www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo zalite elektronike generatorja v smolo
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
R.P.
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Apr 2005 19:26
Prispevkov: 98
Aktiv.: 0.44
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2008 10:36 pm    Naslov sporočila:  Popravilo zalite elektronike generatorja v smolo Odgovori s citatom

Trifaznem generator je kar na enkrat začel dajati previsoko napetost in sicer namesto 380V cca 500V. Napaka je na regulatorju (reglerju) vzbujevalnega navitja, ki ga na polno vzbuja ne glede na obremenitev.
Ko sem snel regulator sem takoj videl da je zažgano ohišje ter da je tam zoglenela masa z katero je zalit v tem delu.
Sedaj pa me zanima kako bi odstranil to maso z katero je zalit računalnik.
Oziroma še rajši bi videl da bi dobil regulator kot rezervni del a kaj ko ni na generatorju nobenega imena proizvajalca če pa iščem pod oznako EF5500 najdem sicer Yamaho vendar če bi bil generator res Yamahin bi to tudi napisali.
Če je generator komu znan in ve kje bi se dalo dobiti regler bi mu bil zelo hvaležen za pomoč, prav bi pa prišel tudi kak namig kako odstraniti maso z katero so zalita vezja.



IMG_2059.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.8 KB
 Pogledana:  28 krat

IMG_2059.JPG



IMG_2060.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  25.89 KB
 Pogledana:  14 krat

IMG_2060.JPG



IMG_2061.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  28.35 KB
 Pogledana:  10 krat

IMG_2061.JPG



IMG_2062.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  916.79 KB
 Pogledana:  41 krat

IMG_2062.JPG



_________________
Rešitev problema spremeni bistvo problema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2008 11:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bauhaus varianta?
Vidim, da si se popravila lotil po metodi "brute force" Če boš tako nadaljeval, vzemi raje macolo v roke!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2322
Aktiv.: 10.41
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2008 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je zalito s smolo lahko poskusiš zadevo namočiti v nitro za nekaj dni, če se bo masa zmehčala jo lahko previdno odstraniš.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.95
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 12:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta smola je videti zelo velike trdote, mislim, da z nitrom ne bo šlo...ahko pa se motim. Jaz sem enkrat potopil soft-start vezje od malih brusilk v nitro, tista smola se je pričela lepo krušiti šele po mislim da 4. dneh.

Če nitro ne uspe, poskusi z visoko temperaturo (200°C), opazuj vsakih 15 min, da vidiš kaj se dogaja.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Speed King
Član
Član



Pridružen-a: Tor 19 Okt 2004 0:49
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.52
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 2:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne bo drugače, pojdi s starim na yamahin servis, pa poglejte če obstaja kaj podobnega. Znak na agregatu je yamahin, lahko je kakšna kopija.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.06
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po lomu na sliki sodeč je ta plastika zelo trda. Če jo popraskaš z izvijačem, skoraj ne naredi praske? Lahko poizkusiš z nitrorazredčilom. Ali pa z segrevanjem z fenom ali na plin. Če nitro ali gretje ne pomaga, lahko praskaš z ostro konico.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.19
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole boš težko popravil.
Firma pa je Yamaha, kar se vidi po njihovem logotipu. Povprašaj na servisu, za koliko ti prodajo regulator.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.65

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Logo je kopija Yamahe, torej bo prava firma kvečjemu kaka Yahamaha Wink
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 3:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če Rejbnčan ne bi odprl dvakrat isto temo, z enako vsebino....bi že videli, da ta reč ni šla niti mimo Yamahe.

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=9942

Yamahin logo zgleda tako.



Tale Jamahajaha, pa tako.

Agregat so kitajčki ponaredili enako bedno, kot logotip!



Jamahajaha.JPG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Jamahajaha.JPG
 Velikost datoteke:  14.21 KB
 Downloadano:  255 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DrRogla
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 18:00
Prispevkov: 336
Aktiv.: 1.51
Kraj: Hrastnik, Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kopija pa še to ne dobra Wink
_________________
LP, Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
R.P.
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Apr 2005 19:26
Prispevkov: 98
Aktiv.: 0.44
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2008 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res mi je uspelo dati isto temo na forum, kar je bil splet neugodnih okoliščin.

Zadevo mi je uspelo nekako spravit v shemo.
Pri spravljanju elementov iz smole sem kar nekaj elementov poškodoval ali pa so se oznake iz elementov prenesle na smolo tam pa so se deformirale in so postale slabo prepoznavne, tako da sedaj nisem prepričan če sem vse pravilno narisal.
Najbol me muči zener dioda ZD2, ta ni prevajala v inverzni smeri do cca 150V nakar jo je nenadoma prebilo čeprav jo nebi smelo tako da ne vem če je res 150V ali sem jo pregrel in je spremenila karakteristike.

Vezje sem tudi sestavil nazaj in preizkusil na mizi.(oznake na shemi niso iste kot na ploščici)
Namesto navitja za napajanje vzbujanja sem dal varijak in nastavil napetost na C2 na 160V namesto vzbujevalnega navitja sem dal 60W 220V žarnico namesto kontrolnega navitja pa sem dal usmernik.
Žarnica sveti do napetosti usmernika 13,7 oziroma do 16,7 odvisno od položaja TR1, ko pa napetost pade pod to mejo zasveti nazaj.
To je sicer pravilno, le funkcija uporovnega delilnika R6, R4 z T2 mi ne gre v račun. T2 naj bi začel prevajati ko naj bi napetost na C2 dosegla cca 27V a pri tej meji se ne spremeni nič.
Torej če se komu da pogledat shemo in zna izračunat ZD2 bi mi zelo pomagal.
Pa še to R8 je 1 Ω



Novi elementi.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  88.58 KB
 Pogledana:  78 krat

Novi elementi.jpg



Shema.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  88.17 KB
 Pogledana:  240 krat

Shema.jpg



_________________
Rešitev problema spremeni bistvo problema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.95
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2008 11:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

6.2V

Glede na datasheet obeh tranzistorjev bi raje dal zener 6V namesto 6.2V za oba tranzistorja.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
R.P.
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Apr 2005 19:26
Prispevkov: 98
Aktiv.: 0.44
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 03, 2008 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po analizi vezja in merjenju napetosti na ZD2 sem čedalje bol prepričan da je bila tu navadna 1N4148. Pa tudi napetost preboja bo prava 100V max inverzna napetost, meni pa je prebila malo pod 150V čeprav jo nebi smelo. Pa tudi funkcija T3 v shemi se mi ne zdi smiselna in mislim da bi bilo prav če bi obrnil B in C in bi dobil povratno vezavo.
Če obrnem B in C T3 dobim histerezo preklopa, in sicer žarnica ugasne ko prekorači napetost kontrolnega navitja 15,7V in se ponovno vklopi ko pade napetost pod 13,7V.

Kaj mislite je spremenjena shema prava ali sem ga še kje polomil.



Shema1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  91.48 KB
 Pogledana:  112 krat

Shema1.jpg



_________________
Rešitev problema spremeni bistvo problema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matkovic
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Nov 2008 17:07
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: KP

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 30, 2008 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker imam tudi jaz pokvarjeno elektroniko, me zanima če ste uspeli popraviti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pegla
Član
Član



Pridružen-a: Sob 01 Nov 2003 17:32
Prispevkov: 284
Aktiv.: 1.27
Kraj: Sv.Anton

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 30, 2008 10:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na agregatih Hercules 2kW ki se jih dobi Bauhausu sem elektronik kar nekaj popravil.

Prvo elektroniko ko sem pobral dol smolo sem jo kar precej uničil.
Smolo sem jo pobral tako, da sem z spajkalnikom na vroči zrak smolo segrevlal
in luščil dol z iglo za šinat žimnice. Na tej elektroniki sem ugotovil kaj je crkovalo
in ostale so bile veliko lažje za popravilo.

Ostalie sem poreskal z spodnje strani ploščice v predelu kjer je crknila zener dioda
in jo zamenjal.

V planu imam tudi samogradnjo take elektronike, ker to zelo crkuje.

_________________
L.P.PEGLA
Nikoli ni tako dobro, da ne bi bilo lahko boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group