www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

FM in AM signal - razlaga?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7831
Aktiv.: 32.97
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 25, 2011 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če nekaj ne razumeš, rabiš prevajalnik in ti si ga očitno našel (Metzgerjev priručnik).
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 13.10
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 25, 2011 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prevajalnik za slike sva omenjala BraneZ in jaz, ker sva oba zelo izkušena, in ker oba veva kako stvari gredo. Beri priročnik.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 600
Aktiv.: 3.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Alex17 je napisal/a:
Nosilna frekvenca (tista, ki jo nastaviš na radiu) je okrog 100MHz. Okrog te frekvence "pleše" signal v ritmu zvoka. Slišne frekvence zvoka so pa od 20Hz do 20kHz. Sprememba nosilne frekvence je torej minimalna.


Odmik frekvence od nosilne frekvence pri FM nima nobene veze z avdio frekvencami. Pri FM se frekvenca odmika od nosilne frekvence glede na amplitudo avdio signala, kolikšen je ta odmik je pa za vsako frekvenčno področje -band- predhodno dogovorjeno kar imenujemo frekvenčna deviacija, pri radiu je ta širina 150kHz kar pomeni +- 75kHz.
Pri AM se pa glede na amplitudo avdio signala spreminja amplituda nosilne frekvence, glede na frekvenco avdio signala se pa spreminja odmik spodnje in zgornje bočne frekvence ki sta poleg nosilne frekvence. Obstajata še dve vrsti amplitudni modulaciji, to sta USB (upper side band) ki jo dobimo če z filtri odrežemo nosilno frek. in spodnjo bočno frek. in LSB (lower side band) ki jo dobimo če odrežemo nosilno in zgornjo bočno frek.

Tukaj je bolj razloženo in to v slovenščini - http://www1.scptuj.si/~brlubec/EVN/EVN3_povzetki%20snovi/d_a_modulacije.doc

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 600
Aktiv.: 3.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 4:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še nekaj sem se spomnil.
Moderatorja bi prosil če odstrani vse te pisarije okoli prevajalnika za slike ker so totalno off topic.
Upam da mi Branez ne bo zameril, gre namreč za korektnost ki naj bi se izvajala na forumu.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.02
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 7:44 pm    Naslov sporočila:  Modulacija za gospodinje Odgovori s citatom

USB in LSB imata skupno ime SSB (Single Side Band - enojni bočni pas).
Še nekaj malenkosti v zvezi z modulacijo, ki jih je dobro vedeti:
S čistim sinusnim signalom (z eno samo frekvenco) ne moremo prenesti nobene informacije. Tistemu ki bi sprejemal tak signal povemo samo kje se nahajamo in s kakšno močjo razpolagamo.
Če nam to ni dovolj in hočemo prenesti tudi druge koristne informacije, moramo naš sinusni signal nekako spreminjati. Za to imamo na razpolago več možnosti. Lahko ga samo občasno vklapljamo in izklapljamo (CW). Lahko pa spreminjamo eno od treh osnovnih značilnosti sinusnega signala: amplitudo, frekvenco ali fazo.
Tako dobljeni modulirani signal lahko analizirmo na dva načina: kot časovni potek napetosti ali jakosti elektromagnetnega polja, ali kot frekvenčni spekter. Moramo se zavedati da gre v obeh primerih za eden in isti signal, samo da smo ga matematično opisali na drugačen način. S pomočjo matematike lahko kadarkoli pretvorimo en opis v drugi in nazaj ker sta si oba enakovredna. To je tako kot da bi razdalje pretvarjali iz milj v kilometre in obratno. Seveda se bomo vsakokrat odločili za tak pristop ki nam bo bolj ustrezal in nam bo povedal točno tisto kar rabimo.
Na sprejemni strani imamo dodatno omejitev: Teoretično, kaj šele praktično, ni možno izdelati takega filtra (sprejemnika), ki bi sprejemal eno samo frekvenco. Nujno moramo sprejemati neki ožji ali širši frekvenčni pas. Praktično prilagodimo širino pasu sprejemnika oddajnemu frekvenčnemu pasu, tako da sprejemamo informacijo v celoti.
Čim širši je frekvenčni pas s katerim razpolagamo, toliko večjo količino informacij lahko prenašamo v enoti časa. Lahko govorimo o širini prenosnega kanala.
Pri amplitudni modulaciji lahko večamo stopnjo modulacije toliko časa dokler nam ovojnica ne doseže ničle. To je 100% modulacija. Če bi poskusili naprej večati globino modulacije, bi že na oddajni strani prišlo do popačenja. Stopnja modulacije ne vpliva na širino pasu, zato dosežemo optimalni rezultat če se približamo 100%.
Drugače je pri frekvenčni in fazni modulaciji. Modulacija tukaj ni navzgor fizikalno omejena. Če rečemo da je signal ferkvenčno 100% moduliran, to pomeni da se držimo dogovora o maksimalni dovoljeni frekvenčni modulaciji.
Frekvenčna in fazna modulacija sta si zelo "v žlahti". Posledica frekvenčne modulacije je nujno tudi fazna modulacija in obratno. Eno modulacijo lahko z enostavnim RC vezjem po potrebi pretvorimo v drugo.
Še ena zanimivost v zvezi s frekvenčno modulacijo:
Pri amplitudni modulaciji je spekter moduliranega signala dvakrat širši od same modulacije. Nekdo bi lahko prišel na idejo da z uporabo frekvenčne modulacije zoži nujno potreben prenosni pas. Poskusil bi z avdio signalom pasovne širine 20-20.000 Hz modulirati na priner nosilec f=1MHz s spremembo nosilne frekvence za deltaf=2kHz. Tako bi zasedel frekvenčni pas širine samo +/- 2 kHz = 4kHz, prenašal bi pa modulacijo vse do 20 kHz! Smile
Hitro se lahko prepričamo da tako ne gre. Če poiščemo spekter takega signala, dobimo cel kup harmonskih frekvenc, ki se periodično ponavljajo nižje in višje (levo in desno) od nosilne frekvence. Zaključek: namesto da bi zožili potreben frekvenčni pas, smo dosegli ravno nasprotni učinek! Sad Liar

_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
luksorzi
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Jun 2011 18:32
Prispevkov: 105
Aktiv.: 0.61
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2011 6:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za tole. Beem tisto knjigo, vendar mi je malo smotano brat v el. obliki Shocked , tako da si moram zrihtat tiskano .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 8 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group