 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
rplink3r Član


Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02 Prispevkov: 507 Aktiv.: 2.27 Kraj: Levec
|
Objavljeno: Čet Feb 10, 2022 3:47 pm Naslov sporočila: Regulacija obratov enofaznega 230V 100W ventilatorja |
|
|
Regulacija obratov enofaznega 230V 100W ventilatorja z trofaznim frekvenčnikom.
Imam par konvektorjev v katerih imam samo 3 stopnje hitrosti, zadevo bi rad nadgradil z brezstopenjsko regulacijo.
Nekaj sem bral na to temo, da naj bi šlo, vendar ni nič definitivnega.
Večinoma kar priključijo na dve faze od treh na frekvenčnem pretvorniku, nekateri odklopijo kondenzator in pomožno navitje priključijo na tretjo fazo.
Glede na to, da bom zaradi renovacije konvektorje razdrl in očistil, bom v motor vgradil tudi temperaturne senzorje, da se nebi pregrelo.
Ima kdo glede tega kakšna priporočila, izkušnje? _________________ "The statement below is false."
"The statement above is true." |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
SimonS Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18 Prispevkov: 4769 Aktiv.: 20.12 Kraj: Kobarid
|
Objavljeno: Čet Feb 10, 2022 5:38 pm Naslov sporočila: |
|
|
Glede priklopa 1F motorja na frekvenčnik zna biti malo problem. Ne dovoli vsak tega, ker merijo tok po fazah in se hitro izkašnja, da tu nekaj ne štima.
Če ti opcija z tirakom ni všeč ti predlagam, da kupiš ustrezni 3F motor. Cene niso visoke. _________________ Lep dan
Simon |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Silvo Moderator


 
Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09 Prispevkov: 14673 Aktiv.: 61.91 Kraj: Koroška-okolica Dravograda
|
Objavljeno: Čet Feb 10, 2022 6:36 pm Naslov sporočila: |
|
|
Citiram: |
Nekaj sem bral na to temo, da naj bi šlo, vendar ni nič definitivnega.
Večinoma kar priključijo na dve faze od treh na frekvenčnem pretvorniku, nekateri odklopijo kondenzator in pomožno navitje priključijo na tretjo fazo. |
Morda to dela s kako lowkost varianto ki nima vsaj osnovne zaščite? Frekvenčniki kot prvo čuvajo sebe potem pa še motor. Kot je napisal Simon - večina frekvenčnikov "ugotovi", da je z motorjem nekaj narodbe, če ni simetrične obremenitve na vseh fazah oz je kak vodnik na motor prekinjen in da frekvenčnik v napako. _________________ lp
Silvo |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Profesor Einstein Član


Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13 Prispevkov: 1437 Aktiv.: 6.30 Kraj: Rogaška Sl.
|
Objavljeno: Pet Feb 11, 2022 12:26 pm Naslov sporočila: |
|
|
Če imaš 3 enofazne motorje bi pa mogoče šlo na frekvenčnik.
lp. _________________ --
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain) |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
sebaveh Član


Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51 Prispevkov: 1671 Aktiv.: 7.88 Kraj: Slovenska Bistrica
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
rplink3r Član


Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02 Prispevkov: 507 Aktiv.: 2.27 Kraj: Levec
|
Objavljeno: Sob Feb 12, 2022 10:28 pm Naslov sporočila: |
|
|
Zadevo sem kar preizkusil in nekako deluje,
Trenutno sem preizkusil princip direktno med dve faze frekvenčnika, pri katerem sem moral dati na pravi dve fazi, ker zgleda na teh dveh meri tok, kot že napisano.
Hočem narediti low cost, pa da dolgoročno nebi zakuril zadeve. To so kasetni konvektorji za katere nisem našel 3F motorjev.
Preizkusil sem tudi 3 fazni priklop namesto kondenzatorja, pomožno navitje sem zvezal na tretjo fazo frekvenčnega pretvornika. Pri tem načinu je bil viden večji navor motorja pri nižjih frekvencah.
Sedaj bom razdrl in integriral temperaturni senzor v stator, da vidim koliko se greje pri namenski uporabi brez in pri tej čarovniji z frekvenčnikom.
Uporabljen frekvenčnik je kitajec 2.2kW kar je malo več kot je treba, ampak to je bilo pri roki.
Video delovanja zadeve na 3 faze frekvenčnika:
https://www.idrive.com/idrive/sh/sh?k=t8y6v9p7i2 _________________ "The statement below is false."
"The statement above is true." |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 497 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|