www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Centrifugalno stikalo EV-31 Elektrokovina popravilo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 344
Aktiv.: 1.54
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2024 9:29 am    Naslov sporočila:  Centrifugalno stikalo EV-31 Elektrokovina popravilo Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Imam 2 vodni črpalki EV31, proizvajalca Elektrokovina.

Na obeh je v okvari centrifugalno stikalo, ki ne izklopi zagonskega kondenzatorja, ko doseže motor nazivne obrate.
Motorja sem delno razstavil, zdaj pa ne vem, ali lahko pokrov motorja preprosto snamem z osi rotorja na strani stikala?
Na internetu ne najdem postopka. Po slikah stikal sklepam, da je fiksirano na os rotorja in na pokrov motorja...



20240503_201951.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.38 MB
 Pogledana:  2 krat

20240503_201951.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.86
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2024 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz sem podoben primer rešil z zunanjim časovnim relejem kateri po približno 3s izklopi zagonski kondenzator, je pa bila napaka, da je motor mrmral, ni zaganjal s kondenzatorjem. Na sklopki ni bilo več sklenjenega kontakta. Motor se v mojem primeru zaganja skoraj brez obremenitve. Tako da nisem razdiral el.motorja.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 344
Aktiv.: 1.54
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2024 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V eni od tem, kjer se je debatiralo o elektromotorjih, sem zasledil nasvet, ki ga je dal Silvo; da je potrebno motor previdno dat narazen, saj se lahko poškoduje centrifugalno stikalo.

Takoj sem en motor (slika v prejšnem postu razdrl). Brez, da bi kaj poškodoval. Kontakt stikala je precej načet... Verjetno se ta del da menjat. Zdaj ne vem, kje ga pri nas nabavit.

Mogoče je res bolje dodati zunanji rele, saj se mehanizem stikala zelo sliši med delovanjem motorja. Verjetno je tudi tu prisotna obraba.
Ležaji motorja in črpalka so brezhibni.

Mogoče ima kdo nasvet, kaj uporabiti za zakasnitev izklopa kondenzatorja ob zagonu motorja namesto centrifugalnega stikala? Kakšen rele? Se dobi že gotova rešitev?

Tole ni ravno v moji redni delovni domeni, moram pa uredit dovod vode na vikendu.



20240504_200216.jpg
 Opis:
Mehanizem centrifugalnega stikala.
 Velikost datoteke:  3.56 MB
 Pogledana:  4 krat

20240504_200216.jpg



20240504_200228.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.25 MB
 Pogledana:  3 krat

20240504_200228.jpg



20240504_214329.jpg
 Opis:
Demontiran kontakt stikala.
 Velikost datoteke:  3.43 MB
 Pogledana:  4 krat

20240504_214329.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 344
Aktiv.: 1.54
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2024 10:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
jaz sem podoben primer rešil z zunanjim časovnim relejem kateri po približno 3s izklopi zagonski kondenzator, je pa bila napaka, da je motor mrmral, ni zaganjal s kondenzatorjem. Na sklopki ni bilo več sklenjenega kontakta. Motor se v mojem primeru zaganja skoraj brez obremenitve. Tako da nisem razdiral el.motorja.


Ali nam lahko poveš, kakšen rele si uporabil? Mogoče pa je uporabna varianta tudi za moj problem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 176
Aktiv.: 5.86
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2024 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam uporabljen iskrin časovni rele CRT55 z nastavljivim časom do 10s v podnožju poleg ostalega krmilja, ker je to na vrtalnem stroju. Uporabi se lahko tudi drugi časovni rele z napajanjem 240V AC z zakasnjenim izklopom. Sedaj so na voljo več funkcijski časovni releji, obstajajo tudi zagonski kondenzatorji z vgrajeno elektroniko za samodejni izklop, ne vem pa kje so dobavljivi. Slednje sem enkrat zasledil na pogonskem el motorju na dvostebernem dvigalu.


h_zramf011--_en.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  h_zramf011--_en.pdf
 Velikost datoteke:  364.01 KB
 Downloadano:  2 krat


_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 582
Aktiv.: 2.82
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2024 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem podobno zadevo rešil z zamenjavo kontaktov. Iz enega releja sem pobral kontakte in jih zamenjal na tem stikalu. Dobiti moraš približno velikost kontaktov. Seveda je najbolj važna debelina kontaktov zaradi kontaktnih razdalj pri razklenjenem stikalu. Če poslikaš bolj detaljno stikalni del in pomeriš dimenzije kontakta, ti mogoče lahko priskrbim kake ustrezne kontakte. Imel sem tudi nove posrebrene kontakte z nastavkom za kovičenje ( bilo je za 16A, vendar ne vem če bi jih še našel v mojih ropotijah). Pri meni so bili prikovičeni na vzmetno pero in sem jih odvrtal in nakovičil nove. Zadeva deluje bp že nekaj let.
LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7779
Aktiv.: 34.76
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2024 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.elkomb.si/izdelki/crpalke/crpalke-za-cisto-vodo/

Piše:"
Imate vprašanje?
Z veseljem priskočimo na pomoč!"

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 582
Aktiv.: 2.82
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2024 2:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel nekaj vzorcev omenjenih kontaktov.

LP Brane



20240505_100710.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.64 MB
 Pogledana:  3 krat

20240505_100710.jpg



_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1619
Aktiv.: 8.14
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2024 7:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če motor zaganjaš ročno - brez plovca - potem lahko uporabiš tudi ročno stikalo s tipkalno "start" pozicijo, podobno kot start ključavnica pri avtu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 344
Aktiv.: 1.54
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2024 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
https://www.elkomb.si/izdelki/crpalke/crpalke-za-cisto-vodo/

Piše:"
Imate vprašanje?
Z veseljem priskočimo na pomoč!"


Hvala za podane informacije.

BraneZ tu jih bom danes kontaktiral.

Glede na to, da so deli centrifugalnega stikala precej obrabljeni, požrti od medsebojnega trenja in da so ležaji že bili na eni strani odprti in dodatno mazani, se nagibam k varianti menjave ležajev motorja, menjavi tesnil črpalke (preventivno) in nadomestitvi centrifugalnega stikala z zunanjim relejem.

Črpalka je vezana na 200l bojler - hidrofor varianta in jo vklopi tlačno stikalo na bojlerju, ko pritisk vode pade na 1 bar.

Želim obdržati avtomatski sistem vklopa črpanja, zato varianta s stikalom ni možna izbira ( samo v skrajni sili).

Prigradnja zunanjega releja bi po moji logiki tudi olajšala morebitne bodoče servisne posege.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 99 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group