www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Shema za ojačevalnik - pomoč
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
NaMi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Jan 2012 15:21
Prispevkov: 93
Aktiv.: 0.62
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še obljubljena slika vezja.


80W.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  88.64 KB
 Pogledana:  62 krat

80W.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem mislil odgovorit v zadnji SlyCrespojevi temi (ta trenutek na vrhu), ampak sta bila tam že dva komentarja, podobna kot sem ju mislil podati jaz.

SlyCrespo, v 10 dnevih članstva si natipkal 50 postov KLIK , odprl veeeeliko začetniških tem, vsak projekt zahtevnejši in dražji kot prejšnji. Povsod so ti ljudje / člani foruma lepo pomagali.

Če si malo resen, oz. se ne za****š, ubogaj vsaj predlog nekoga od prej. Predlagal ti je narediti nek vsaj enostaven napajalnik.

Ne.... Poskušaš narediti "enostaven" UKV oddajnik (zelo težko), ojačevalnik in predojačevalnik z juhuhu Wati (zelo težko) in kupuješ škatlo zanj v ceni lepega dela dopusta družine, ne znaš naviti žice- tuljave - po navodilih, slikah in ne vem še čem (lahko), ne znaš spajkat (vaja dela mojstra), kupuješ v trgovini drage inštrumente (39€) ne znaš pa kupit tranzistorja (za 5 centov) navkljub pomoči... Nekdo te dobronamerno povabi na šnelkurs... Ne....

Videl sem, da imaš protoboard. Daj na njem s pomočjo enega gumba in tranzistorja prižgi in ugasni LEDico, slikaj rezultate obeh položajev in potem proooosim upoštevaj 3. odstavek tega posta.

Vsi zastopimo in vsi smo bili začetniki (upam, da si še mlad), ampak brez poslušanja, razumevanja in upoštevanja drugih boš "fejst" žalosten in neuspešen na življenski poti. Razen kot politik, tam so to "vrline".

Bomo hvaležni, če se avatar {SlyCrespo == Laško pivo} poveže s konstruktivnimi vprašanji.

LP, Branko

PS, nisem negativec, v službi zelo rad učim vsakogar, ki me je pripravljen poslušat, ampak to....

HOWGH.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer mi ni jasno ali ti ojačevalnik delaš, kar tako, ali za kakšen zaključni izdelek v srednji šoli?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2019 3:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede izdelave napajalnika, moram priznat, da ni slaba ideja... Ojačevalnika pa vseeno nebom opustil. Pravzaprav ni bil moj namen ga v trenutku izdelati, ampak zbiram znanje počasi in se mi sploh ne mudi. Upam pa da mi bo uspelo.. Sej zato pa je ta forum, da si ljudje pomagajo med seboj, ali ne ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Našel sem video vsebino, ki bi ti lahko pomagala pri razlagi delovanja ojačevalnika.
Klik: https://youtu.be/YuVqccvgNPM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Precej predlogov je že padlo, samo ne na plodna tla.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.68
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 01, 2019 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opažam da ni varovalk na napajalnikih ... pa morda še kje bi bile potrebne.

lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 01, 2019 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na zgornji shemi je napaka. T6 mora imeti emitor spodaj, poleg tega je NPN.
NaMi, predlagam, da popraviš, preden kdo skuri zvočnike z enosmerno komponento.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NaMi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Jan 2012 15:21
Prispevkov: 93
Aktiv.: 0.62
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2019 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je Tranzistor je NPN BD139 enako kot T5. Na vezju je postavljen pravilno!

Takrat (pred 35 leti) sem nahitro sestavil omenjeno zadevo za sosedovega mulca, je rabil za vrtno zabavo, je bilo škoda HiFi komponent.

Se je takrat po vasi kar nekaj takšnih ojačevalcev "drlo" na feštah. Muzika pa iz kasetofona, plošč in gramofona je bilo škoda, seveda drugega ni bilo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 15, 2019 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri končni stopnji TDA7294 je po tovarniških datasheet podatkih za vhodni kondenzator podana vrednost 470 nano Faradov, v načrtu ki si ga dobil iz interneta je pa za C8 napisano 470 mikro Faradov, kar je čisto preveč.


Na predojačevalcu lahko izpustiš elemente C13, C14 in R8, R9 saj imaš že na vhodu končne stopnje (TDA7294) ločilni kondenzator in upor 22k proti masi. Sicer ne vem čisto dobro čemu služijo R8, R9 in C15, C16 ampak mislim da zato da nekoliko zmanjšajo šum na izhodu predojačevalca. V datasheet od TDA1524A sta upora na izhodu narisana tako kot da je mišljeno da breme na izhodu predojačevalca ne sme biti manjše od 4,7k oma (črtkana povezava in <RL - Rload).


Za nazadnje pa še ena majhna skrivnost starih mojstrov.
Kako odstraniti brum ki nastane pri priključitvi audio komponent na ojačevalnik?

Ta brum se običajno sliši ko imamo na ojačevalcu nastavljeno veliko glasnost na vhodu pa trenutno ni glasbe (čas med koncem ene glasbe in začetkom druge glasbe). Brum je lahko tudi močnejši če sta vtičnici omrežnega napajanja, kjer je priključen ojačevalnik in audio komponenta, med seboj zelo oddaljeni (ojačevalnik na vtičnici na eni steni, audio komponenta pa na vtičnici na drugi steni).

Ker sem opazil da se tudi nekateri cenejši komercialni proizvajalci HI-FI opreme ne znajo spopasti s tem problemom sem mnenja da je šlo to znanje nekako v pozabo, zato sem se sedaj posebej potrudil in sem narisal kako se to izvede na predojačevalcu ki ga obravnavamo, to je TDA1524A. Izvedbe na drugih predojačevalcih se naredijo po isti logiki ne glede na to ali je izvedba integrirana v čip (naprimer tudi operacijskimi ojačevalci), ali je narejen s tranzistorji ali pa celo elektronkami, ker to znanje po mojem mnenju izhaja še iz tistih časov.



Odstranjevanje bruma na predojačevalcu TDA1524A.png
 Opis:
Preprost način izvedbe odstranjevanja bruma pri izdelavi predojačevalca.
 Velikost datoteke:  58.47 KB
 Pogledana:  27 krat

Odstranjevanje bruma na predojačevalcu TDA1524A.png



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 16, 2019 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Narisal sem še teoretično princip shemo, takšno za v učbenik, za lažje razumevanje in dodal še sliko ki prikazuje kako se izvede odstranitev bruma na tranzistorskem ojačevalcu od NaMi-ja.

Upam da bo vse tole komu v pomoč, da si ne bo razbijal glave, tako kakor jaz pred mnogimi leti pri ugotavljanju kako odstraniti brum iz novo izdelanega ojačevalca. Brick wall



Prikaz preprečevanja bruma na audio predojačevalcu.png
 Opis:
Teoretična princip shema kako odstraniti brum na audio predojačevalcu.
 Velikost datoteke:  28.24 KB
 Pogledana:  15 krat

Prikaz preprečevanja bruma na audio predojačevalcu.png



80W - prikaz odstranitve bruma.JPG
 Opis:
Prikaz odstranitve bruma na tranzistorskem audio ojačevalniku z diferencialnim predojačevalnikom.
 Velikost datoteke:  85.92 KB
 Pogledana:  25 krat

80W - prikaz odstranitve bruma.JPG



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group