www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Katera barva je za hlajenje najboljša?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 12:18 pm    Naslov sporočila:  Katera barva je za hlajenje najboljša? Odgovori s citatom

Zanima me, s katero barvo je najboljše prebarvati vroče telo (konkretneje cilinder od mopeda), da se bo kar najbolje hladilo. Črna? Siva? Katera druga?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
trobida
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Jul 2006 12:13
Prispevkov: 1250
Aktiv.: 5.41
Kraj: Savinjska dolina-okolica Gornjega Grada

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 1:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja najbolje se obneseta črna ali siva. Jaz ponavadi moja telesa prebarvam na črno ali pa jih pustim takšne kot so.
_________________
Lp

Tomaž, S57KO
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3365
Aktiv.: 14.17
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 1:22 pm    Naslov sporočila:  Mislim, da sama barva kot barva ne vpliva Odgovori s citatom

Mislim, da sama barva kot barva ne vpliva na odvajanje toplote, bodi bela ali črna.
Barva kot barva ima pomen pri vpijanju toplotnih žarkov, ki pridejo iz okolice.

Seveda pa je barva, ki jo naneseš na cilinder motorja neka plast materijala, ki lahko bolj ali manj prevaja toploto oziroma bolje rečeno bolj ali manj zavira prehod toplote iz cilindra na zrak. Zato se bo cilinder nabolje hladil, če bodo rebra cilindra direktno na zraku in čista vseh prašnih in oljnih delcev.

Nisem praktik, to kar sem napisal je samo moje razmišljanje o stvari.

_________________
Nihče ni za vojno in vsi so za mir,
vsi so za bratstvo, nihče za prepir.
Od same ljubezni vsak čas na granatah
bo vtisnjeno geslo: "Darilo za brata"
Janez Menart
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 20.95
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 1:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za ta namen je najboljša črna eloksacija. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 23.52

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi ce bi barva bolje odvajala toploto kot zrak, bi se z dodajanjem barve povrsina telesa (hladilnih reber), ki je v stiku z zrakom, najbrz nekoliko zmanjsala (zagotovo pa se ne bi opazno povecala), poslabsal pa bi se tudi pretok zraka med rebri zaradi vecje debeline,, na zunanji strani pa je se vedno zrak, torej bo odvajanje toplote pri enaki povrsini enako dobro *samo*, ce barva prevaja toploto boljse kot zrak, sicer pa bo hlajenje slabse. Ker prakticno ni moznosti, da bi se hlajenje tako izboljsalo, ti predlagam, da pozabis na tovrstne otrocarije in pustis material tak kot je - nepobarvan. Ce na vsak nacin hoces odtenek, ki ne izgleda kot konzerva rib, potem ga daj eloksirati (tako se ne bo hlajenje nic poslabsalo).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roby
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Avg 2003 15:29
Prispevkov: 244
Aktiv.: 1.03

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 2:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Barva

Nazadnje urejal/a Roby Pon Avg 06, 2007 8:28 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KRAPman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2005 14:35
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.48
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko smo že ravno pri tej temi, še mene zanima eno vprašanje. In sicer v zvezi z eloksiranjem. S čem se eloksira, se ta značilno črna barva ki se uporablja za hladilna telesa da kje kupiti, ker nikjer še tega nisem videl (ali pa da se nisem dovolj zavzel Rolling Eyes )? Je kakšna posebna tehnika za to al se da to "kar po domače" z čopičem? Kaj pa material nanosa aluminij ali možno tudi na kaj drugega? Pa cena cca. za m^2?


Lp, se zahvaljujem za odgovore
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zcetrt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Dec 2005 11:29
Prispevkov: 275
Aktiv.: 1.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 4:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Le razmišljam...

Črno telo (fizikalno gledano) je telo, ki vso prejeto toploto izseva. Če torej z barvo, ki bo boljši približek črnemu telesu, kot je osnovni material, prebarvamo površino, se bo barva segrela in poleg izmenjave toplote z okolico (zrak) le to tudi izsevala. Vendar pa je tu bolj kot optična barva pomembna vrsta oz. sestava barve.

Ampak, če prebarvamo telo z barvo, ki je približek črnega telesa, bo telo tudi več toplote, ki ga "zadane", prejelo. Rebra imajo sicer veliko izsevalno površino, a sevajo tudi "druga v drugo". Tovrstna površina je bolj pomembna pri hlajenju s pomočjo izmenjave toplote z okolico.

Rezultat z nanosom snovi, ki je boljši približek črnemu telesu bi torej bilo bolj učinkovito hlajenje, če s tem ne bi zmanjšali pretoka zraka med rebri.


Upam, da nisem brcnil mimo...

_________________
4.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cilindra ne morem pustiti nepobarvanega, saj je železen in bi rjavel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 16.99
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aluminij se eloksira v množico barv. Je pa to kemičen proces kot recimo kromiranje.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 13.10
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sama barva barve nima nobene zveze s pojmom črno telo. Če je že treba kako stvar barvati in naj ta še dobro oddaja toploto, mora barva imeti čim manjšo toplotno upornost. Če to ponazorim s tem, da se tranzistor slabše hladi, ko ima podloženo sljudo, kot če je nima je vse jasno.
Eloksiranje je v tem oziru boljše, kot barvanje.


Nazadnje urejal/a borber Pon Avg 14, 2006 8:22 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KRAPman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2005 14:35
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.48
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še mogoče eno vprašanje (malo offtopic): kaj pa glede povečevanja površine hladilnega telesa? Mogoče vmešanje alu opilkov v barvo, se kaj takega splača(v smislu boljšega odvoda temp), se to uporablja?


Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 23.52

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 4:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem bos tudi poslabsal pretok zraka, tako da je to relativno ... ce je pretok slabsi, ti nic ne pomaga vecja povrsina, ce niams kam oddati toplote, ker je medij na drugi strani (zrak) ze segret.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 21.65
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 16, 2006 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mešanje opilkov v barvo ne bo pomagalo nič. Na cilindru bo samo še več barve. Ker je barva izolator toplote, bo kvečjemu slabše. Črna (temna) telesa se res bolje hladijo. Vendar pa je večina barv toplotno slabo prevodna, tako da slaba toplotna prevodnost preseže efekt sevanja črnega telesa, oziroma po pleskanju je hlajenje slabše. Ker je cilinder potrebno prebarvati zaradi korozije, ga pobarvaj z črno barvo, vendar tako tanko, kot je le mogoče (čim manj barve, tem manj izolacije...)

Pri črnih aluminijastih hladilnikih je stvar nekoliko drugačna. Hladilniki niso pobarvani, ampak eloksirani. Pri eloksiranju na hladilniku nastane sloj aluminijevega oksida. Ta je na goli aluminij kemijsko vezan in zaradi tega je toplotna prevodnost bistveno boljša, kot je pri barvi. Poleg tega je aluminijev oksid sam po sebi zelo dober prevodnik toplote.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 6 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group