispevkov: 257
Aktiv.: 1.15
Kraj: Ribniško Pohorje

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2004 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz se spomnim tistega vezja z diodami, bilo je namenjeno za izklop monitorja ko vgasneš računalnik, seveda še za prastare monitorje ki niso imeli power safe funkcije.Mogoče v svet elektronike??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group