www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in raèunalništvu

PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 
Sponsored by SiOL

Katero orodje priporoèate za odspajkanje SMD komponent?

Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Aktiv.: 5.74
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:29 am    Naslov sporočila:  Katero orodje priporoèate za odspajkanje SMD komponent? Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Na svojem prenosnem raèunalniku želim zamenjati BIOS èip na matièni plošèi. Zadeva je v bistvu en SOIC8 èip, ki pa se nahaja zelo blizu nekaterih drugih SMD komponent. Imam spajkalnik ERSA RDS80 s posebno konico (hoof tip) za spajkanje èipovja, ki ima zelo tanko in poševno odrezano glavo. Vseeno pa se mi zadeva še vedno zdi prevelika in imam obèutek, da bom pri uporabi slednjega in bakrene pletenice poškodoval ali odspajkal še sosednjo komponento.

Ali imate kakšno priporoèilo katero namensko orodje si naj kupim za odspajkanje SMD komponent npr. èipovja s taèkami? Orodje bi seveda uporabljal tudi drugje, ne samo za svoj raèunalnik.

Tule zgleda, da je gospod uporabil nekakšno orodje na vroèi zrak.
https://www.youtube.com/watch?v=tu31Rt2lsRg

lp

[g0ran24]
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Aktiv.: 3.12
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

take èipe jaz odstranim tako da vsako stran zalijem z cinom in potem dvignem z pinceto. ne kompliciraj z vroèim zrakom za 8pinske èipe
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
s56al
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 10:43 am    Naslov sporočila:  Re: Katero orodje priporoèate za odspajkanje SMD komponent? Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
Zadeva je v bistvu en SOIC8 èip, ki pa se nahaja zelo blizu nekaterih drugih SMD komponent...

Èe si lahko privošèiš, da èip unièiš, uporabi precizne (drobne) klešèe šèipalke, previdno pošèipaj nogice tik pri ohišju, odstrani ohišje èipa ter odspajkaj nogice eno po eno...

LP, Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jan
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Aktiv.: 1.83
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Šèipanje nogic je sicer najbolj enostavna varianta, ampak moraš zelo pazit, ker se ob tem hitro odtrga kakšen pad na vezju.
Jaz tudi kar zalijem obe strani èipa s cinom in gre stran. Še lažje gre, èe imaš dva spajkalnika.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Aktiv.: 9.07
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.eevblog.com/2013/03/11/eevblog-437-removing-smd-parts-with-chipquik/

Zadevo imajo tudi na Farnellu.
Nazaj na vrh
Saran
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 5:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Hvala za vse nasvete. Kot sem že omenil, se skoraj malce bojim spajkati zadevo z dodatnim cinom, da ne bom po nesreèi poškodoval oz. odspajkal še sosednjih komponent (na sliki oznaèenih s pušèicami). Komponente na sliki zgledajo velike ampak v realnosti so zelo majhne. Npr. desni element ocenjujem na debeino polovico milimetra. Najbolj se mi še dopade pristop s preciznimi klešèami, ker bom itak potem na mesto èipa prispajkal SOIC8 socket oz. nekakšno "vtiènico" za SOIC8 èipe, ki jih bom lahko potem menjal po želji ali celo uporabil originalnega èeprav bo brez celih taèk.

Takšnih klešè še nimam, vidim pa, da jih je dosti na Amazonu. Npr:
https://www.amazon.de/Faller-170688-FALLER-Spezial-Seitenschneider/dp/B0000WRPMY/ref=sr_1_7

lp

flash.jpg
 Opis:
Winbond SOIC8 SPI Flash
 Velikost datoteke:  104.17 KB
 Pogledana:  0 krat

flash.jpg

polkic
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pon 04 Dec 2017 20:27
Aktiv.: 2.49

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,
Bolj visoko temperatura pa na hitro naredi. Poškodba sosednjega elementa je malo vrjetna, lahko pa tudi ko konèaš malo nazaj pociniš.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
pinkobalinko
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Aktiv.: 1.73

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri cvikanju s klešèi znajo res biti priblemi z odlušèenimi padi. Jaz bi se zadeve lotil z mini brusilnikom in porezal nogice tik ob èipu. Je pa res, da bo ta èip potem za v kanto.
Nazaj na vrh
brezimenko
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Aktiv.: 3.92

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kapton polimidni termicni lepilni trak ali aluminijev lepilni trak ali alu folija in zašèitiš kar te "matra".
Jan
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 09, 2019 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še ena varianta, ki jo jaz vèasih uporabim je ta:
- najprej pociniš vse pine s cinom z nizkim tališèem (npr. Pb cin)
- nato s spajkalnikom drsaš po pinih ene strani èipa, da se cin na vseh tistih pinih stali
- pod èip vtakneš nek vzvod (npr. konico olfa noža) in rahlo privzdiguješ èip na tisti strani ki jo segrevaš
- ko se cin na vseh štirih pinih stali, boš lahko tisto stran èipa dvignil od vezja
- sedaj se èip drži samo še s pini na eni strani - segreješ še to stran in èip pade dol

Jan
Nazaj na vrh
v.j.
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Aktiv.: 10.74
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 2:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

8 pinske SMD èipe se dobi dol z lahkoto, brez poškodbe vezja, druga stvar je, èe bo èip po demontaži še brezhiben.

Vprašljivo za èip, varno za tiskano vezje:
Vsako stran èipa obilno namoèim s cinom, potem izmenièno grejem obe strani s temperaturo cca 400st, lahko tudi malce veè in gre dol, brez težav.

Hitreje, manj pregrevanja, zanesljivo za èip, zanesljivo za tiskano vezje:
Vsako stran èipa obilno namoèim s cinom, seveda najprej eno stran, potem malo poèakam da se ohladi, potem še drugo stran in poèakam da se ohladi. Vzamem 2 spajkalnika, segreta na 400st in z vsakim spajkalnikom segrevam eno stran, zelo hitro popusti, z enim ali obema spajkalnikoma frcnem èip iz plošèe.

Na enak naèin, torej z 2 spajkalnikoma pobiram z matiènih plošè FET tranzistorje, ki jih potem uporabim v svojih projektih... seveda gredo tako dol DPAk in tudi D2PAK FET tranzistorji in seveda SOIC-8 in še kaj, tudi SOT-223 gre fajn.

Za kakšne veèje zadeve pa naredim namensko konico toèno za tak footprint in jo montiram na 300W spajkalnik, komponente kar letijo dol, sekundo ali dve, že leti, nobenih poškodb, nobenega pregretja.

Saran
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam še eno vprašanje. Katere vrste fluks pa uporabljate? Meni se zgodi, da se fluks pri uporabi visokih temperatur (400 °C) zaène smoditi, na PCB-ju pa potem ostane èrni zasmojeni ostanek, ki ga je izredno težko odstraniti. Imam pa neko no-clean fluks pasto.
Jan
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fluks se da ponavadi lepo oèistiti z izopropilnim alkoholom.
Najlažje gre stran, dokler je zadeva, ki jo èistiš, še vroèa.

Jan
Nazaj na vrh
romascenko
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Aktiv.: 3.19
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 10, 2019 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole gre z vroèim zrakom dol v 10 sekundah brez strahu da boš unièil sosednje elemente samo pretok mora biti na easy ne da piha na polno.. potem daš malo fluksa s pinceto primeš novega pogreješ prisloniš BP... nimaš kaj delati s tem veè kot 2 minute Smile
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 29 dni