 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Saran Član


Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26 Prispevkov: 729 Aktiv.: 3.66 Kraj: Zasavje
|
Objavljeno: Čet Nov 03, 2016 5:27 pm Naslov sporočila: Kakšen "dimmer" za grelec - PWM ali Triak? |
|
|
Imam keramično grelno telo, ki ima navito spiralno grelno nit. Zadeva deluje na 220VAC in je moči 300W. Za to stvar želim izdelati krmilnik moči, da bi lahko kontroliral količino toplote, ki jo element proizvede. Zanima me kakšna vrsta regulacije je bolj primerna za to aplikacijo.
Mar maj uporabim kar navadni triak (se pravi, da sinusoido vklapljam z nekim zamikom oz. pocvikam stran začetni del hriba/doline) ali bi bilo bolje uporabiti visokofrekvenčni PWM (se pravi, da napetost konstantno vklapljam in izklapljam s cca 10 do 100kHz ter nadziram duty-cycle oz. delež časa, ko je grelec vklopljen)? Za grelno telo mislim, da je oblika napetosti vseena (moč je enaka integralu krivulje oz. njeni površini z absciso), zamima me pa če bi stvar lahko povzročala kakšne znatne motnje napetosti v omrežju.
Kaj pravite ostali?
lp
_________________ Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
sscott Član

Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11 Prispevkov: 1133 Aktiv.: 5.84 Kraj: Medvode
|
Objavljeno: Čet Nov 03, 2016 5:50 pm Naslov sporočila: |
|
|
navaden dimmer za luč bo ok
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
SolarPlazma Član


Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47 Prispevkov: 175 Aktiv.: 1.08 Kraj: Bled
|
Objavljeno: Čet Nov 03, 2016 6:53 pm Naslov sporočila: |
|
|
Ravno včeraj sem si naredil regulator za 1000 W grelec po načrtu spodaj in deluje super. Triak sem vzel BTA16-600B (16A/600V).
Opis: |
|
Velikost datoteke: |
52.11 KB |
Pogledana: |
44 krat |

|
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
damo Član


Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45 Prispevkov: 2008 Aktiv.: 8.47 Kraj: Krško
|
Objavljeno: Čet Nov 03, 2016 9:06 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fazna regulacija bo kar ok. Če pa bi že rad delal PWM, se za grelce uporabi nizko frekvenco (1 ali 0.5Hz) in zero crossing SSR.
_________________ Dobrga štromarja samo slab šnops strese! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Saran Član


Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26 Prispevkov: 729 Aktiv.: 3.66 Kraj: Zasavje
|
Objavljeno: Čet Nov 03, 2016 11:26 pm Naslov sporočila: |
|
|
Že vem kako bom naredil. Frekvenca omrežne napetosti je 50 Hz oz. 100 Hz, če gledamo absolutno vrednost. Se pravi, da bo napetost spremenila predznak 100-krat na sekundo. Si napravim vezje za zaznavo zero crossing in nato štejem spremembe predznakov. V sekundi jih je 100, zato uporabim triak in ga vklopim takoj ob zero-crossingu ter držim vklopljenega toliko časa, da mi naprava prešteje določeno število prehodov, nato pa ga izklopim, dokler naprava ne prešteje do 100. Postopek nato neprekinjeno ponavljam in imam neke vrste regulacijo, kjer imam grelec vklopljen N%, kjer je N enak nastavljenemu številu zero-crossingov. Regulacijo lahko tako nastavim od 0% do 100% na 1% natančno.
Tole bi pa verjetno šlo enostavno.
_________________ Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
igor_k Član

Pridružen-a: Pon 19 Jul 2004 11:44 Prispevkov: 1011 Aktiv.: 4.27 Kraj: Rače
|
Objavljeno: Pet Nov 04, 2016 12:34 am Naslov sporočila: |
|
|
Ne vem zakaj bi se ukvarjal s štetjem period?
Nastaviš timer prekinitev na 10ms (oziroma poljubno) in potem šteješ. Ne rabiš nobenaga dodatnega vezja.
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
damo Član


Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45 Prispevkov: 2008 Aktiv.: 8.47 Kraj: Krško
|
Objavljeno: Pet Nov 04, 2016 3:00 am Naslov sporočila: |
|
|
Verjetno zato, da bi vklapljal pri 0.
_________________ Dobrga štromarja samo slab šnops strese! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Saran Član


Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26 Prispevkov: 729 Aktiv.: 3.66 Kraj: Zasavje
|
Objavljeno: Pet Nov 04, 2016 9:00 am Naslov sporočila: |
|
|
Da. Edina stvar, ki me skrbi, so motnje v omrežju, ker nisem ravno prepričan kaj bi "oddajal" v omrežje, če bi zadevo vklapljal oz. izklapljal pri 1/2 oz. 3/2
_________________ Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
lojzek Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00 Prispevkov: 3387 Aktiv.: 15.99
|
Objavljeno: Pet Nov 04, 2016 9:36 am Naslov sporočila: |
|
|
Pri 300W grelcu se ne obremenjuj, kaj oddajaš v omrežje, ne glede na princip regulacije. Naredi čim enostavneje, boš bolj zadovoljen. Skoraj večji smetilnik omrežja je pred teboj, oz. pod mizo (čarunalnik)
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
v.j. Član

Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47 Prispevkov: 1662 Aktiv.: 13.19 Kraj: Veldes
|
Objavljeno: Pet Nov 04, 2016 9:39 am Naslov sporočila: |
|
|
damo je napisal/a: |
Fazna regulacija bo kar ok. Če pa bi že rad delal PWM, se za grelce uporabi nizko frekvenco (1 ali 0.5Hz) in zero crossing SSR. |
Točno tako, frekvenca PWM naj bo še nižja, okoli 0,2Hz bo v redu, tako kot je to narejeno pri steklokeramičnih ploščah s high-light grelci. Za bolj močne grelce je bolje uporabiti rele, odpade potreba po hlajenju triaka.
_________________ Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore' |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
bostjang Član

Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29 Prispevkov: 3469 Aktiv.: 14.64 Kraj: Postojna
|
Objavljeno: Sob Nov 05, 2016 1:42 pm Naslov sporočila: |
|
|
v.j. je napisal/a: |
Točno tako, frekvenca PWM naj bo še nižja, okoli 0,2Hz bo v redu, tako kot je to narejeno pri steklokeramičnih ploščah s high-light grelci. Za bolj močne grelce je bolje uporabiti rele, odpade potreba po hlajenju triaka. |
Ampak pri tako nizki frekvenci se opazi utripanje luči zaradi upadov napetosti v ritmu regulacije. Vsaj pri 300 W teh problemov (običajno) ni.
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
bostjang Član

Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29 Prispevkov: 3469 Aktiv.: 14.64 Kraj: Postojna
|
Objavljeno: Sob Nov 05, 2016 1:45 pm Naslov sporočila: |
|
|
Saran je napisal/a: |
Da. Edina stvar, ki me skrbi, so motnje v omrežju, ker nisem ravno prepričan kaj bi "oddajal" v omrežje, če bi zadevo vklapljal oz. izklapljal pri 1/2 :g_pi: oz. 3/2 :g_pi: |
Enkrat sem preračunaval harmonike in zaključil, da se preseže njihovo omejitev pri moči porabnika okrog 800W.
Za večjo moč bi torej rabil visokofrekvenčni PWM, ampak potem bi moral dobro filtrirati, da bi bil znotraj EMC omejitev.
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 496 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|